Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Formule 1 rozjela také bitvu slov

25 2000
P r a h a, I n t e r l a g o s - Trochu jako z jiného světa působí oproti ostatním závodům formule 1 nedělní Velká cena Brazílie. Jediný podnik seriálu v Jižní Americe - po odpadnutí Argentiny - se jezdí u Sao Paula na mimořádně nekvalitní hrbolaté trati, kterou prý moc nespasil ani letos nově položený asfaltový povrch. "Připadám si tady, jako když se pokouším jet na býkovi," utrousil Němec Heinz-Harald Frentzen.

Startuje se do kopce a jezdí nezvykle proti směru hodinových ručiček, a proto u závodníků při odstředivých silách trpí více levá polovina těla. V Brazílii panuje velké horko a vlhko, takže přijde stejný test spolehlivosti aut jako před dvěma týdny v Austrálii.

Navíc má při závodě pršet, jak slibuje několik meteorologických expertů. To by zřejmě byla výhoda zručných jezdců týmu Ferrari, který po prvním závodě sezony vede nad konkurentem od McLarenu na body jasně 16:0. Deset jich přivezl vítězný Michael Schumacher a šest brazilská posila Rubens Barrichello. Naopak finsko-britské duo Häkkinen, Coulthard kvůli identickým poruchám motoru nedojelo, i když v tréninku Schumachera porazilo.

Už po prvním závodě mají slovní přestřelky mezi Ferrari a McLarenem stejnou sílu jako jejich motory. Jindy rezervovaný šéf McLarenu Ron Dennis: "Ferrari udělalo z Barrichella obětního beránka a nařídilo mu jet zbytečně do boxů, jen aby mohl vyhrát Schumacher. Barrichello začal zlobit a musel přibrzdit."

Z klidu vytržený technický ředitel Ferrari Ross Brawn: "To byla součást taktiky, aby se Barrichello dostal před pomalejšího Frentzena. Zřejmě rozumíme závodům víc než Dennis."

Znovu výjimečně popuzený Dennis: "Že měl Schumacher situaci pod kontrolou a jenom čekal na chybu McLarenu? Vždyť jezdil až na třetím místě. To my jsme měli vývoj závodu v rukou, než přišly naše poruchy. Schumachera štvalo, že nevyhrál kvalifikační trénink. Napovídal moc nesmyslů. Ferrari na tom není tak dobře, jak vytrubuje."

Obvykle diplomatický Schumacher: "McLareny jsme sice v Austrálii nepředjeli, ale auta máme rovnocenná. Pan Dennis by se měl především starat o sebe a svůj tým. Vždycky se těžko smiřoval s porážkami. Myslím, že mu Ferrari přidělává starosti."

Vždy přímý David Coulthard: "Řeči Ferrari nás nemohou ovlivnit. V přímém souboji jsme neprohráli. Schumacher si může povídat, co chce, ale my pořád máme rychlejší auto. A v Brazílii bude konečně i spolehlivé."

A nakonec stále obezřetný dvojnásobný mistr světa Mika Häkkinen, vítěz posledních dvou závodů v Brazílii: "Nemluvme příliš. Máme za sebou jenom první závod ze sedmnácti. Počkejme si na Brazílii." Velká cena Brazílie na okruhu Interlagos startuje v neděli v 19.00 tředoevropského času, přímý přenos RTL, od 19.25 Prima.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze