Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér florbalové Sparty se učil u švédských hvězd

Florbalová Sparta navázala spolupráci se špičkovým švédským týmem - archivní snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

24 2014
Florbalová Sparta sice nepatří k favoritům na zisk extraligového titulu, ale teď udělala krok, který ji do budoucna může posunout dál. Navázala spolupráci se švédským IBK Dalen, jedním z nejlepších týmů světa.

Ve florbalové extralize už brzy začnou vyřazovací boje. Každý se na vrchol sezony připravuje po svém, originální řešení ale zvolila pražská Sparta.

Místo v play-off už měla před posledním kolem jisté, a tak vyslala svého trenéra na stáž do špičkového klubu – švédského IBK Dalen sídlícího ve městě Umea.

"První zmínka o možnosti spolupráce padla v létě, postupně vše nabíralo konkrétní obrysy a my věděli, že do toho projektu jít chceme," vysvětluje nezvyklý krok generální manažer Sparty Václav Culka mladší.

A pokračuje: "Taková spolupráce je pro nás nesmírně důležitá. Máme vůli tvrdě pracovat a jít po vymezené cestě, rádi ale také spolupracujeme s profíky. A Dalen, to je přece špička světového florbalu."

Trenér Jaroslav Berka na severu strávil minulý týden, Pražané tak zůstali před posledním kolem základní části extraligy bez kouče. Nemohlo to týmu uškodit?

"Přínosy tohoto projektu výrazně převýší nevýhody, které moje nepřítomnost způsobí," ujišťoval Berka předtím, než nasedl do letadla směr Švédsko. "Tým má natrénováno, absolvovali jsme výživné soustředění. A kluky povedou asistenti, takže není důvod se čehokoliv obávat."

Trenér Sparty strávil v Umea, téměř 700 kilometrů severně od Stockholmu, 6 dní. Během pobytu absolvoval řadu setkání a trenérských porad, ale také domlouval dlouhodobější spolupráci Sparty s Dalenem.

"V civilním zaměstnání razí společnost, kde pracuji, motto Být předmětem touhy, nikoliv volby," líčí teprve šestadvacetiletý kouč. "Podobný motiv žene i nás v klubu. Chceme ve Spartě kvalitu, rádi bychom, aby naši hráči od nejmladších až po A-tým byli v centru dění."

Co to může znamenat? Sparťanské týmy různých věkových kategorií by se mohly účastnit projektů ve Švédsku, Dalen by zase mohl čas od času vyslat do Česka své zástupce.

"Bavili jsme se i o nadstandardních věcech, jako jsou individuální projekty pro talentované hráče, spoluúčast na sportovních kempech a podobně. Ve spoustě věcí jsme našli společnou řeč," potěšilo Berku.

Spolupráce by se měla oficiálně stvrdit podpisem smlouvy už v nejbližších týdnech.

Hned po příletu do Prahy měl ale Berka jiné starosti: z letiště totiž mířil rovnou na lavičku, aby tým mohl vést v posledním utkání základní části proti Kladnu.

A úspěšně: Sparta doma vyhrála 6:4.Najdete na iDNES.czmobilní verze