Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Frintovou brzdí zlomený prst, přitom za dva týdny začíná boj o Rio

Triatlonistka Vendula Frintová v cyklistické části závodu Světového poháru v australské Mooloolabě. | foto: AP

5 2014
Nejdřív spadla z kola a natloukla si žebra. "Nic příjemného a určitě to ovlivnilo první dva závody. Měla jsem problémy s dýcháním a nešlo podat stoprocentní výkon," říkala Vendula Frintová. V prvním startu v novozélandském Aucklandu, co zahajoval seriál mistrovství světa v triatlonu, dojela čtrnáctá, v Kapském Městě brala 23. místo. A tam si zase zlomila prst na noze.

"Jedním slovem bych celý závod zhodnotila jako dobrý, což je za tři," říkala po návratu z Jihoafrické republiky. "Pořád je hodně na čem pracovat."

Pod Stolovou horu čekala česká olympionička parádní podmínky na závod, teplo, příjemnou vodu. Ale vítr a ledový oceán ji rychle vrátily do reality. Navíc teplota vody nedosahovala ani dvanácti stupňů, přitom podle pravidel by se v takovém případě měla plavecká část rušit.

"Na pravidla si ale nikdo při největší světové show nehraje," posteskla si drobná Češka. Jediným ústupkem bylo zkrácení plavecké části na 750 metrů, i přesto stihla při ledové koupeli vymrznout a propadnout se do druhé skupiny. Navíc při výběhu z vody si pochroumala levou nohu.

"Až v cíli jsem zjistila, že jsem celý závod absolvovala se zlomeným prostředníčkem," vyprávěla Frintová. "Chtěla jsem dosáhnout lepšího výsledku, ale za daných okolností to nebyl žádný propadák." Takže po dvou závodech jí v žebříčku patří 16. místo. "Jsem spokojená, protože v Africe je to jeden z nejtěžších závodů seriálu, hrozně těžká cyklistika."

Ovšem památka na závod v podobě bolesti chodidla teď 30leté multisportovkyni dovoluje maximálně plavat a jezdit na kole. Běh, třetí a často rozhodující část závodů, zatím musí v přípravě vynechávat.

"V nejbližších dnech musím ten problém dořešit," tvrdila. Teď už konečně i za pomoci doktorů. Doteď totiž Frintová doufala, že její potíže tak závažné nebudou a říkala si: Dám tomu týden, jestli to samo nepoleví. "Ale bohužel nic, takže přichází na řadu lékařská péče."

S tou by si však měla pospíšit, protože už za dva týdny začíná v Jokohamě další důležitý závod - dvouletá kvalifikace na olympijské hry v Rio de Janeiru. A cílem české závodnice je umístit se v top světové padesátce, což zaručuje start pod pěti kruhy. Před Londýnem měla honičku místo si vybojovat, přesto pak zajela druhý nejlepší český výkon. Po bronzu Jana Řehuly ze Sydney byla ona u Temže patnáctá.

Tentokrát chce mít jistotu letenky do Brazílie dřív, aby se v posledním roce mohla věnovat jen tréninku a ladění formy. "Stres? Na jednu stranu ano, na druhou ne. Ale ke sportu už přistupuju taky trošku jinak a vím, že ten stres mi nijak nepomáhá," uvědomila si triatlonistka z Náchoda. "Snažím se tlaku vyvarovat v závodech zase o stabilní výsledky."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze