Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Francouzský svátek oslavil Španěl

14 2000
D r a g u i g n o n, P r a h a - Spíše odpočinkovou 13. etapu Tour de France z Avignonu do Draguignonu (185,5 km) vyhrál španělský cyklista Vicente Garcia-Acosta, vedení v průběžné klasifikaci si i nadále udržuje Američan Lance Armstrong. Ve včerejší etapě, která se jela v den francouzského státního svátku, se chtěli předvést zejména domácí jezdci, nakonec na ně zbylo jen druhé a třetí místo. Jediný český účastník závodu Pavel Padrnos dojel v hlavním poli na 96. místě a celkově mu patří 101. příčka.

Po čtvrtečním výstupu na obávaný Mont Ventoux a před víkendovou cestou na vrcholy Alp připravili pořadatelé Tour de France spíše oddychovou etapu, která vedla mírně kopcovitým terénem. Hlavní favorité se šetřili, a tak prostor k únikům dostali zejména cyklisté, kteří již nemohou výrazně promluvit do konečného pořadí. Svými ambicemi se netajici domácí borci, kteří dosud na Tour vyhráli jedinou etapu a dalším vavřínem chtěli oslavit výročí dobytí Bastilly - nakonec na ně zbylo jen druhé místo pro Nicolase Jalaberta (mladšího bratra slavného Laurenta) a třetí pro Pascala Hervého.

Ve druhé třetině etapy se vytvořila devítičlenná a poté jedenáctičlenná skupinka, z níž se později oddělili Garcia-Acosta, N. Jalabert a Hervé. Dvanáct kilometrů před cílem se pustil do úniku španělský jezdec a sólo úspěšně dovedl až do cíle - na své dva soky získal náskok téměř půl minuty, peloton přivedl německý spurter Eric Zabel s desetiminutovým odstupem.

"Když Garcia-Acosta vyrazil, počkal jsem ne Herveho. Myslel jsem, že bude lepší spojit síly," řekl Jalabert, jenž chtěl navázat na svého bratra Laurenta, který v den Bastilly vyhrál před pěti lety. "Byli jsme na něho dva Francouzi, a stejně vyhrál. Na konci měl dost sil," posteskl si Jalabert. "Vyhrát etapu ve velkém mezinárodním závodě, jako je Vuelta, znamená hodně. Vyhrát ji ale na Tour je pro mne jako sen," svěřil se v cíli šťastný Garcia-Acosta, jenž v legendárním závodu triumfoval poprvé v kariéře. "Zaútočil jsem v pravý moment a vydržel jsem až do konce," popsal rozhodující chvíle dnešní etapy.

V hlavním poli byl i český cyklista Pavel Padrnos, který dojel na 96. místě a celkově mu patří 101. příčka se ztrátou 61 minut a 52 sekund na Armstronga. Ve včerejší etapě vzdalo dalších šest jezdců, takže v nejslavnějším světovém závodě pokračuje už jen 145 účastníků.

Výsledky - 13. etapa (185,5 km):
1. Garcia-Acosta (Šp.) 4:03:02 hod., 2. N. Jalabert -25, 3. Herve (oba Fr.) -27, 4. Trentin (It.), 5. Heulot (Fr.) oba -57, 6. McEwen (Austr.), 7. Simon, 8. Morin, 9. Agnolutto (všichni Fr.), 10. Wauters (Belg.) všichni -4:00, ...96. Padrnos (ČR) - 10:06.
Průběžné pořadí:
1. Armstrong (USA) 53:03:29 hod., 2. Ullrich (Něm.) -4:55, 3. Beloki (Šp.) -5:52, 4. Wauters -6:03, 5. Moreau (Fr.) -6:53, 6. Beltran (Šp.) -7:25, 7. Virenque (Fr.) -8:28, 8. Heras -8:33, 9. Mancebo -9:42, 10. Otxoa (všichni Šp.) -9:46, ...101. Padrnos -
1:01:52.

Fanoušek s opotřebovaným kolem staršího data výroby zdraví cyklisty v průběhu 13. etapy Tour de France

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze