Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Freestylista Kuchař předváděl triky v Číně. Vůbec nevěřili, co děláme, říká

Petr Kuchař při své hlavní disciplíně, freestylu

11 2010
Už i v Číně předváděl nedávno Petr Kuchař své věhlasné triky na motorce. "A lidi tam absolutně nechápali, co se děje. Mysleli si, že nejsme z masa a kostí, ale z kevlaru. A že jsme na dálkové ovládání," usmívá se motokrosový freestylista z Hustopečí.

V posledních dnech měl ale napilno nejen za řídítky. Významnou měrou se také podílí na organizaci akce Freestyle Motocross Race, která tuto sobotu potěší diváky na brněnském výstavišti. "Věřím, že se bude všem klukům dobře skákat, a tím pádem se to bude i líbit lidem," sděluje osmatřicetiletý věčný pohodář.

Jak jste se prosím vás dostal ke skákání v Číně?
Přes jednu kaskadérskou skupinu, která už tam občas dělala nějaké věci s autama. Bylo to pěkný, akorát se místo tří dnů skákalo jen jeden. V Číně asi nejsou moc zvyklí dělat reklamu, nebo možná nesmí, je tam ještě cítit komunismus. Lidi se o tom moc nedozvěděli a přišlo jich jen asi čtyři tisíce na stadion pro čtyřicet tisíc lidí. Ale kdo to viděl, ten nechápal a určitě to tam budou chtít i dál. Už mi dávali vědět, abych přijel v květnu. Motorka tam je, rampy taky, tak si možná do Číny občas zaskočím.

Číňané na vás tedy hleděli s otevřenými ústy?
Oni to nikdy předtím neviděli. Freestyle se lidem dávkoval postupně, ze začátku se dělaly jednodušší triky. Tam to ale vůbec neznali a najednou viděli salta, takže vůbec nevěřili, že je to možný. Vůbec nechápali, že na motorce jdou dělat takový věci.

Motorku jste si do Číny bral svou?
Ne, ta se kupovala v Hongkongu a do Číny se propašovala. Co jsem pochopil, tak tam motorky moc nesmí jezdit, tak se tam ani moc neprodávají. Proto ji do Číny provezli po kouskách v krabicích a tam se dala dohromady. Bylo to zajímavý (úsměv).

Číňanům jste připadali jako z jiné planety. Jsou ve freestylu nějaké nové triky, nad kterými žasnete i vy?
Samozřejmě. Už pár roků říkáme, že už není co vymýšlet, ale každý rok se vymyslí strašné a drsné věci. Připomenu třeba double backflip (dvojité salto vzad) Travise Pastrany, co už teda dělá víc lidí, ale pořád je to hodně nebezpečný. Poslední dobou už kluci dělají i frontflip (salto dopředu), to už je pro mě nepochopitelný. Zatím to nikdo veřejně na nějaké akci ani neodjel, vždycky to skončilo pádem, prostě hrozná věc. A vymýšlejí se i další. Travis Pastrana vymyslel další double rotaci, kterou nazval toilet paper roll (toaletní papír), to zní šíleně už samo o sobě. Jeden člověk dokonce dělá salto vzad nad motorkou, kterou pak zase chytne.

Nemáte někdy nutkání se podobné kousky taky naučit?
Ani ne, tyhlety věci už mě opravdu moc nelákají. Rád bych dopiloval nějaké triky v backflipu, ale tydlety nové věci už jsou o tom mít kvalitní jámu s molitanem a skákat pořád do ní. A jelikož já tu samotnou jámu nemám moc rád, tak už se mě tohle asi netýká.

Jak to vypadá s freestylem v Česku? Přibývá jezdců?
Přibývá, ale taky ubývá, takže to číslo je pořád zhruba stejný. Přibližně nás na úrovni skáče sedm osm. Pak je spousta kluků, kteří to různě zkoušejí, ale většinu z nich to asi přestane bavit, když je to bude párkrát bolet a zjistí, že na to nemají. Pokustonů je hodně, ale z toho většinou nic není. I když občas se někdo vyklube.

Když mluvíte o bolesti, vám se poslední dobou úrazy vyhýbají, že?
Už víc než dva roky mě to nebolelo, v uvozovkách teda. Nebyl žádný úraz a doufám, že v tomto trendu to bude pokračovat (úsměv).

Nyní vás čeká Freestyle Motocross Race, který z velké části organizujete. Jak je to pro vás náročné?
Moc se nenudím. Aby to klaplo, je potřeba kolem toho lítat. Nijak mi to nevadí, akorát je to trošku náročné v tom, že tam budu skákat taky. Mám s tím hodně starostí, budu se starat o kluky, co přijedou, a ještě do toho všeho taky musím být v pohodě na to, abych to odskákal. Z toho mám zatím trošku zamotanou hlavu. Ale věřím, že při samotné show to ze mě spadne a užiju si to jako vždycky.

Na kterou část bohatého programu se nejvíc těšíte?
Nejvíc se asi těším na konec, pokud budou všichni zdraví a spokojení.

V Brně se čistě freestylový závod pojede po deseti letech. Kolik podobných akcí je k vidění v republice?
Takových pořádných freestylů s tolika jezdci a soutěžením moc není. Jsou tak tři do roka. Ale vždycky v Liberci, Ostravě nebo Praze.

Takže teď by měla vzniknout nová tradice v Brně?
Já doufám. Vypadá to, že v Rondu se už opravdu jezdit nebude a že se to nastěhuje na výstaviště, kde je hodně místa. Doufám, že se lidi naučí tam chodit a že za deset let tu bude desátý ročník.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze