Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fourcross v Jablonci: Slavík doma už popáté triumfoval

Tomáš Slavík oslavuje vítězství v závodu fourcrossové série JBC 4X Revelations v Jablonci nad Nisou. | foto: ČTK

17 2017
Před čtyřmi lety založil v Jablonci prestižní závod světové fourcrossové série JBC 4X Revelations a od té doby nedopustil, aby ho vyhrál někdo jiný než on sám. Český biker Tomáš Slavík v sobotu triumfoval před domácím publikem už popáté v řadě.

Vítězstvím v Jablonci si Tomáš Slavík navíc zajistil korunu krále seriálu 4X Pro Tour, který je jakýmsi Světovým pohárem v disciplíně fourcross. Letos ovládl tři z celkových čtyř podniků včetně toho finálového na trati v Dobré Vodě, kterou sám vymyslel a postavil a kde zná doslova každý kámen, skok i kořen. Karty před závodem v Jablonci byly rozdané jasně. Celkové pořadí seriálu vedl švédský jezdec Felix Beckeman právě před Slavíkem. Pokud ho chtěl český šampion předstihnout, musel ho v Jablonci porazit - a nejlépe vyhrát.

A to se mu také podařilo.

Sobotní závodní odpoledne zahájil svým exhibičním vystoupením elitní pilot Martin Šonka. Průběžně stříbrný muž letošní světové série Red Bull Air Race předvedl se svým letadlem nad Jabloncem show plnou krkolomných akrobatických kousků a rozehřál tak publikum pro následné závody špičkových fourcrossařů – se zlatou tečkou pro české barvy.

Několikanásobný mistr světa a vítěz Pro Tour Tomáš Slavík zvládl své domácí vystoupení před tisíci nadšených fanoušků naprosto suverénně. V pátek vyhrál kvalifikaci a v sobotu všechny jízdy, do kterých nastoupil – a to stylem start-cíl.

Po vítězství v osmifinálové, čtvrtfinálové i semifinálové jízdě postoupil do finále, kde se přímo utkal s Beckemanem. I toho s přehledem porazil a při vyhlášení vítězů tak mohl radostně zvednout kolo nad hlavu a nastříkat na fanoušky v prvních řadách litry šampaňského. A pak to ještě nakonec se všemi soupeři a současně kamarády pořádně oslavit na tradiční afterparty.

„Bylo to o tom neudělat chybu a tu já jsem naštěstí neudělal,“ říkal po závodě Slavík do televizních kamer. „Ve finále jsem byl od startu před Felixem. Do první zatáčky jsem si to pohlídal a pak jsem to napálil, co mi síly stačily. Když jsem se v půlce trati podíval a všichni byli daleko za mnou, tak to byl nádherný pocit.“ Pro třetí místo si za Slavíkem a Beckemanem dojel švýcarský rider Noel Niederberger. V malém finále o páté až osmé místo si to rozdali čtyři Češi. Nejrychlejší z nich byl nakonec Mikuláš Nevrkla.

Česká cyklistika v Jablonci slavila hned dvojnásobný triumf. Závod žen totiž ovládla Romana Labounková a stejně jako Tomáš Slavík si tím zajistila celkový triumf ve světové sérii.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze