Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Froome vs. Quintana. Velká odveta za Tour začne na Vueltě za deset dnů

Chris Froome v desáté etapě Tour de France, za ním šlape Nairo Quintana. | foto: Reuters

12 2015
Potřeboval čas, než si po Tour ujasnil stav svého vyčerpaného fyzična i psychična. Až pak řekl: Ano, pojedu. Chris Froome bude startovat na Vueltě. Prestiž španělské Grand Tour tak dosáhla dříve nevídaných výšin.

Nejenže dojde ve Španělsku k velké odvetě za Tour a poprvé v historii se na Vueltě představí všichni čtyři nejlepší z francouzského závodu: Chris Froome, Nairo Quintana, Alejandro Valverde i Vincenzo Nibali.

Zároveň se utkají i s novou vlnou dravců, Fabiem Aruem a Mikelem Landou, druhým a třetím cyklistou z Gira.

Jen Alberto Contador, který hned po Tour ukončil sezonu, bude z absolutní světové špičky chybět.

Španělovi útok na už 17 let nedosažitelné double Giro-Tour nevyšel. Nyní tedy míří Chris Froome na double Tour-Vuelta. Pouze dva muži na něj v minulosti dosáhli, Jacques Anquetil (1963) a Bernard Hinault (1978). V jejich éře však byl mezi závody větší odstup, Vuelta se konala v dubnu a až roku 1995 se stěhovala do zářijového termínu.

Co mezitím dělal Froome od konce Tour?

Rozhodně nežil v odpočinkovém rytmu.

Den po triumfu na Champs Élysées letěl s týmem Sky, včetně Leopolda Königa, na krátkou „pracovní“ návštěvu Británie.

Chris Froome den před začátkem Tour de France (3. července 2015)
Chris Froome po svém prvním pádu v páté etapě Tour de France.

Pak začala pouť po kritériích v Belgii, Nizozemsku, Dánsku a ve Francii. „Ještě jsem ze sebe ani nesundal svůj žlutý dres,“ vtipkoval v Belgii, kde přiznal i prohřešek proti životosprávě: „Pivo a hranolky.“

Že však Vueltu neustále nosil v hlavě, dokládá příhoda z Pitray, kde ho místní organizátoři zvali na slavnostní oběd. Omluvil se - a raději si před večerním kritériem ještě čtyři hodiny zatrénoval. Vysvětlení? „Kritéria jsou méně intenzivní než běžné závody.“

Prvního srpna se dojemně loučil s Richiem Portem, který oficiálně oznámil přestup z týmu Sky do BMC. Froome na Twitter umístil sérii společných fotografií. „Budu tě postrádat,“ vzkázal věrnému parťákovi.

Současně potvrdil, že podstoupí nezávislé testování, aby dokázal čistotu svých výsledků. Pomoci mu mají antidopingová agentura WADA a její přední expert Parisotto.

Minulý týden si zpestřil s Geraintem Thomasem tréninkem v Itálii.

A nyní tedy přidal na Twitteru zprávu, na kterou všichni čekali: „Těším se na Vueltu. Je tvrdá, ale pro diváky vždy vzrušující.“

Fotogalerie: Froome na Tour

V sezoně 2011 zde druhým místem vystoupil z šedi průměru mezi hvězdy. O rok později skončil čtvrtý. A loni dojel po bitvě s Contadorem opět jednou druhý.

Motivace bude mít dost.

Soupeřů také. Quintana, Valverde, Aru, Nibali, Landa, Rodríguez, Pozzovivo, van Garderen, Talansky či Majka stanou 22. srpna v Marbelle na startu.

Tým Movistar opět nasadí osvědčené duo Nairo Quintana-Alejandro Valverde, podporované i Andreyem Amadorem, čtvrtým cyklistou z Gira.

Tým Astana může vybírat hned ze tří potenciálních lídrů Fabia Arua, Vincenza Nibaliho a Mikela Landy.

Ale ani tým Sky tentokrát možná nevsadí vše na jedinou kartu.

„Je pravda, že jsem po Tour dost unavený,“ nezastíral Froome při své pouti po kritériích.

Pokud by jeho tělo během Vuelty najednou řeklo stop, budou mít šéfové Sky zálohu v Geraintu Thomasovi, který až do temného dne v Alpách usiloval o Top 5 na Tour, a v Sergiu Henaovi, vítězi královské etapy Kolem Polska.

Ovšem to je krajní možnost.

Protože pokud Chris Froome stojí na startu Grand Tour, chce ji vyhrát. To platí už čtyři roky, s jedinou výjimkou. Na Tour 2012 se musel se skřípějícími zuby podvolit v týmu vůdcovství Bradleyho Wigginse.

A skončil za ním „až“ druhý...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze