Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká florbalistka míří do nejlepšího týmu světa: Chci chytat, vyhrávat

Brankářka českých florbalistek Lenka Kubíčková. | foto: Český florbal, Martin Flousek

7 2016
Ve florbale na klubové úrovni žádná větší meta není. Vítkovická brankářka Lenka Kubíčková bude hrát za nejlepší současný celek světa, švédskou Moru. Do Skandinávie odlétá v pátek.

Po prosincovém mistrovství světa ve Finsku byla Lenka Kubíčková zklamaná. České reprezentantky skončily čtvrté. Jenže zhruba hodinu po utkání o třetí místo se Švýcarkami (4:5) se jí rozzářily oči překvapením. To za ní přišli zástupci Mory, která loni vyhrála Ligu mistryň a získala švédský titul, a nabídli jí angažmá.

„Čtyři roky jsem byla ve Svitavách, pak jsem odešla do Vítkovic, kde se rozjela moje florbalová kariéra,“ uvedla jedenatřicetiletá Lenka Kubíčková. „S tím, že se dostanu ještě výše, do Mory, jsem ani nepočítala. Myslela jsem, že v Ostravě ještě odehraju sezonu, nejvýše dvě a skončím.“

V Moře nebyli spokojeni s výkony brankářek. Poohlíželi se na světovém šampionátu a oslovili Kubíčkovou. „Mistrovství se mi celkově povedlo, až na tu fatální chybu v semifinále s Finskem,“ připomněla, jak si v závěru za stavu 3:3 nešťastně srazila odražený míček do branky.

Denisa Billá a Hana Koníčková chrání českou brankářku Lenku Kubíčkovou.
Švédskému nájezdu čelí brankářka Lenka Kubíčková  a Denisa Ratajová.

Co jste si řekla, když jste nabídku z Mory dostala?
Že asi neudělám radost Vítkovicím. První z klubu, kdo byl na ráně, byl Dušan Dudešek (asistent trenéra v národním družstvu i Vítkovicích - pozn. red.). Tomu jsem to sdělila hned na letišti.

Co se dělo?
Moc mě potěšilo, jak to vzal nejen on, ale celý klub, který mě absolutně podpořil, přestože jsem družstvo uvedla do hodně prekérní situace. Najednou v týmu zbyla jediná gólmanka. Naštěstí se vše vyřešilo příchodem Laumy (tu Vítkovice získaly z Mory výměnou za Kubíčkovou - pozn. red.).

Vy jste lotyšskou reprezentantku Laumu Visnevskou znala?
Viděla jsem ji na mistrovství světa, hrály jsme i proti sobě. A je její velká zásluha, že Lotyšky skončily páté. Lauma si určitě velmi rychle získá důvěru týmu. Pořád je ta šance na zisk titulu obrovská. Je to kvalitní gólmanka, která mužstvu pomůže. Tady ukáže, co v ní je, a věřím, že společně se Šárkou (Vávrovou) dovede Vítkovice k titulu.

Visnevska cítí důvěru

Pořádně ostrý křest čeká lotyšskou reprezentační brankářku Laumu Visnevskou v extralize. S Vítkovicemi v nedělním 15. kole od 14.00 nastoupí v Praze proti Herbadentu. Bude to souboj o první místo v soutěži.

Visnevska dorazila do Ostravy ze švédské Mory výměnou za Lenku Kubíčkovou. Přiznává, že si nedokázala představit, že by chytala v české extralize. „Ale napsal mi Tomáš Krásný (šéf vítkovického klubu - pozn. red.), jestli bych nechtěla jít sem, když Lenka jde do Mory,“ řekla šestadvacetiletá lotyšská reprezentantka. „Byla jsem překvapená, napsal mi čtyři dny po mistrovství světa. Absolutně jsem to nečekala.“

V závěru roku působila v rezervním družstvu Mory. Ale byla připravená znovu si vybojovat místo v A-týmu, s nímž loni získala švédský titul. „Až pak jsem se dozvěděla, že přijde Lenka. Je to dobrá gólmanka. Ve Švédsku jí přeji hodně štěstí.“

Upozornila však, že to Kubíčková nebude mít ve švédském týmu snadné. „Nechci Lenku strašit, ale když jsem viděla ostravské diváky a vítkovický tým, tak si myslím, že to se zdejším přijetím budu mít lehčí,“ řekla Visnevska, která byla v hledišti při nedělní výhře Vítkovic nad Olomoucí 8:2.

To, že jde z elitní švédské soutěže do Česka, Visnevska nebere jako propad své kariéry. „Je to moje práce,“ podotkla. „Jako brankářka to vidím jinak. Upřímně, v Moře jsem neměla moc práce, protože je to jeden z top týmů. Pro mě je lepší chytat v Česku. Kdybych to měla srovnat, tak Vítkovice by byly někde uprostřed švédské ligy. Po několika trénincích cítím důvěru týmu, zdá se mi, že mi věří více, než tomu bylo v Moře. Doufám, že tomu tak bude i nadále a že Vítkovicím pomůžu ke zlatu.“

Takže titul je její cíl? „Mám zlato s Morou, ale to je jiný příběh, tady jsem ještě ligu nevyhrála,“ usmála se. „A mám i nějaké vlastní cíle, třeba vychytání nuly proti Herbadentu...“

Jste ale úplně jiné brankářky, že?
Ano, Lauma má jiný styl, hodně využívá svou vysokou postavu, má i výborný reflex. V české lize bude jedna z těch nejlepších, soupeřky ji nedokážou jen tak prostřelit.

S Vítkovicemi jste sezonu výborně rozehrála. Nelákal vás další domácí titul?
Jeden už mám. Jeho zisk byl pro mě vrcholný zážitek a ten už nic nepřebije, ani kdybychom letos ligu znovu vyhrály. A zkusit si švédskou soutěž, to je něco, co jsem ještě v kariéře nezažila. Ostatně zatím jsem nikdy v zahraničí nehrála.

Co si od toho slibujete?
Jedu tam s tím, že i ve svém věku se chci ještě něco naučit. Chci poznat nové prostředí, to, jak se opravdu dělá florbal na nejvyšší úrovni, protože tady pořád ještě máme hodně velké nedostatky. A když nastoupím aspoň v několika zápasech, tak budu ráda.

Je pro vás tento přestup něčím, jako by pro českého fotbalistu byla Barcelona či Real Madrid?
Ve florbale to je ten top tým. Výš už se dostat nejde, ale srovnávat to s Realem Madrid nebo s některým klubem z NHL si nedovolím. Ta sportovní úroveň je přece jen jinde.

Máte z něčeho obavy?
Asi z toho, jak mě přijmou moje nové spoluhráčky, protože přece jenom to jsou ve svém sportu naprosté hvězdy. Jdu tam z Česka, které je relativně florbalová velmoc, ale pro ně jsme, aspoň si myslím, pořád rozvojová země. Budu si muset vydobýt respekt, důvěru.

Co se vám vybaví, když se řekne Švédsko?
Hlavně zima. A pak samozřejmě kvalitní florbal. Ale i kvalitní životní styl, vysoká životní úroveň.

A co třeba hokej?
Mora je poměrně malé město, tak ani nevím, zda tam jsou nějaké další sportovní aktivity a na jak vysoké úrovni. Ale co mám informaci, tak bychom měly být spolupořadatelkami slavného Vasova běhu, což by byl určitě skvělý zážitek.

Na jak dlouho máte smlouvu?
Na rok a půl, ale s tím, že po této sezoně - v dubnu - ji obě strany mohou vypovědět.

Vítkovická brankářka Lenka Kubíčková (vlevo) zamířila do švédské Mory, odkud...

Vítkovická brankářka Lenka Kubíčková (vlevo) zamířila do švédské Mory, odkud přišla lotyšská reprezentantka Lauma Visnevska.

Tady jste pracovala na Ostravské univerzitě. Budete mít zaměstnání i ve Švédsku?
Už mi naznačili, že do konce této sezony pro mě asi těžko nějakou práci najdou. Ale pokud bych zůstala i další rok, byla bych ráda, kdybych pracovat mohla.

Napadlo vás, že budete hrát florbal profesionálně jako nyní?
Kdysi jsem si říkala, že by to bylo pěkné, ale nijak reálně jsem o tom neuvažovala. Myslela jsem si, že loňské mistrovství světa bude stropem mé kariéry. Ale odchodem do Mory se situace změnila. Nicméně, jestli s vrcholovým florbalem skončím, se rozhodnu v dubnu. Hodně bude záležet na tom, zda moje chuť do florbalu zůstane stejná.

S jakým cílem do Švédska vyrážíte?
Chci Moře v co největší míře pomoci, aby obhájila titul. Dostat se co nejvíce do branky, chytat, vyhrávat.

A když vše vyjde, a ligu vyhrají i Vítkovice, mohla byste proti svému někdejšímu klubu nastoupit v Lize mistrů. Láká vás to?
K Vítkovicím mám pořád silný vztah, proběhla tam téměř veškerá moje kariéra, holky jsou úžasné. Nedovedu si představit, že bych proti nim měla chytat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze