Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Někdy jsem měl pocit, že F1 je pro Novu nechtěné dítě, říká komentátor Richtr

Tomáš Richtr | foto:  Petr Topič, MAFRA

3 2014
Sedm sezon už na Nově komentuje formuli 1, po této však skončí. Tak se Tomáš Richtr s předstihem rozhodl. Proč? Třeba proto, že přednost dostala rodina.

Prožíval to, co třeba teď potkalo i fotbalového komentátora Pavla Čapka. I kvůli němu podepisovali lidé petici, aby už nemuseli poslouchat jeho hlas. A dodnes asi není závod F1, po kterém by se v internetových diskusích nějaký kritik neobjevil. Jenže když Tomáš Richtr oznámil, že s komentováním formule 1 končí, najednou zažil opak.

"Chodí mi e-maily, textovky i vzkazy na Facebooku, co jsem to udělal. A i když jsem chlap, tak kvůli těm vzkazům jsem to rozhodnutí obrečel. Je to největší zadostiučinění, které mi pomohlo pochopit, že těch sedm let stálo za to.“

Proč tedy končíte?
F1 pro mě byla koníčkem, kterému jsem věnoval hodně času a který se kvůli komentování na Nově změnil v profesionální závazek, jenž mi sebral enormní počet hodin v soukromém životě. Děti stačily rychle vyrůst, což je z řady důvodů ten hlavní, proč končím.

Kdo je Tomáš Richtr

Je mu 38 let a formuli 1 komentuje na Nově od roku 2008, předtím o ní 10 let psal. Za nejlepšího českého sportovního komentátora považuje Marka Svačinu z ČT. „Mám rád, jak umí prodat dostihy koní, a taky se mi líbí, že s ním nemusím přepínat u přenosů z tenisu.“ Tenisu fandí, i proto se nabízí otázka, jestli by si troufl ho komentovat. „Kdyby mi to někdo nabídl, tak bych do toho nadšeně šel, ale nebylo by to fér vůči odborníkům, kteří se tenisu dlouhodobě věnují

Ale asi ne jediný.
Není to jediný faktor. Začínal jsem v době, kdy Nova říkala, že chce F1 dělat jako RTL, dokonce komentátoři i štáb jezdili přímo na okruhy, byli v centru dění. Pak přišla krize, dvě tři éry razantního šetření, obměna managementu a já začal i sám na sobě pociťovat, jako by Nova nevěděla, co s formulí dělat. Někdy jsem měl dokonce pocit, že je to nechtěné dítě.

Jak se to projevovalo?
V prvních letech jsem komentoval sám, ale F1 se nedá dělat v jednom. Přivedl jsem kolegu Pavla Fabryho, zvedli jsme úroveň komentáře, ale stejně se nám nepovedlo vedení Novy přesvědčit, že se to má dělat ve dvou. Takže to dnes funguje tak, že jeden z nás komentuje zadarmo! Já jsem najednou v situaci, kdy mám pocit, že lidí, kteří bojují na Nově za ten produkt, je čím dál méně. Musím vyzvednout Martina Pouvu (moderátora studia F1), který pořád bojuje jako lev. Ale nepřináší to ovoce.

Co konkrétně je ještě špatně?
Některé atraktivní Velké ceny se objevují na méně sledovaných stanicích, třeba i finále letošní sezony v Abú Zabí, kde se může rozhodnout o mistru světa, půjde na Fandovi. A ne na programu, na který jsou lidé zvyklí. A další události: závody GP2 a GP3, což jsou velmi zajímavé doprovodné série k F1, se nevysílají živě. Místo nich jde na Nova Sport týdeník, který by šlo určitě posunout, a záznam těch závodů se pak nepochopitelně vysílá ve stejné době, kdy na hlavním programu jde přenos F1.

Tomáš Richtr

Však už před třemi lety stanice naštvala fanoušky, když utnula přenos Velké ceny Kanady a odvysílala Černé barony.
A kritiku jsme schytali my komentátoři, i když jsme to nemohli ovlivnit. Ale děje se to pořád. U závodů, které začínají ve dvě odpoledne a historicky trvají dvě hodiny, jsou naprogramovány filmy na 15.45. Pak není prostor na ceremonii či rozhovory na stupních vítězů. Navíc se mi pořád nepodařilo ze šéfů vytáhnout jejich rozhodnutí o další budoucnosti. My totiž dnes - osm závodů před koncem sezony - nevíme, jestli F1 půjde na Nově i příští rok. Ale to není nic neobvyklého, kolikrát se to rozhodlo až 14 dní před startem sezony. A tak u mě klíčí obavy, jestli má Nova s F1 další plány. Proto jsem udělal to životní rozhodnutí. Zároveň musím říct, že zážitky, co mi F1 přinesla, beru jako vykoupení za to, co jsem dětem vzal.

Je třeba říct, že vy se profesionálně neživíte komentováním.
Ano. Jsem honorován za přenos, což vás prostě neuživí. Často jsem si musel brát dovolenou, abych odkomentoval tréninky či odjel na Velkou cenu.

VZPOMÍNKA

Glock, má noční můra

Nezapomenutelný přenos? Ten, který byl zároveň nejhorší. Tedy Brazílie 2008, hladina adrenalinu mi klesala asi měsíc. Udělal jsem chybu, když jsem si nevšimnul, že Lewis Hamilton předjel Timo Glocka, a stal se tak mistrem světa. Ohlásil jsem, že je to Felipe Massa. Byl to brutální závěr. Ovšem chybu vidím v tom, že jsem komentoval sám, dnes by se to nestalo. Timo Glock je však mou noční můrou.

Na druhou stranu v dnešních médiích je situace taková, že se výrazně snižují náklady, ale kvalita se vyžaduje stejná.
Pokud se rozhodneme jako televize nabízet nějaký produkt, měli bychom mu dávat sto procent, a ne se spokojit s určitou sledovaností. Měli bychom ho piplat. Jenže místo toho, abychom si na konci sezony řekli, jak to budeme dělat v té nové, tak jsme 14 dní před prvním závodem řešili, jestli uděláme ve studiu novou dekoraci. Těžili jsme ze setrvačnosti a šéfové si nejspíš řekli: „Hele, ono to jede samo, tak se tomu nemusíme moc věnovat.“ Jenže když neexistuje rozvaha, jak se naloží s televizními právy, tak se může stát, že v březnu žádný závod F1 na českých televizích neuvidíme.

Třeba ano, ale na jiné stanici. Vzal byste od ní nabídku?
Muselo by to mít projektový tým, muselo by tam být i nasazení ze strany televize. A muselo by to být pro mě ekonomicky rentabilní, abych to nedotoval jako poslední roky. I tak ale říkám, že těch sedm let na Nově bylo nádherných.

Jak jste vlastně začal?
Petr Horák se nedohodl na podmínkách před sezonou 2008 a já byl těsně před jejím začátkem osloven. Byla to sebevražedná mise, já neměl ambici komentovat F1, i když jsem měl zkušenosti z Galaxie Sport. Počítal jsem, že nedojedu ani sezonu, že mě jako nějakého netalentovaného jezdce vyhodí v jejím průběhu. Šel jsem do toho po hlavě, byl spíš fanda, ale dnes tvrdím, že Nova komentuje F1 tak, že by se kvalita dala srovnat s profesionální Českou televizí.

Souhlasím. Vy osobně jste udělal velký posun, přesto pořád máte hodně kritiků. Štve vás to?
Štvou mě faktické chyby. Ale ty byly zpočátku dány tím, že mně jako fanouškovi F1 dali před pusu mikrofon a řekli: Komentuj. Když mě přesto nevyhodili, dostal jsem možnost sebereflexe. Bolestivým způsobem jsem se díval na své přenosy, chytal se za hlavu, rval si vlasy, že jsem byl schopný vyslovit takové kraviny a nesmysly. A jen se utvrdil, že v jednom se F1 komentovat nedá. Zároveň jsem si chtěl zachovat osobitost a prostě se nemohu zavděčit všem, takže chápu, že je procento lidí, které to dráždí a píšou petice za mé odvolání.

Zároveň je ale spousta lidí, které štve samotná F1. Říkají, že je nudná a nic se v ní neděje.
F1 musí rychle přizpůsobit program televiznímu formátu. Závod na hodinu a tři čtvrtě je už dneska pro lidi nestravitelný. Chtělo by to nějaký krátký kvalifikační závod v sobotu na 20 až 30 minut, za který se budou udělovat body, a pak další den klání na 40 minut. Dnes se závody jedou většinou v neděli mezi druhou a čtvrtou, kdo ale chce v létě a ve vedru sedět doma? Když přijdete v šest zpět, nemáte šanci se podívat na sestřih, a to i v případě, že byste si za něj zaplatili. Pokud F1 tento trend nechytne a Bernie Ecclestone nepochopí, že televize už nemůže být jediným příjmem, tak se obávám toho nejhoršího.

Až tak?
Až tak. F1 totiž dnes řeší kvadraturu kruhu, což je úloha, která nemá řešení. Má problém s identitou, kdo ji vlastně vede. Kecají do toho týmy, kecá do toho FIA (Mezinárodní automobilová federace), kecá do toho Bernie Ecclestone (majitel televizních práv). A navzájem se handrkují. Když di Montezemolo (šéf Ferrari) klidně veřejně kritizuje vlastní živobytí, když Vettel řekne o formuli, že je na ho..., a pak se diví, že na závod v Německu nepřijdou diváci, tak každým dnem komerční úspěšnost upadá a z F1 se v dohledné době stane okrajový sport.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze