Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Formule 1 ve vzduchu končí. Nejméně na rok, možná navždy

Red Bull Air Race v Rio de Janeiru | foto: Red Bull

30 2010
Ten projekt se chtěl jednou vyrovnat formuli 1. Teď však končí krachem. Krachem, ze kterého se minimálně bude těžko vzpamatovávat. Vedení série v letecké akrobacii Red Bull Air Race, které se letos poprvé účastní i Čech Martin Šonka, totiž oznámilo, že se příští rok šampionát neuskuteční. Už tuto sezonu pak pořadatelé zrušili dva z osmi závodů.

"Jsem z toho překvapený a šokovaný. Red Bull ale tvrdí, že je to z důvodu bezpečnosti a lepší organizovanosti," říká Šonka. "Já pevně věřím, že se v roce 2012 seriál zase vrátí, i když jeho image může roční pauza výrazně poškodit.

On sám ještě příští víkend odletí poslední závod sezony v Německu, pak se vrátí ke své profesi armádního pilota. A zároveň bude vyjednávat se svými partnery, aby ho předčasný konec nedostal do minusu.

Letadlo si totiž musel sám koupit za osm milionů korun, další statisíce vydal za nový motor a především ve sponzorských smlouvách počítal, že v roce 2011 bude určitě závodit. Teď bude stroj stát v hangáru.

"Předpokládám, že budeme mít nějaké tréninkové kempy. Není totiž možné, abychom se po roce vrátili a neměli vůbec natrénováno," říká.
A odmítá, že by za krachem stál nedostatek financí promotéra.

"Nejspíš jde opravdu o otázku bezpečnosti. Jeden pilot spadl s letadlem do vody a druhý se s ním dotkl hladiny, to pořadatele znejistilo Možná teď budou chtít, abychom létali výš a měli třeba elektronický systém, který by hlídal výšku letadla nad hladinou."

Martin Šonka před dalším závodem Red Bull Air Race v Rio de JaneiruNěmecký pilot Matthias Dolderer na Red Bull Air Race v Detroitu

Pauzu si šampionát musí vzít i kvůli vnějším okolnostem. Tak třeba letošní závod v Portu musel být zrušen kvůli tomu, že místní radnice dlužila promotérům miliony na příspěvcích, v Budapešti zase přišel konec kvůli volbám.

Byť na zdejší podnik chodilo až milion lidí a maďarský pilot Peter Besenyei patří k tuzemským celebritám, létání v centru města odmítli zelení, kteří se v dubnu po parlamentních volbách dostali do vlády.

"Možná i proto si Air Race dává roční pauzu. Aby se během ní podíval po nových lokalitách, případně si lépe smluvně zajistil ty současné a pak se vrátil s velkou parádou," říká Šonka.

Opravdu se v roce 2012 dočká?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze