Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NÁZEV TÝMUB.A.R.
ROK ZALOŽENÍ1986
STÁTVelká Británie
DOMOVSKÁ STRÁNKAhttp://www.britishamericanracing.com
PRVNÍ VELKÁ CENAVelká cena Austrálie 1999
PRVNÍ VÍTĚZSTVÍ0
VELKÉ CENY117
VÍTĚZSTVÍ0
BODY227
PRVNÍ MÍSTO NA STARTU2
NEJRYCHLEJŠÍ KOLA0
POHÁRY KONSTRUKTÉRŮ0
TITULY MISTRA SVĚTA0
ŠÉF 1Nick Fry
ŠÉF 2Geoffrey Willis
VŮZBAR 004
MOTORHonda RA002E V10
JEZDCI 

HISTORIE
1999 (Supertec). Pohár konstruktérů: 11. místo, 0 bodů. Jezdci: J.Villeneuve, R.Zonta.
2000
(Honda). Pohár konstruktérů: 5. místo, 20 bodů. Jezdci: J.Villeneuve, R.Zonta.


BAR převzal na konci roku 1998 upadající tým Tyrrell.

Legendární Ken Tyrrell byl svázán s rychlými koly od 50.let minulého století. Do roku 1958 závodil a roku 1960 založil vlastní stáj Tyrrell Racing Team. Říká se, že Kenův tým stoupal od té doby, co objevil mladého Skota Jackieho Stewarta. Tento testovací jezdec dostal šanci ve Formuli 1 poté, co v Tasmánii zahynul Timmy Mayer. Když Stewart ukázal, že je rychlejší než Bruce McLaren, Ken s ním rychle podepsal smlouvu a z divize Formule 2 přešel roku 1968 do Formule 1.

V roce 1969 měl Tyrrell motor Ford Cosworth DFV a šasí Matra. Jackie Stewart byl nepřekonatelný, zvítězil v šesti závodech a získal Tirrellu oba tituly. V roce 1970 Matra odmítla připravit nové auto pro motor Ford V8. Starý model nevyhovoval novým pravidlům, a proto musel Jackie závodit ve voze vyrobeném na zakázku firmou March, který zdaleka nemohl konkurovat nejlepším. To vedlo k tomu, že Ken najal Dereka Gardnera, aby navrhl první Tyrrell, Tyrrell 001.

Jackie Stewart a Francois Cevert vyhráli Pohár konstruktérů v roce 1971, když Jackie získal svůj titul mistra světa a Cevert skončil třetí. Následující sezónu Stewart marodil s vředem, ale roku 1973 se vrátil a vyhrál další titul, přestože Pohár konstruktérů patřil Lotusu.

Jackie oznámil, že po poslední velké ceně sezóny ve Watkins Glen u týmu skončí. Měl to být jeho 100. závod. Vyhrál v Monze, kde jel svůj nejlepší závod kariéry, ale do závodu ve Watkins Glen nenastoupil. Jeho stájový kolega a přítel Francois Cevert zahynul během tréninku a tým ze soutěže odstoupil. Po této ráně tým nedokázal navázat na bývalé úspěchy.

Tyrrell vyvinul slavný typ P34 a v Anderstorpu roku 1976 dojeli Scheckter a Depailler první, respektive druhý. Ronnie Peterson nahradil Schecktera pro sezónu 77, ale P34 už bohužel nebyl konkurenceschopný. Depailler vyhrál znovu v Monaku 1978, což ale bylo na dlouho jejich poslední vítězství. Až do roku 1982, kdy v Las Vegas dominoval Michele Alboreto.

V 80. a na začátku 90. let byl tým jen stínem toho bývalého. Pouze Jean Alesi na sebe upozornil několika skvělými výkony s vozem 018/019 od Harveye Postlewaitese. Roku 1995 měl prapor pozvednout Mika Salo. V Brazílii jezdil sice na třetí pozici, ale spadl na konečné sedmé místo a pak nedokázal zaznamenat body v dalších jedenácti závodech.

Devadesátý šestý rok byl stejný a v roce 97, kdy jezdili s rok starým motorem Ford, byl pokles daleko větší. Na konci sezóny Ken prodal tým společnosti British American Tobacco a měl se vytvořit nový tým, který by vrátil slavné časy.

V roce 1998 jezdil naposledy pod názvem Tyrrell a po sporu ohledně složení závodní dvojice Ken Tyrrell odešel pryč. Tým vedl manažer Jacquese Villeneuvea, druhým jezdcem byl Ricardo Zonta. Jejich první rok však skončil hořkým zklamáním - nezískali jediný bod.

Roku 2000 začal BAR spolupracovat s Hondou. Villeneuve předvedl několik skvělých výkonů během celého mistrovství světa, Zontovi se vydařil konec sezóny. To už ale Brazilce nezachránilo a BAR pro rok 2001 podepsal smlouvu s Olivierem Panisem. Spolu s Villeneuvem by letos měli zlepšit loňské páté místo v Poháru konstruktérů.

Právě se stalo

20:47
Basketbalisty USK Praha povede další zahraniční trenér. Řeka Chrise Chugaze vymění na střídačce devátého celku uplynulé ligové sezony teprve pětadvacetiletý chorvatský kouč Dino Repeša, který trenérskou kariéru zahájil již v 19 letech. více...

20:18
Švédský fotbalový brankář Robin Olsen přestoupil z Kodaně do AS Řím. Italský celek si ho vyhlédl jako náhradu za Brazilce Alissona, který se přestupem do Liverpoolu za 65 milionů liber (1,9 miliardy korun) stal nejdražším gólmanem historie.


Najdete na iDNES.cz