Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Františkovy Lázně: Buď na golf, nebo na maliny

Hazlov, dějiště Bohemia Franzensbad Classic. | foto: Martin Kabát

17 2010
Jak zahrát co nejlépe jamku po jamce konkrétní golfové hřiště a zlepšit si tak handicap? Žádné golfové hřiště už nebude pro nikoho velkou neznámou ani noční můrou, protože profesionální trenéři prozradí své tajné fígle k pokoření hřiště.

"Vzrostlé borovice, smrky, břízy, maliní. Je to nádherný pohled, ale z malin hrát nedoporučuju", říká s humorem sobě vlastním o hřišti Golf Resortu Františkovy Lázně profesionální trenér Ondřej Trupl.

Upozorňuje, že hřiště je na některých jamkách náročné na přesnost: "Hlavně při ranách do greenu, na jiných vás může zaskočit délka. Spoustu ran budete hrát s největší pravděpodobností ze svahu. To znamená z kopce do kopce, nad balonem, pod balonem. Procvičte a natrénujte tyto údery, jinak se budete dostávat do problémů."

Po sportovní stránce je hřiště náročné a vyžaduje dobrou fyzickou kondici.

Františkovy Lázně – Hazlov učí hrát Ondřej Trupl.

Jamka 4, par 4

Golf Resort Františkovy Lázně - Hazlov, jamka č. 4.Drive je poměrně "jednoduchá" záležitost, protože všechny kategorie pánů tady střílí přes vodu. Na konci není jenom břeh a rákosí, ale taky stromky a keříky. Doporučuju agresivnější ránu, abyste se dostali nejen přes jezero, ale až přes keře. Jinou možnost nemáte. Pro ty, kterým rána ujede doprava, je připravená hezky vymodelovaná pláž, nasměrovaná tak, aby ztěžovala hru na jistotu. Modré dámy mají z odpaliště krásný průstřel lesem. Voda po levé straně moc nevadí, bunker vpravo, pokud to nedotočíte kolem lesa, taky ne. Jedině pozor, balon bude po dopadu skákat ostře doleva, protože kopec má sklon zprava doleva. Červené dámy už vidí, co v jezírku plave, už jste poměrně na krajíčku. Když zahrajete sedmdesát osmdesát metrů jenom dopředu, je to ideální stav. Budete na úpatí kopce, který musíte vyšplhat nahoru. Normální údery tady úplně stačí. Před greenem zjistíte, že je to několikapatrová budova. Dolní patro, horní patro a mezi tím je docela slušný zlom. Zdatní hráči trefí green, méně zdatní si vyberou hůl, kterou mají rádi, a snaží se dostat ke greenu, případně až na green. Doporučuju zahrát na vlnu, kde je navrtaná jamka. Z jednoho plata na druhé, to všichni znáte, je "výborné" patování. Stoupejte do kopce pomaleji, abyste si na vrcholu nemuseli vyžádat kyslík. Ale výhled stojí za to.

Jamka 10, par 3

Golf Resort Františkovy Lázně - Hazlov, jamka č. 10.Nádherná krajinka. Odpal mezi stromy přes vodu na green, který je zaříznutý do svahu. Vlevo od greenu je lehký bankřík, velice pohodová jamka. Normální obyčejnou ránou stačí dostřelit na green nebo ke greenu, lehká příhra, putt. A nemělo by být co řešit. Žádná složitá situace nemusí nastat, pokud se ovšem na odpališti nezaleknete výhledu, vody a vodníka Česílka. Průstřel mezi stromy je na jednu a půl šířky odpaliště. Připravte se na drive, nemyslete na vodu, nemyslete na rybáře a zahrajte ránu, jakých jste už hráli stovky. Na greenu jsou trošičku boule, nejsou nijak veliké, ale na místní hřiště jsou nadstandardní. Věnujte větší pozornost čtení greenu.

Jamka 17, par 4

Golf Resort Františkovy Lázně - Hazlov, jamka č. 17.Po jamce číslo šestnáct nastartujte buzolu, namasírujte lýtka a jděte. Držte se modré značky, ta vás dovede až k odpališti. Jamka je velice složitá, ač není nijak extrémně dlouhá. Záleží skutečně na přesnosti, nikoliv na délce ran. Odpaliště je skryté mezi břízkami, pak začíná první rybník a pokračuje druhý rybník s roklí. Potřebujete přestřelit všechny problémy. Pro pány ze žlutých to bude solidní porce. Pokud skončíte v prvním rybníku, máte jedinou šanci: drajvovat znova z odpaliště. Ve druhé vodní překážce alias rokli jsou za sucha písečné ostrůvky. Hrát z nich ovšem nedoporučuju. Překážka je značená jako červená voda, to znamená, že můžete dropovat jak zpátky, tak i do boku na dvě hole. Když překonáte úskalí první rány, čeká vás docela pěkná vyhlídka a green zvíci sopky, která je vpředu a zleva chráněná bunkerem. Držte se více vlevo, protože vpravo se dostanete mezi stromy. Tam těžko použijete nějaké trikšoty, prostě hrajete, kam vám to stromy dovolí. Dávejte také pozor na přestřelení greenu. Když semirough za greenem nezastaví balon, může vám za sucha utéct až na silnici a za ní do rokle.Najdete na iDNES.czmobilní verze