Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Formule 1 láká dál. Hlásí se do ní hned dvanáct nových týmů

Kimi Räikkonen z Finska ve Velké Ceně Monaka. do cíle dojel na třetím místě. | foto: Reuters

5 2009
Jako by průměrný středoškolák znenadání zatoužil po místě na Harvardu. Anebo chtěl čerstvý vítěz Porty hned zpívat v milánské La Scale. Formule 1 teď prožívá podobné bláznovství.

Až dvanáct nových stájí si podalo přihlášku na sezonu 2010 a mezi nimi třeba i tým, který má zatím jen šéfa a majitele (Superfund), či stáje, které působí pouze ve španělské či britské F3 (Campos a Litespeed).

"To číslo přihlášek je zajímavé. Je však otázka, jestli všichni z nich na formuli 1 mají. Na takovou úroveň se nemůžete dostat zničehonic, naopak musíte dlouho pracovat, mít peníze i know-how," říká jeden ze šéfů McLarenu, Nobert Haug.

A prezident Ferrari Luca di Montezemolo je ještě ostřejší: "Když si jména zájemců o F1 přečetli lidi pracující ve Ferrari, nemohli věřit vlastním očím. To už nebude žádná formule 1, ale formule 3."

S jedním se však on i jeho zaměstnanci musí smířit, tři z dvanácti nově přihlášených týmů se v příštím roce do F1 dostanou. Mezinárodní automobilová federace FIA totiž rozšíří počet stájí v královské třídě na třináct, tudíž k současným deseti tři přibudou (nejspíš USF1, Lola a Prodrive).

A šéf FIA Max Mosley už teď nováčky hájí: "Žádný sport se nemůže bránit příchodu nových lidí. Kdybychom zabránili výměně krve v F1, tak časem náš sport zanikne. Formule nesmí být starochem, kterého se snaží udržet při životě."

Vlastně se nedivte těm slovům a už vůbec se nedivte, že je o formuli takový zájem. Vznikl díky tomu, že se FIA rozhodla zavést dobrovolný rozpočtový strop ve výši 40 milionů liber (1,2 miliardy).

Ten i velmi průměrné týmy byly schopny zajistit a ještě měly díky pravidlům o neomezeném testování a neomezených otáčkách šanci konkurovat továrním stájím. Teď je ale všechno jinak, omezený rozpočet se odkládá, zájem nováčků však neutichl.

"Máme zajištěný rozpočet na příští čtyři roky. A na jednu sezonu můžeme vynaložit 75 milionů eur," tvrdí šéf týmu Epsilon Joan Villladelprat. A to stejné říká i David Richards, jenž se hlásí do F1 se stájí Prodrive. "Hospodářsky budeme stát na vlastních nohou a můžeme být i výsledkově  konkurenceschopní."

Přesto je mezi nováčky řada týmů, které berou přihlášku jako velkou reklamu a se vstupem do F1 nepočítají. I když... Boss formule Bernie Ecclestone varuje: "Zájem mají působivá jména a může se stát, že budou v našem seriálu vhodnější než některé týmy, které máme teď."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze