Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Florbalisté chtějí ukončit černou lotyšskou šňůru

24 2006
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Snad do třetice všeho dobrého, věří dnes všichni příznivci českého florbalu. Na světovém šampionátu ve Švédsku nastoupí od 19 hodin v Solně florbaloví reprezentanti v rozhodujícím zápase o postup do semifinále proti Lotyšsku, tedy zemi, která se postarala o ukončení českých nadějí na dvou loňských MS žen v Singapuru a MS juniorů v Lotyšsku.

Na obou zmíněných šampionátech vyhrály lotyšské reprezentační týmy nad českými výběry shodně 4:3 a potopily tak české šance na dobré umístění. Loni v květnu v Singapuru podlehly české reprezentantky na MS Lotyškám hned v úvodním zápase základní skupiny a v Asii musely nakonec v posledním utkání bojovat s Japonskem jen o udržení v elitní A divizi MS žen.

V říjnu 2005 pak potřebovali čeští reprezentanti na MS juniorů v Lotyšsku naopak již v posledním zápase základní skupiny porazit domácí reprezentaci, aby postoupili do semifinále a mohli potvrdit své oprávněné medailové ambice, před vyprodanou halou v Cesisu však stejně jako ženy prohráli 3:4 a zklamaně se ze MSJ vraceli jen s 5. mistem.

Kromě výsledku však oba zápasy měly i téměř shodný průběh. České týmy měly po většinu zápasu trvalou převahu, vypracovaly si řadu gólových šancí, jenže využily jich jen málo a naopak nedokázaly pokrýt smrtící lotyšské brejky do rozhozené obrany. Stejná taktika se navíc dá očekávat i dnes večer v Solně, čeští florbalisté jsou však na ni důkladně připraveni.

"Lotyši jsou sice hodně sebevědomí a zatím se tady ve Švédsku prezentují velmi dobrými a bojovnými výkony, přesto očekáváme, že proti nám budou spíše bránit a rozhodně se na začátku nepohrnou do žádného herního tlaku. Po taktické stránce jsme se připravovali opravdu důkladně, dnes po snídani jsme měli pohovory postupně se všemi třemi pětkami zvlášť.

Na velké stěně v konferenčním sále jsme vylepili kompletní lotyšskou sestavu se stručnou charakteristikou jejich nejlepších hráčů, detailně jsme si rozkreslili způsob bránění i postupného útoku a samozřejmě i přesilovky a oslabení," přiblížil průběh dopolední podrobné porady český kouč Zdeněk Skružný.

"Lotyši jsou velmi nebezpeční směrem dopředu, chceme proto co nejdéle držet míček a obránci by se neměli pouštět do riskantních průniků přes forčekující protihráče. Při postupném útoku pak chceme využít toho, že jejich bránící křídla jsou dost daleko od sebe a pokusíme se proto po postupných přihrávkách podél mantinelů připravit rozhodující nahrávku na volnější střed a odtud zakončovat," dodal trenér Skružný.

Ten spolu s asistenty Davidem Zlatníkem a Pasi Tilanderem udělali v základní sestavě jedinou výraznou změnu, když ve třetím útoku nahradili Skalíka dalším talentovaným mladíkem Tomášem Sladkým, který si tak dnes večer odbude svou premiéru na seniorském MS. "Lotyši jsou velmi urostlí chasnící, chceme proto využít Tomášovy vyšší postavy oproti Skalíkovi, navíc očekáváme, že dnes přibude osobních soubojů.

I z tohoto důvodu dnes bude jen na tribuně obránce Vladař, místo něhož bude naopak připraven Michal Kotlas. O to více tak bude důležité překonávat lotyšskou obranu sérií rychlých přihrávek. Jsme si samozřejmě vědomi, že Lotyšsko se stalo českým "katem" na loňských světových šampionátech žen a juniorů, oproti těmto spíše vyrovnaným výběrům však spoléháme na to, že v mužské reprezentaci je řada opravdových lídrů týmu, kteří na sebe v rozhodujících fázích zápasu vezmou odpovědnost a pokusí se rozhodnout, což právě ženám v Singapuru i juniorům v Lotyšsku bohužel chybělo," věří svému výběru Zdeněk Skružný.

Základní sestava ČR proti Lotyšsku
Kafka - Hanzlík, Jakůbek - Petr Kožušník, Cepek, Pavel Kožušník; Machala, Garčar - Ostřanský, Sikora, Zálesný; Folta, Brus - Sladký, Richter, Freund

Na střídání budou připraveni brankář Rytych, obránce Kotlas a útočníci Skalík a Novotný, do hry dnes nezasáhnou obránce Vladař a útočník Kadlec.

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze