Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kladno s extraligou. Sháníme hráče, město nás podpoří, věří šéf klubu

Milan Fortuník v roli komentátora | foto: Petr Lemberk, MAFRA

16 2015
Utápěli se ve finanční krizi, ale teď má být všechno jinak. Kladenský mužský volejbal, který se v roce 2011 nepřihlásil do extraligy a od té doby hrál pouze první ligu, se opět má k světu - do města od podzimu znovu zavítá extraliga. "Chceme v ní hrát důstojnou roli," říká majitel a trenér nově pojmenovaného klubu Kladno volejbal Milan Fortuník.

Mužský volejbal se do Kladna přestěhoval v roce 2004 z Odoleny Vody. Hned v první sezoně slavili kladenští hráči titul, který v roce 2010 zopakovali, mezitím ještě pobrali několik medailí. Pak ale nastaly potíže.

„Radnice tehdy přestala volejbal podporovat,“ ohlíží se bývalý reprezentant Fortuník. „To se ale po posledních volbách změnilo, nové vedení města je našemu sportu nakloněné. Radní říkají, že extraligu v Kladně chtějí, zatím máme přísliby podpory a doufáme, že předběžné dohody budou platit,“ dodává.

Jako ve filmu Kulový blesk

Extraligu se podařilo zajistit akcí, která trochu připomíná kultovní film Kulový blesk. Stalo se tak po dohodě klubů SKV Havířov, TJ Slavia Hradec Králové a AOV Kladno - to sice skončilo v posledním ročníku první ligy deváté, ale po vzájemné výměně soutěží míří mezi elitu.

S tím ovšem přichází i řada nových starostí. Jednou z nich je hala.

„První ligu jsme hráli ve skromné hale Bios u zimního stadionu, ale extraliga se tady hrávala v prostornějším stánku u Aquaparku, kam v minulosti našlo cestu i 1200 diváků. Chceme se do ní vrátit, což ovšem obnáší řadu nezbytností, jež jsou v extralize povinné. Byť jde třeba „jen“ o komfort pro rozhodčí, vybavení kamerami kvůli on-line přenosům, zajištění prostoru pro práci novinářů a podobně,“ vypočítává Fortuník.

Zatím pouhé rukoudání

Jistou patálií mohou být i hráči, neboť první liga je amatérskou soutěží a rozdíl mezi ní a extraligou je patrný.

„Kádr, který tady byl, by nemohl hrát v extralize důstojnou roli, navíc mnozí chtějí končit. Proto jsme oslovili volejbalisty, kteří tu hráli v minulosti, případně v Kladně bydlí. Podepsaného ještě nemáme nikoho, ale rukoudáním jsme si už něco slíbili. Jistota je u nahrávače Ondřeje Kusta nebo libera Tomáše Skleničky - o dalších bych nerad hovořil, protože ještě nemají dořešenou finanční situaci ve stávajících klubech,“ přibližuje, jak to v českém volejbale chodí.

I přesto, že tvoří nové družstvo v podstatě pět minut po dvanácté, Fortuník se nebojí hovořit o plánech a cílech v nadcházející sezoně. „Těžko počítat s tím, že bychom hráli o titul jako v éře Marka Pakosty nebo Aleše Holubce. Ale s kýmkoli hovořím, tak zmiňuji postup do play-off čili do první osmičky. To je poměrně jasný a myslím, že i dosažitelný cíl,“ vykládá zaníceně.

Sport číslo jedna - hned po hokeji

Nadšení zkušeného trenéra a funkcionáře je bezbřehé. „Ale to nejsem jen já, komunikuji se šéfem kladenských plážových volejbalistů Honzou Gálou, se šéfkou volejbalistek Irenou Pokornou, s vedoucím mládežnických týmů Pepíkem Dukou. Všichni máme představu, že extraliga může kladenskému volejbalu dát nový směr. A nikdo se netváří, že by tomu nevěřil,“ líčí.

Sám věří, že svoji představu naplní a extraliga se v Kladně usídlí natrvalo. „Společným snem všech generací kladenských volejbalistů bylo, aby se volejbal stal ve městě sportem číslo jedna - hned po hokeji, protože ten je pro všechny sportovce a fanoušky v Kladně náboženstvím,“ usmívá se Fortuník.Najdete na iDNES.czmobilní verze