Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalista Salák žasne, že se živí futsalem

Teplice - Chrudim: vpravo teplický futsalista Salák | foto: Martin Adamec, MAFRA

26 2009
Dlouhá léta ho živily kopačky, od letoška to jsou tenisky. "V životě by mě nenapadlo, že se ze mě stane profesionální futsalista," žasne třicetiletý Michal Salák, opora prvoligového nováčka Balticflory Teplice. A taky nejlepší z fotbalistů v kádru. Poslední tři roky kopal druhou ligu v Sokolově, předtím prošel i Most, Ústí nad Labem, Pardubice nebo Zlín.

Proč jste si teď vybral futsal?
Přiměl mě k tomu Martin Dlouhý, kapitán Teplic a můj kamarád, který mě sem doporučil. Už jsem za Balticfloru hrál v minulé sezoně pár zápasů v divizi, když jsme měli ve fotbale přestávku. A majitel klubu Michal Žák pak chtěl, zda bych jim nepomohl také ve druhé lize, kterou jsme původně měli hrát. Protože jsme se v Sokolově domluvili, že ukončím smlouvu, řekl jsem, že to s futsalem zkusím.

Co jste v Sokolově provedl, že jste musel skončit?
Nic. Ale nerad bych se k tomu vracel. Bylo mi naznačeno, že mám nižší výkonnost, což si nemyslím. Takhle to však ve fotbale chodí, nebrečím nad tím. Dneska jsou preferovaní mladší hráči, mně už je třicet. V cizině to tak není, ale u nás jste starý už v 27 letech.

Budete ještě hrát fotbal?
Ano, hraji divizi v Plzni za Doubravku. Hlavní je ale futsal, takže tam jezdím, jen když mám volno. Domluvil jsem se v Teplicích, že jednou týdně můžu trénovat velký fotbal a hrát zápasy, když to nebude kolidovat. Což by nemělo, protože liga futsalu je většinou v pátek.

Jak velkou futsalovou praxi vlastně z minulosti máte?
Začínal jsem s ním pět šest let zpátky, když jsem byl v Mostě. S tehdejšími spoluhráči Tomášem Pilařem a Petrem Zábojníkem jsme hráli první ligu za Alfu Liberec.

Je rozdíl v platu prvoligového futsality a druholigového fotbalisty?
Není to tak, že bych ho teď měl jako v Sokolově. Ve druhé fotbalové lize jsou platy větší.

A po jakém zápase víc utahaný?
Nečekal jsem, že vrcholový futsal bude až takhle náročný. Je to makačka. Hraje se na tvrdém povrchu, hodně bolí kolena a kotníky.

Máte jako fotbalista výhodu?
Neřekl bych. Ve futsale je úplně jiný pohyb. Když vidím Dlouhého, jak se lehce pohybuje... Může být výhoda třeba v zakončení, jinak ne. Přihrávky se zpracovávají podrážkou, musíte si zvyknout. Vždycky se mi smáli, že futsal hraju jako fotbal, tak snad už je to lepší.

V Balticfloře hrají Brazilci, Rusové, Bělorusové, Němec, Slovák. Jaká je úřední řeč v kabině?
Měla by být čeština, ale zatím není. Trenér je Rus, asistent Leden překládá. Já ruštinu neumím, musím trénovat. Kvůli komunikaci souhra vázla, ale pomalu si zvykáme.

Mužstvo je od základů nové. Co vám naznačil velký mezinárodní turnaj GreenBall Cup?
Když se podívám na týmy z Ruska a Ukrajiny, ještě za nimi zaostáváme. Mají nacvičený pohyb, vypadá to ladně, přitom neběhají moc rychle. Krása na ně koukat. Mohli jsme se od nich učit, něco si vzít.

O kolik tříd jsou výš?
Nechci nás nějak zatracovat, ale tak o dvě třídy. Když se sehrajeme a přidá se k tomu naše česká chytrost - což oni nemají, oni to mají strojové - můžeme se jim vyrovnat.

Klubový šéf Žák myslí hodně vysoko. Kam až v lize, která startuje už o víkendu, vystoupáte?
Prezident by ji chtěl hned vyhrát, my jsme trochu střízlivější. Chceme hrát dobrý futsal, aby chodilo hodně diváků. Finále by bylo hezké, prezident by rád zkusil evropské poháry. On je do futsalu blázen.

Žijete v Teplicích?
Pocházím z Plzně, ale našel jsem si tu manželku a už pár let bydlím v Dubí u Teplic.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze