Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těžká cesta do Ria. Dráhaři musí zběsile honit body

ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2014
Čtyři dráhoví cyklisté brněnské Dukly usilují o účast na příští olympiádě. Přilepšit si v náročných bojích o Rio mohou o víkendu na domácích závodech.

Jsou zvyklí na tvrdou dřinu. Teď však osvalení borci z brněnské Dukly trénují ještě víc než dřív. "Ani jsme nevěřili, že by to šlo. Teď už víme, že ano," usmívá se Tomáš Bábek. A spokojeně přidává: "Trénink je dost těžký, ale v závodech se to projevuje. Výsledky jsou velice slibné."

A slibné výsledky dráhoví cyklisté potřebují, aby mohli živit svůj olympijský sen. Pro málokteré sportovce vede do Ria 2016 tak krkolomná cesta. "Nový systém znamená, že se musíme kvalifikovat na kvalifikaci," přibližuje Bábek. "Vlastně neděláme nic jiného, než že sbíráme body," doplňuje brněnský i reprezentační trenér Petr Klimeš.

Brněnské závody

Grand Prix Jihomoravského kraje ve sprinterských závodech a Memoriál Vlastimila Moravce v olympijském omniu přivede o víkendu na brněnský velodrom závodníky z devíti zemí. V sobotu od 11 hodin se pojedou dospělé sprinty, nedělní program od 10 hodin nabídne především keirin. Do obou dní pak bude rozložené omnium.

Přísné olympijské kvóty vytvořily nemilosrdné síto. K účasti v Riu jsou potřeba body z velkých akcí typu mistrovství světa, Evropy a světových pohárů. K pozvánce na ně zase cyklisté musejí mít body z menších mezinárodních závodů.

"Znamená to, že jezdci musí být deset měsíců v roce ve střehu a v plné kondici," objasňuje šéftrenér brněnské Dukly Svatopluk Buchta. "Klíčové je udržení stability výkonů, což je po tak dlouhou dobu náročné," podotýká Bábek.

O olympijskou vstupenku usilují kromě něj také Pavel Kelemen, Adam Ptáčník a Robin Wagner. V brněnské Dukle se soustředí výhradně na sprint a keirin, týmový olympijský sprint přes nedávný úspěch v Moskvě zavrhli.

"Po zralé úvaze jsme došli k tomu, že by to bylo zbytečné plýtvání silami. Z Evropy postoupí jen pět týmů a my patříme někam na šesté sedmé místo. Navíc olympijský sprint vyžaduje specifickou přípravu," vysvětluje trenér Klimeš.

Na minulou olympiádu vyslalo Brno po jednom zástupci ve sprintu i v keirinu, stejný počet by bralo i nyní. Přilepšit si v honu za body mohou borci z Dukly o víkendu na domácím velodromu při Grand Prix Jihomoravského kraje ve sprinterských závodech (kromě něj se pojede také Memoriál Vlastimila Moravce v omniu, kde se snaží prorazit jezdci pražské Dukly).

"Sejde se celkem slušná konkurence, třeba Poláci sem pošlou to nejlepší," představuje Buchta podnik 3. kategorie mezinárodní cyklistické unie UCI. Při něm mohou domácí cyklisté využít znalost své dráhy se specifickým betonovým povrchem, položeným před víc než čtyřiceti lety.

"Skáče to tady," přibližuje Bábek komplikace. "Ale jsme rádi, že vůbec nějakou dráhu máme. Jinak bychom museli trénovat na silnici, což není moc bezpečné." Do provozu občas musí "Dukláci" vyrazit i tak, jinak kombinují dráhu a posilovnu. V sedle tráví šest dní v týdnu. "Náš trenér je studovaný odborník a využívá nejnovější poznatky. Naše tréninky se stupňují. Uvidíme, kam až nás to pustí," sděluje 27letý Bábek, kterého příliš netěší vedra. "Ale pořád je to lepší než déšť. To bychom museli na trenažer, což je úplně nejhorší."

Sám má raději sprint, ale větší šanci má v keirinu. "Nevím, čím to je, ale když kolem sebe nemám soupeře, nedokážu ze sebe vymáčknout maximum," naráží Bábek na sólovou kvalifikaci sprinterů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze