Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Formanová může rehabilitovat dlouho

3 2000
P r a h a - Až půl roku může podle trvat rehabilitace dvojnásobné mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmily Formanové po čtvrteční operaci šlachy v levém kotníku. Říká to Václav Smetana, který zákrok ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole provedl. Podle Smetany byl kotník v daleko horším stavu, než jaký ukazovala předchozí vyšetření. Smetana uvedl, že o vážném stavu atletčina kloubu věděli lékaři už před olympijskými hrami

. "Nejde přitom o žádné poranění, ale o chronické přetěžování šlachy, které vedlo k těžkým degenerativním změnám," řekl Smetana.

Až půl roku může podle trvat rehabilitace dvojnásobné mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmily Formanové po čtvrteční operaci šlachy v levém kotníku. Říká to Václav Smetana, který zákrok ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole provedl. Podle Smetany byl kotník v daleko horším stavu, než jaký ukazovala předchozí vyšetření. Smetana uvedl, že o vážném stavu atletčina kloubu věděli lékaři už před olympijskými hrami. "Nejde přitom o žádné poranění, ale o chronické přetěžování šlachy, které vedlo k těžkým degenerativním změnám," řekl Smetana.

Vysvětlil, že šlacha ovlivňuje funkci chodidla a poskytuje běžci stabilitu. "Formanová
musela překonávat velkou bolest, navíc běžcova levá noha je v zatáčkách namáhána daleko více," dodal.

Formanová se podle Smetany cítí po zákroku dobře. V Motole zůstane ještě sedm až deset dnů, na operovanou nohu se bude moci postavit za tři týdny. "Rehabilitace si vyžádá delší dobu, ale přesně to v tuto chvíli nelze vyjádřit. Mohou to být tři měsíce, ale může to být také šest měsíců," konstatoval lékař.

Vleklé problémy s kotníkem pronásledovaly Formanovou více než tři roky a vyvrcholily v Sydney, kde přinutily jednu z favoritek na zisk olympijské medaile odstoupit v rozběhu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze