Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přísný kouč florbalistů Cepek: Hráči se musí reprezentaci klanět!

Nervózně postává trenérská dvojice Cepek (vlevo), Skružný. | foto: Martin Flousek, Český florbal

11 2014
Göteborg (Od našeho zpravodaje) - Teď jsou před ním tří klíčové dny. Dny, jež rozhodnou, jestli Radim Cepek dokázal za necelé dva roky proměnit florbalovou reprezentaci v sebevědomé mužstvo, které může na světovém šampionátu získat medaili. A ne třeba jen tu bronzovou, jak se očekává. "Tým roste zápas od zápasu a teprve začíná prodávat to, co jsme natrénovali," říká kouč Cepek.

Hned ale varuje: „Nemá cenu ještě mluvit o medaili, když je před námi teprve čtvrtfinále s Dánskem (hraje se v pátek), které musíme zvládnout.“

Překvapilo vás zatím něčím váše mužstvo?
Zatím jedeme podle plánu. Přáli jsme si zvítězit v základní skupině, což se nám podařilo. To je i pro mě super úspěch. Kluci mají vzestupnou tendenci, hrají lépe a lépe a já věřím, že nejlepší florbal budeme hrát v sobotu a neděli.

Když jste před dvěma lety tým přebíral, říkal jste: Už nechci, abychom si jen pinkali, ale hráli opravdový florbal. Už ho hrajete?
Rok a půl je krátká doba, abychom řekli, že tým hraje výborně. Ale na herním projevu je vidět změna. Není to jen pinkání, pracovali jsme dva roky na útočné fázi, aby hráči věděli kam si nabíhat, aby se zlepšil útočný projev. Toho jsme docílili a nehrajeme na náhodu.

Hráči si taky pochvalují, že nešachujete se sestavou.
To je důležité pro jejich psychiku. Ti, kteří se znají déle, hrají samozřejmě lépe, než ti, kteří spolu hrají pět minut. Víme, kdo s kým může hrát a jaké varianty mohou nastat, kdyby se někomu nedařilo. Ano, jsou stabilní pětky, ale neznamená to, že mohou hrát jen takhle. Změny mohou nastat.

Na šampionátu máte hned 10 nováčků. Projevuje se to?
Platí těžkou daň. Není to pro ně snadné, že hrají pod takovým tlakem zodpovědnosti. Trochu to ovlivní výkon, což bylo znát v prvním utkání. Ale tým zároveň nabili novým nábojem, hraje s větším zápalem a baví ho to. Kluci si váží toho, že mohou hrát v nároďáku. To byl náš cíl. Věděli jsme, že ten tým bude nezkušený. Ale věděli jsme, že když vezmeme hráče, kteří si toho budou vážit a do toho zápasu dají maximum, tak je lepší než ti, kteří to brali jako povinnost a nešli do toho s takovou zodpovědností.

Máte nějaká vnitřní pravidla, která hráči musí dodržovat?
Netvoříme pravidla. Ale chceme, aby když už je hráč pozvaný, tak to týmu vrátil. Nechci v týmu individuality, kteří na to spoléhají. Kteří říkají: Já jsem dobrý hráč, musím hrát v reprezentaci a vy se mi klanějte. Naopak. On se musí klanět reprezentaci a musí mít chuť to prodat zpátky. Pracovat pro tým. Herní disciplína, to je základ každého týmu.

I disciplína mimo hřiště?
Samozřejmě. I když jsou to mladí kluci, tak je třeba s nimi jednat jako s dospělými. Sice nejsme na vojně, ale musí se dodržovat stejně jako u jiných týmů. Ono se to váže k herní disciplíně. Jestli je disciplína na ploše, tak je o to lepší i mimo plochu. Naopak to dělat nejde.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze