Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podíl v F1 koupil americký koncern, seriálu však dál šéfuje Ecclestone

Bernie Ecclestone dál vede seriál formule 1. | foto: AP

8 2016
Do seriálu mistrovství světa vozů formule 1 vstupuje nový majitel. Americký mediální koncern Liberty Media zatím odkoupil první část podílu - 18,7 procenta za 4,4 miliardy dolarů (106 miliard korun). Druhou část do celkového podílu 35 procent koupí společnost na jaře příštího roku a celkově zaplatí osm miliard dolarů.

Coloradskou společnost řídí pětasedmdesátiletý John Malone, podle nějž bude novým šéfem seriálu Chase Carey, výkonný viceprezident mediálního konglomerátu 21st Century Fox magnáta Ruperta Murdocha.

Formuli však bude i nadále tři roky řídit pětaosmdesátiletý britský funkcionář Bernie Ecclestone, o jehož setrvání ve funkci Liberty Media požádala.

K dokončení kontraktu a koupi druhé části podílu by mělo dojít v březnu 2017. Celá transakce ještě podléhá schválení automobilové federace FIA a antimonopolních úřadů.

Zbývajících 65 procent by měly dál vlastnit dohromady investiční společnost CVC Capital Partners, od níž firma Liberty Media podíl koupila, americká firma Waddell & Reed, Ecclestone a firma jeho rodiny Bambino Trust. Ecclestone vede formuli 1 už čtyřicet let.

„Myslím, že je to dobrý krok směrem k americkému trhu,“ řekl Ecclestone. „Mají lukrativní smlouvy s mnoha partnery právě kvůli svým televizním stanicím a sociálním sítím,“ vysvětlil.

Do USA se formule 1 vrátila po pětileté absenci v roce 2012, kdy se jelo na okruhu v Austinu. „Jsem moc rád, že do formule 1 vstoupili, mohou jí hodně pomoct,“ řekl Ecclestone. „Mně se na americkém trhu moc nedařilo, i když jsem se snažil,“ dodal. F1 chce konkurovat v USA zatím populárnější sérii NASCAR.

Maloneova Liberty Media rovněž vlastní tým baseballové MLB Atlanta Braves a kontroluje rádio Sirius XM. Má rovněž zásadní vliv na chod evropské telekomunikační firmy Liberty Global a má investice i v americké kabelové společnosti Charter.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze