Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukejte, mám 67 kilo. Froome chce dokázat, že není Armstrong ani mutant

Chris Froome dře ve stoupání v desáté horské etapě Tour de France. | foto: AP

5 2015
Tour de France projel jako šampion, ale ten nejstrmější kopec Chris Froome ještě nevyšlapal. Těm, co po něm plivali, kropili močí nebo jen shazovali v novinách, se stále snaží dokázat, že vyhrál bez podvádění. Nyní proto zveřejnil fyziologické testy, které mají odhalit jeho tajemství. Nebo spíš to, že žádné nemá.

Po téměř měsíci, kdy v Pyrenejích předvedl drtivý nástup na vrchol Pierre-Saint-Martin a zahanbil konkurenci, šlapal s podobným vypětím na svém kole v sterilním prostředí laboratoře GSK Human Performance Lab v Londýně.

Z čela se mu řinul proud potu, na sedadle, z kterého se nemohl zvednout, se vrtěl, jak se každých 30 sekund zvyšoval stupeň odporu. Místo fanoušků na něj řval personál laboratoře a místo sekund náskoku na Quintanu a Contadora, nabíhala statistika VO2 max, tedy maximální spotřeby kyslíku.

Fotogalerie

Chris Froome v roce 2015

Normální člověk ji má kolem 35 mililitrů na kilogram hmotnosti za minutu, pravidelný návštěvník posilovny přes 40, fotbalista víc než 50. Na displeji Froomova výkony narůstala čísla přes 80, 81, 82. Někdy vyskočila až na 90.

Když se 30letému Britovi podlomily lokty a hlava propadla do vyčerpaného předklonu, průměrný výsledek na 30sekundový interval ukázal výsledek 84,6. Při o tři kilogramy nižší váze, kterou měl Froome na Tour, to odpovídá 88,2.

„To je mimo tabulky,“ řekl vedoucí testu Phillip Bell pro časopis Esquire, který reportáž z laboratoře i data zveřejnil v novém čísle. „Blíží se to hodnotám VO2 maxima, které si myslíme, že jsou horním limitem pro lidské tělo.“

Nadčlověk a mutant

Froome se k testům a zveřejnění fyziologických dat odhodlal po neustávající drsné kritice jeho výkonů a obvinění z užívání dopingu nebo nepovolených technologických vylepšováků. Chce všem ukázat: Mám na to bez pomoci!

Chris Froome usilovně šlape během 20. etapy Tour de France
Chris Froome na startu závěrečné etapy Tour de France
Chris Froome se občerstvuje během 16. etapy Tour de France.

„Jsem jediný, kdo může na sto procent říct, že jsem čistý. Neporušil jsem pravidla. Nepodváděl jsem. Nebral jsem žádnou tajnou látku. Vím, že moje výsledky obstojí ve zkoušce času a za 10, 15 let nebudou lidé říkat: Aha, tak to bylo jeho tajemství. Žádné tajemství totiž není,“ brání se útokům lídr týmu Sky.

Jeho nemesis se stal bývalý kouč a nyní novinář deníku Le Monde Antoine Vayer a francouzský tisk obecně. Podivují se nad nenadálým výstřelem výkonnosti v roce 2011, vítězstvím na Tour 2013 i 2015. Vayer na základě údajů o výkonu označil Froomovy vybrané sólo výšlapy (Ax 3-Domaines 2013 a Pierre-Saint-Martin 2015) za buď nadlidské, nebo dokonce „mutantní.“

Fanoušci na trati ho nenávidí. Při poslední Tour na něj: bučeli, plivali, polili močí a někdo vrazil pěstí do žeber jeho kolegovi a kamarádovi Richiemu Porteovi. Pověst druhého Lance Armstronga (největšího záporáka cyklistiky) ze sebe nemůže setřást. Proto doufá: „Snad testy uspokojí některé otázky.“

Z buclíka hubeným šampionem

Trumfem v jeho obhajobě má být porovnání současných výsledků, záznamů biologických pasů a testů z roku 2007, jimž se podrobil jako 22letý mladíček v Lausanne. Tehdy sice nebyly zavedené biologické pasy, které dlouhodobě sledují hodnoty skladby krve a moči, přesto se dá z výsledků leccos vyčíst.

Uznávaný externí expert z Univerzity v Kapském městě Jeroen Swart, který oba reporty analyzoval, prohlásil: „Motor šampiona byl v něm odjakživa. Jenom shodil tuk.“ Froome před osmi lety vážil 75,6 kg - o osm kilogramů víc, než je jeho současná závodní váha! Tělesný tuk měl na úrovni 16,9 %. „Upřímně, to je na elitního cyklistu trochu buclatá postava,“ podotkl Swart.

Podle dalších dat přitom při shazování kilogramů neztratil skoro žádnou sílu a díky tomu a rychlejší spotřebě kyslíků, která zlepšuje výkonnost svalů (80,2 v roce 2007), se tak mohl především při horských stoupáních výrazně zlepšit.

Chris Froome (druhý zprava) dojíždí do cíle závěrečné etapy Tour de France.
Lídr Tour de France Chris Froome po šestnácté etapě.

Své kritiky přesto zřejmě nepřesvědčí. „Viděl jsem to video,“ komentoval nynější novinář Vayer záběry z Froomeova testu. „Ano, fandění. Takhle my neděláme VO2 test. Ale to je pokaždé s Froomem... Zorganizované divadlo.“

Kdysi přitom říkal, že kdyby Froome měl na VO2 test přes 90 (jako kdysi trojnásobný šampion na Tour Greg Le Mond), mohl by to být dobrý argument. Co by ho přesvědčilo dnes? „Už nic,“ tvrdí zatvrzele. „Když jste čistý a máte pochybovače, máte si zavolat a sejít se, ne? Protože já jsem docela vlivný.“

Jiní tvrdí, že na nevyvratitelný důkaz je potřeba víc dat z delšího časového období. Bradley Wiggins, který si prošel podobnou zkušeností po triumfu na Tour 2012, si také nemyslí, že by nová data výrazně změnila pohled veřejnosti. „Je to možná malý krok,“ tvrdí Froomův bývalý týmový parťák.

Krajana však v poslední etapě, kterou pro Frooma přichystalo letošní Tour de France, podporuje: „Hodně lidí volalo, aby data uveřejnil, a on to udělal. Takže klobouk dolů.“Najdete na iDNES.czmobilní verze