Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aurora, rok 2017: vítejte ve světě, kde smečují i patnáctileté holky

Basketbal - ilustrační foto | foto: FIBA

8 2017
Konečně „výstřel“ z Aurory, který nezní děsivě! Předměstí tohoto jména přiléhající k americkému Denveru zažilo něco unikátního: soutěžní smeč v podání patnáctileté basketbalistky.

Název Aurora má již sto let neblahou tendenci přitahovat k sobě neštěstí. Slavný křižník tohoto jména měla podle legendy odstartovat bolševickou revoluci 1917 v Petrohradu.

Před pěti lety se zase proslavila přímo coloradská Aurora - to když v tamním kině vrah James Holmes hromadně ničil životy. (Více si přečtěte zde.)

Ale v pátek večer mohlo být v Auroře veselo. Tamní patnáctiletá středoškolačka jménem Francesca Belibiová předvedla něco nečekaného. V duelu svého Regis Jesuit zasmečovala do koše protivnic z Grand Junction.

Akce je to dostatečně vzácná na to, aby se sportovní televizi ESPN vešla na první místo nejpamátnějších momentů dne.

Krásný kousek předvedla 185 centimetrů vysoká Belibiová už v první čtvrtině. Po zisku míče moc neváhala a rychle se rozběhla směrem k obroučce. A udělala to, co i ona v sestřizích basketbalových akcí obdivuje. Zasmečovala.

07.ledna 2017 v 04:39, příspěvek archivován: 07.ledna 2017 v 22:59

VIDEO: First Colorado HS Girls Dunk in history. Fran Belibi 15 yr old soph Regis Jesuit HS #SCtop10 @milehimagicbb @MileHiSptsPreps @MileHighSports https://t.co/bMPoRJyPfe

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

First Colorado HS Girls Dunk in history. Fran Belibi 15 yr old soph Regis Jesuit HS #SCtop10 @milehimagicbb @MileHiSptsPreps @MileHighSports https://t.co/bMPoRJyPfe

Ani po zápase prý sama nemohla uvěřit, co se stalo. „Holky přece nesmečují,“ dívala se kolem sebe překvapeně.

„S něčím takovým jsem vůbec nepočítala,“ svěřila se. „Já nevím, prostě jsem to udělala. Ani jsem si to neuvědomila, dokud jsem neslyšela diváky a zvuk obroučky.“

A moc nechtěla věřit svým očím ani tehdy, když celou akci viděla ze záznamu.

Zápasové smeče v podání basketbalistek sice už nejsou unikátní, ale bývají dostatečně pamětihodné na to, aby měly svou vlastní zmínku na Wikipedii.

První smeč v WNBA předvedla Lisa Leslieová v roce 2002, rekordmankou je v tomto směru Brittney Grinerová - po svém debutu v profisoutěži a dvou smečích však tuto činnost omezila na minimum. První a zatím jedinou smeč olympijského turnaje předvedla vysokánská australská pivotka Liz Cambageová v Londýně 2012.

Belibiová je však nejmladší členkou „ligy výjimečných“. A patří také k nejmenším. Americkému basketbalu zdá se roste jedinečná atletka.

Naznačuje to nejen 21 bodů při její nejslavnější výhře (78:23), ale především průměry Belibiové z této sezony: 18 bodu, 7,6 doskoku a 3,4 bloku.

Co ukáže na basketbalovém hřišti příště?

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze