Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Florbalové vzpomínky na třináctku

27 2006
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Tři pamětníci na hřišti, další dva v hledišti. Při dnešním semifinále florbalového MS ve Švédsku se do stockholmské haly Globen vrátí pět aktérů semifinále premiérového MS v roce 1996. A všichni věří, že tehdejší výsledek 0:13 se nebude opakovat.

Na atmosféru semifinále se suverénními domácími Švédy před deseti lety zavzpomínal obránce Miroslav Hanzlík už na závěrečné tiskové konferenci před odletem na MS 2006. "Trenéři nás tehdy před deseti lety hecovali, že i když jsou Švédové velkými favority, ať se jich nebojíme, že hrát se dá s každým, ať na ně vlítnem. Jenže pak jsme naběhli do obrovské a nádherné haly Globen, kde bylo přes deset tisíc diváků a než jsme se z toho šoku rozkoukali, bylo to za pár minut 0:5 a nikomu se už na hřiště moc nechtělo..."

Češi nakonec v semifinále MS 1996 domácímu ŠVédsku podlehli vysoko 0:13, přesto další z pamětníků Radim Cepek nedělá z tehdejší drtivé prohry ani po deseti letech žádnou vědu. "Švédové už tehdy jasně vládli florbalovému světu, zatímco pro nás to byla první větší akce, florbal jsme hráli jen krátce. Podobné pocity z krásného Globenu jako my tenkrát si zase letos museli prožili naši mladíci, proto jsme raději na první páteční trénink před semifinále přijeli do haly o půlhodiny dříve, aby se nováčci v Globenu v klidu rozkoukali a při tréninku se už mohli v klidu soustředit jen na florbal."

Přestože za deset let udělal český florbal velký krok dopředu, proti Švédům ještě ani v jednom z dosavadních 15 vzájemných zápasů nezískal ani bod. "Ale poslední přípravné zápasy naznačily, že se nám to už může povést. Ve finále minulého MS 2004 ve Švýcarsku to zpočátku vypadalo, že nás Švédové rozstřílejí, jenže jsme se dokázali vrátit do hry a za stavu 4:6 se museli pětinásobní mistři světa bránit naší power-play. A ve dvou ze čtyř přípravných zápasů během posledního roku jsme byli dvakrát blízko úspěchu.

Ve druhém listopadovém přátelském utkání jsme v Ostravě až do posledních minut drželi vyrovnanou hru i skóre, nakonec jsme vzhledem k výkonu možná i nezaslouženě prohráli těsně 4:5. A v prvním přátelském utkání v únoru v Jönköpingu jsme v polovině zápasu vedli nad domácím týmem 2:0 a jen slepené góly na konci druhé a na začátku třetí třetiny nám vzaly šanci na překvapení," připomíná současný trenér české reprezentace Zdeněk Skružný.

Florbal se po deseti letech vrátil do své švédské kolébky. A stejně jako v roce 1996 se v semifinále utkají dnes v Globenu Švédové s Čechy. Právě zkušené trio pamětníků Cepek, Folta a Hanzlík může dnes strhnout své spoluhráče k historickému výsledku a neveselé vzpomínky na "globenskou" třináctku odsunout do pozadí...

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze