Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Formanová si zvyká na nový dům

14 2003
Praha - Na nový rodinný dům v Čáslavi a na postupně rostoucí tréninkové dávky si zvyká v posledních týdnech běžkyně Ludmila Formanová. Bývalá mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem se vrací do vrcholové atletiky po operaci zad, jíž se podrobila 9. července. A cítí se výborně.

Mezi špičku zatím nechvátá, běhá tudíž jen objemy v lese a na tartanový povrch stadionu se chystá až ji donutí počasí.

Prvně vyběhla Formanová necelé tři měsíce po zákroku, při němž jí lékaři srovnali o tři centimetry vyhřezlou ploténku, která běžkyni působila bolesti i v oblasti sedacího nervu.

Má za sebou už šest týdnů běhání bez jakýchkoliv potíží. S jednou výjimkou. "Přivřela jsem si palec do kufru od auta, bolelo to jako čert, dokonce jsem čtyři dny nemohla běhat," podívala se na gázu na pravé ruce. Jak chtěla ruku rychle vyndat, strhla si navíc ještě nehet.

Zatímco v minulých letech devětadvacetiletá atletka sledovala starší tréninkové deníky a hledala nejlepší cestu, letos dá hlavně na své pocity. "Proto ani nemáme s trenérkou pevný plán," zmínila Jarmilu Kratochvílovou.  "Často dávky upravujeme podle toho, jak se cítím," vysvětlovala Formanová.

Běhá jen delší tratě pomalejším tempem. "Většinou jednofázově, případná druhá fáze je lehčí," pravila. Tretry má stále schované.  Za čtrnáct dní by se ráda vydala na běžky do Krkonoš, pokud napadne sníh. "Jinak budu až do ledna doma běhat," plánovala.

Pět týdnů na přelomu ledna a února stráví v Africe. Až tam pozná, nakolik jsou záda v pořádku. "Uvidím až začnu běhat rychlejší úseky, co na to řeknou," povídala.

Minulý týden byla na kontrole magnetickou rezonancí u neurochirurga Vladimíra Dbalého, jenž ji Na Homolce operoval. "Prý je to dobré," ulevila si. 

Do tepla většinou jezdila na Kanárské ostrovy, letos však dá přednost Pretorii v Jihoafrické republice. Byla tam už dvakrát a tamní travnatý ovál bude k jejím zádům šetrnější. "Budu na sebe opatrná, stejnou chybu už neudělám," slíbila.
Zdraví ji trápí s výjimkou pár loňských měsíců od olympiády v Sydney, kde musela vinou bolavého lýtka odstoupit. Potom ji trápily kotník, svaly i okostice. "Když to nepůjde, tak se svět nezboří," ví dobře.

Den po Novém roce bude bývalé halové mistryni Evropy třicet a je si vědoma, že se už mezi světovou špičku vrátit nemusí, že se blíží konec kariéry. Hlavu si tím ale neláme, těší se na miminko. Dům je připraven, s přítelem Petrem už se přestěhovali.

"Ještě to zkusím, ale na rodinu se už moc těším," řekla studentka pátého
ročníku FTVS. "Letos dodělám školu a za rok na jaře státnice s diplomkou," plánovala. "Jsem spokojená," usmála se.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze