Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší fotka? Přichází na poslední chvíli, říká fotograf tenistů

Melbourne ze střechy. „Na Australian Open se mi líbí, že si jde hrát s poetikou světla a stínu,“ říká Lebeda k momentce Petry Kvitové, focené ze střechy na Australian Open 2012. | foto: Pavel Lebeda, Česká sportovní

17 2016
Zažil oslavy Nového roku s Berdychem, bydlel s Kvitovou ve Wimbledonu – a už roky doprovází daviscupový a fedcupový tým. „Ale není to jen taková pohádka, jak se zdá,“ říká fotograf tenistů Pavel Lebeda.

Bylo to při Fed Cupu v Ostravě a tradičním pořizování společné fotografie týmu.

„Co kdybys nás zkusil vyfotit ze střechy?“ navrhly tenistky Pavlu Lebedovi.

Fotograf Pavel Lebeda

Pavel Lebeda

Fotograf poslechl, vyjel nahoru na střechu a pořídil snímky. Pak se chystal vrátit, jenže výtah mezitím někdo dole zamknul a nešel přivolat. Chtěl sejít po schodech, ale nedostal se přes mříže. Telefon u sebe neměl. A tak volal o pomoc, jenže přes světla u stropu haly nebyl pořádně vidět. Až později se dočkal záchrany od údržbáře, který ho pustil zpět.

I takový je úděl sportovního fotografa. Pro leckoho to může vypadat jako práce snů: pohybuje se v blízkosti tenisových hvězd, může s nimi do zákulisí, vidět místa, kam se ostatní nedostanou.

„Ale není to taková pohádka, jak se zdá. Fotíte, pak si sednete k počítači a připravujete fotky k publikování. Pak znovu fotíte a tak dokola, až se najednou loučíte se všemi po zápase v šatně,“ popisuje Lebeda.

Tak bolí Davis Cup. Tomáš Berdych po čtvrtfinále se Srbskem 2012.

Tak bolí Davis Cup. Tomáš Berdych po čtvrtfinále se Srbskem 2012.

Studoval učitelství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale fotografie - především sportovní - ho lákala víc. Přes práci ve sportovních médiích se dostal na volnou nohu, až ho před baráží se Švýcarskem v roce 2007 oslovila společnost Česká sportovní s nabídkou na focení Davis Cupu.

Ze zápasového fotografa se stal Lebeda součástí fedcupového i daviscupového týmu – a nyní je doprovází na většině zápasů.

„Snažíme se ukázat fanouškům něco víc ze života týmů,“ líčí Lebeda – a tak se na Facebooku objevují nejen fotografie z kurtů, ale i ze šatny, banketů či jiných společných akcí. „Myslím, že jsme v tom byli jedni z prvních. Začalo se od toho upouštět v domnění, že se koupí fotka z agentury. Omyl. Ztrácí se kontinuita, možnost přímé komunikace o tom, co fotit. A hlavně archiv.“

Fotogalerie

Lebedovy fotografie jsou v určitém ohledu jedinečné, protože se dostane tam, kam ostatní nemohou. Byl u oslav po velkých výhrách, letěl s Petrou Kvitovou z vítězného Wimbledonu, dvakrát s ní během travnatého grandslamu bydlel.

S Kvitovou a Tomášem Berdychem si zažil i Hopman Cup v Perthu. „Chodili jsme běhat k jezeru, hráli jsme fotbal. Slavili jsme spolu Nový rok, Tomáš objednával různé druhy exotických jídel, tak jsem ochutnal třeba pavouka,“ vyprávěl Lebeda.

Kromě tenisu fotí i atletiku, plážový volejbal, občas fotbal či hokej. Nejlepší snímky dle svých slov pořizuje ve chvílích, kdy je pod tlakem: „Někdy něco zapomenu nebo někam přijdu jen tak tak. Na poslední chvíli. Pak se mi paradoxně občas podaří dobrý obrázek,“ tvrdí.

Výběr z těch povedených můžete vidět u tohoto textu.Najdete na iDNES.czmobilní verze