Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konečně play-off? Uděláme pro to všechno, slibují florbalisté Pardubic

Momentka ze zápasu Pardubice - Ostrava | foto: Martin Veselý, MAFRA

17 2015
Florbalisté Sokola Pardubice zahájí sobotním zápasem ve Zlíně s Otrokovicemi (od 19 hodin) jubilejní 20. sezonu, kterou by rádi korunovali premiérovou účastí v play-off.

Loni to nevyšlo jen o chlup. Probít se konečně do vyřazovací části bude prvořadým cílem pardubických florbalistů i letos - ovšem pokusí se o to s novou dvojicí trenérů Ondřej Vichr - Milan Koubek, kteří A-tým vedou od začátku dubna.

„Největším dárkem ke kulatinám by samozřejmě byl postup,“ říká trenér Vichr v narážce na 20. výročí florbalového klubu pod hlavičkou TJ Sokol. „Uděláme vše pro to, abychom fanouškům tenhle sen splnili,“ slibuje.

Zatím funguje otevřený styl, kterým kouč Vichr komunikuje se svými svěřenci, z nichž byla řada ještě relativně nedávno jeho spoluhráči.

„Vnímám to hodně pozitivně, j sem typem hráče, který má potřebu do toho malinko mluvit,“ konstatuje největší hvězda týmu Sokola Martin Zozulák. „Občas spolu sedíme a bavíme se o hře. Jsem rád, že trenér nesedí sám v koutě a nevymýšlí věci, které se pak třeba někomu nebudou líbit,“ pokračuje.

Kouč rád hloubá nad videem

Je typickým příkladem nadšence, který milovanému sportu věnuje každou volnou chvíli. Jedenatřicetiletý kouč Ondřej Vichr, kterého čeká v nadcházející sezoně extraligový debut na lavičce pardubického Sokola, přiznává: „Z práce jedu rovnou na trénink, kde musím být dřív, abych si to připravil, a věnuju tomu třeba ještě hodinu mimo. Pak odtrénuju, něco proberu s hráči, dolaďuju nějaké detaily a domů se vrátím třeba v deset večer. Ale florbal mě naplňuje, jsem rád, že jsem tu šanci dostal a že se pohybuju v okruhu kluků, kteří jsou mí kamarádi. Dávám tomu sto procent a jsem ochoten to obětovat.“

Převzít A-tým po Martinu Czeczinkarovi mohl i proto, že mu vyšel vstříc zaměstnavatel, telefonní operátor, pro nějž pracuje jako procesní a projektový specialista. „Bez toho by to bylo těžší a možná nereálné,“ přemítá kouč. „Mám to dobré v tom, že si to většinou můžu uzpůsobit podle florbalu. Odejdu a přijdu dřív, nebo později podle toho, jak potřebuju,“ říká.

Spoustu času mu nyní seberou i videorozbory, i když nějakou zkušenost s nimi má. Používal je totiž již v loňské sezoně, když ještě vedl juniorku Sokola, s níž pak postoupil do nejvyšší soutěže.

„Teď k tomu přibylo, že vedle vlastní rozebíráme i hru soupeře. Baví mě si utkání znovu promítat, hledat, co jsme mohli udělat líp. Hodně se z toho učím, ale chtěl bych umět ty věci vnímat přímo v zápase, ne až pak na videu. Abych na to mohl okamžitě reagovat,“ vysvětluje Vichr.

Tohle je asi nejpodstatnější rozdíl mezi Vichrem a jeho předchůdcem Martinem Czeczinkarem, jenž podle Zozuláka tolik nerespektoval přání. „Ondra vytvořil radu starších hráčů, se kterou konzultuje různé věci a má to žádoucí efekt - j ak na tým, tak i na ty starší hráče. Když se v té radě na něčem shodneme, je to jednodušší odprezentovat to ostatním,“ míní Zozulák.

Naladění na stejnou notu se odrazilo i v dalším úspěchu, jejž mužstvo dosáhlo na populárním mezinárodním turnaji Czech Open. Po bronzu z roku 2013 a stříbru z roku 2014 letos dobylo zlaté medaile. V následném domácím Sokol Cupu však tým zaváhal.

„Rozdíl byl v tom, že jsme do Sokol Cupu vstupovali v okleštěné sestavě, hráči chyběli z pracovních důvodů a pro zranění,“ říká trenér Vichr, který postrádal i střelce Radka Krajcigra, jenž kvůli pracovní nabídce z Rakouska mezitím přestoupil do Brna. „Nebylo to optimální, nemohli jsme si vyzkoušet všechno, co jsme chtěli. Navíc jsme testovali variantu roztržení prvního útoku. Po dvou zápasech, kdy jsme vypadli, jsme se však rozhodli vrátit to zpátky,“ dodává kouč.

Hlavní ofenzivní zbraň Sokola ve složení Zozulák-Burian-Teichman tedy zůstane pohromadě, v první obranné dvojici však bude vedle Ďopana místo veterána Brychty nastupovat mladík Škeřík.

„Ta výměna se uskutečnila jen z toho důvodu, abychom posílili Karlem (kapitánem Brychtou) třetí lajnu. Je to hráč, na němž naše defenziva stojí. Chtěli jsme, aby předával zkušenosti i dalším klukům,“ vysvětluje Vichr.

První utkání jeho tým odehraje v sobotu 19. září od 19 hodin ve Zlíně s Otrokovicemi a za týden v 17.30 přijde velký tahák: duel s mistrovským Tatranem Střešovice.

„Tatran je nejatraktivnějším z ligových soupeřů. Jedním z cílů utkání bude samozřejmě i atak na klubový rekord v návštěvnosti, který je momentálně nějakých 1100 diváků. Doufám, že se nám to podaří,“ věří reprezentant Zozulák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze