Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nic pro mě, říkal nejdřív. Teď však Froome rozhodl: Na Tour budu

Britský cyklista Chris Froome | foto: Reuters

3 2014
Nejdřív byl poměrně rezolutní: Asi zvážím start v jiných závodech. Pařížská prezentace nejslavnějšího závodu planety odhalila, že příští Grande Boucle je nabitá kopci a naopak postrádá časovky. "Nic pro mě," tvrdil Chris Froome v říjnu. Jenže tým Sky své superstar dost rázně vysvětlil, že jiné závody neexistují, že se počítá jen žlutý dres a že příští rok ve Francii prostě bude. A 29letý Brit kývl: Pokusím se o druhé vítězství.

Na to si bílý Keňan myslel i letos. Jaro mu sice nevycházelo jako jiné roky, kraloval sice v Ománu, ale nemoci a zranění jeho vítěznou misi ničily. Jistou naději vzbudil triumfem v Romandii a plánoval: „Pojedu obhajovat na Tour de France.“

Svůj sen živil až do páté, kostkové etapy do Arenbergu. „Kostky na Tour nepatří,“ zlobil se už před jejím startem. To nejhorší se však událo dávno předtím, než do sektorů pavés peloton vletěl. V pádu v předchozím dnu si Froome polámal zápěstí a když se klouzal po mokrém asfaltu znovu, zakroutil hlavou: Dál to nepůjde.

Každý by čekal, že se lídr britské formace další rok vrátí lepší a ještě silnější, po odhalení proporcí Tour 2015 však z jeho úst zaznělo: „Nejde o vyváženou Tour. Bude rozhodnuta ve vysokých horách, zvlášť když má šest horských dojezdů.“ A pouhých 42 kilometrů časovek, které jsou Britovou doménou.

Tehdy také mluvil o tom, jaké krásy nabízí Giro nebo Vuelta a že by ho dvě Grand Tours mohly v příštím roce lákat víc. Takové přesvědčení v sobě nosil jen do doby, než si s ním vedení „nebeského“ týmu sedlo k debatě o závodním programu a rázně naznačilo: Nemáme jiného lídra, ty ve Francii budeš!

V horách ho čeká velká fuška proti obhájci Nibalimu, který letošní ročník ovládl právě drtivou ofenzivou na nakloněných silnicích. K němu se přidá pistolník Contador, který rovněž z letošní Tour vypadl vinou pádu, dorazí nebezpečný Quintana, další Kolumbijec Urán, možná Aru a taky jednotka francouzských jezdců.

„S týmem jsme museli dát prioritu některým závodům před jinými,“ napsal Froome na svém webu. „Tour bude hlavním cílem roku.“

Právě s ohledem na podobu 102. Tour se Froome zaměří na extra trénink v horách a naopak ubere časovkářské kilometry. „Bude to tvrdý test, ale těším se na tu výzvu a není důvod, abych byl horší než ostatní,“ tvrdil šampion roku 2013 a připomněl, že půjde o horskou Tour. „Proto bude důležité být co nejlehčí, takže strava bude hrát klíčovou roli.“

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze