Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Froome - Contador 5:4. Ale spokojeně se tentokrát v Andalusii tvářili oba

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Alberto Contador (vlevo)a Chris Froome během etapového závodu Kolem Andalusie. | foto: Profimedia.cz

23 2015
Při konečném účtování je dělily pouhé dvě vteřiny. Chris Froome v Andalusii zvítězil, Alberto Contador byl těsně poražen. Prohodili si umístění z loňské Vuelty. Tentokrát se však oba cyklističtí rivalové tvářili nadmíru spokojeně. A shodně ujišťovali: Jsme potěšeni, jak na tom v této fázi sezony jsme.

Byl to jubilejní, desátý etapový závod, na němž se tito dva velikáni světové cyklistiky oficiálně utkali. Loňskou Tour oba nedokončili. Při porovnání jejich devíti ostatních střetů se nyní Froome dostal do vedení 5:4 na vzájemné souboje. Ovšem to je pouze hra z čísly nezohledňující, v jaké fázi přípravy se cyklisté na dotyčných závodech nacházeli.  

Letos je podle všech indicií čekají ještě minimálně dva takové souboje: v březnu na Tirrenu-Adriatiku (tam budou jejich pomocníky i Leopold König a Roman Kreuziger) a potom na Tour. A teprve červencová Francie je arénou, kde vytasí veškeré své zbraně.

Froome - Contador 5:4

vzájemné souboje v etapových závodech

Vuelta 2012: 1. Contador, 4. Froome

Kolem Ománu 2013: 1. Froome, 2. Contador

Tirreno-Adriatico 2013: 2. Froome, 3. Contador

Dauphiné 2013: 1. Froome, 10. Contador

Tour 2013: 1. Froome, 4. Contador

Kolem Katalánska 2014: 2. Contador, 6. Froome

Dauphiné 2014: 2. Contador, 12. Froome

Tour 2014: Froome i Contador nedokončili

Vuelta 2014: 1. Contador, 2. Froome

Kolem Andalusie 2015: 1. Froome, 2. Contador

Pozn.: Utkali se rovněž v Murcii 2011 (tehdy ještě byla etapovým, nikoliv jednorázovým závodem) a v Katalánsku 2011. Lépe si v obou případech vedl Contador. Jenže na těchto závodech byl po prohrané arbitráži z výsledkových listin dodatečně vymazán.

Andalusie a její Ruta del Sol byla naopak především testem v duchu „co odpovíte, až se jaro zeptá, co jste dělali v zimě?“ 

„Přijel jsem sem s pocitem: Jsem tady, abych otestoval své nohy a zjistil, jak si stojím,“ říkal Froome. „Že jsem dokázal vyhrát etapu a pak i celý závod, je neuvěřitelné.“

Podobně hovořil rovněž Contador: „Nejsem ještě příliš daleko ve své přípravě na sezonu, takže jsem ani neočekával, že tu budu v tak dobré kondici při porovnání se zbytkem pole. Sice jsem na konci závodu ztratil dvě vteřiny, ale dosáhl jsem ve třetí etapě na vítězství, které jsme ani neměli v plánu. Příprava směrem k Giru jde perfektně.“

Zpočátku to byl právě Contador, kdo měl v Andalusii navrch. Porazil Frooma ve čtvrteční časovce a poté i v páteční královské 3. etapě v pohoří Sierra Nevada, kde za pomoci Ivana Bassa zaútočil sedm kilometrů před cílem a sám ujel všem. Načež vedl o 27 vteřin a zdálo se, že má všechny trumfy v rukách. 

Jenže přišel Froomův sobotní protiútok v mlze, dešti a na kluzkých silnicích Alto de Allanadas, za vydatné pomoci kolegů Kennaugha a Nieveho. Contador se sice nejprve pokusil odpovědět, ale brzy pokračoval dál svým tempem a snad doufal, že na 20stupňové rampě Froome nevydrží. 

Což se nestalo.

„Jsou dny, kdy máte lepší nohy než ostatní a pak jsou dny, kdy je nemáte,“ komentoval Španěl. „Froomův útok byl velmi rázný, velmi silný a... Nezastavil se. Věděl jsem, že mi může vzít dres lídra. To je prostě cyklistika.“

Froome na Allanadas najel na Contadora potřebných 29 vteřin a liboval si: „Moji kolegové udělali závod pro Alberta tak těžkým, jak to jen bylo možné. Na posledním stoupání opakovaně atakovali a připravovali půdu pro můj útok.“

Contadorův tým Tinkoff-Saxo se pokoušel reagovat ještě v nedělní závěrečné etapě, vrcholící dvoukilometrovým mírným stoupáním do cíle. Steven de Jongh, sportovní ředitel Tinkoff-Saxo, koncovku popisoval: „Pokusili jsme si vzít zpět těch pár sekund, ale nebylo to možné. Froome byl neustále nalepen na Albertovo kolo, když jsme se Sky snažili dostat pod tlak.“

A tak mohli Froome i celý Sky oslavovat. „Nemohlo to tu pro nás dopadnout lépe. Tento týden byl obrovskou morální injekcí pro každého v týmu, jak tady, tak v Algarve. Vedeme si vážně dobře,“ říkal Brit.

Cyklističtí giganti v družném rozhovoru.  Christopher Froome (vlevo) z týmu Sky...

Cyklističtí giganti v družném rozhovoru. Christopher Froome (vlevo) z týmu Sky a Alberto Contador v barvách Tinkoff-Saxo před startem poslední etapy závodu Kolem Andalusie.

Nejen testem lídrů, ale i funkčnosti celých týmů přitom byla Andalusie. A také v tomto případě přicházely z obou táborů pochvalné hlasy.

Co se týče Sky, hovoří za mnohé další komentáře přítomnost čtyř jezdců stáje v Top 8 celkového pořadí. „Je pro mě privilegiem mít za sebou takový tým,“ dodává Froome.

Stejně tak si De Jongh z ředitelského „křesla“ týmu Tinkoff-Saxo liboval: „Odvážíme si z Andalusie tři pozitiva. Za prvé Albertův výkon v časovce. Za druhé výkon Alberta a celého týmu ve třetí etapě na Hazallanas. A za třetí celkovou harmonii v týmu. Petrov, Tosatto a Valgren strávili spoustu času na špici pelotonu, kde kontrolovali závod. A Basso, Hernandez a Paulinho pak dovezli Alberta do finálních pasáží horských etap.“

Pro Contadora nadejde první vrchol sezony v květnu na Giru. Pro Frooma až v červenci na Tour. Ale už pouhý předkrm z Andalusie naznačil: Máme se od nich letos na co těšit.

„Stále je před námi spousta práce. Ale nejdůležitější pro mě bude, abych zůstal na cestě k Tour zdravý,“ upozorňuje Froome. Příliš dobře si uvědomuje, jak s ním jeho vlastní tělo už v minulosti dokázalo „zatočit“.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze