Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč florbalistek: Jsme druhý největší sport, tak nejde dělat kompromisy

Česká střídačka - kouč Miroslav Janovský | foto: ČFbU

2 2015
Když před dvěma lety, po šampionátu v Česku, přebíral ženskou florbalovou reprezentaci, napsal si na papír ideální sestavu, se kterou by se chtěl prát na dalším mistrovství světa. Teď, když je turnaj skutečně tady, kouč Miroslav Janovský přiznává: "Tak třetina hráček se obměnila. Proč? Protože mnohé odsunuly florbal na druhou kolej a my nemůžeme brát hráčky, které kašlou na přípravu."

Vraťme se ale ještě jednou o dva roky zpět. Když tehdy Janovský poprvé předstoupil před reprezentantky, řekl jim: „Mým cílem je se dostat do finále mistrovství světa.“ Nyní před šampionátem ve Finsku, do kterého Češky vstoupí v sobotu proti Lotyšsku, přiznává: „Nevím, jestli se to povede už teď, ale medaile je metou.“

Program Češek

Sobota 5. prosince
Česko - Lotyšsko (10.00)

Neděle 6. prosince
Česko - Švédsko (18.15)

Pondělí 7. prosince
Česko - Německo (14.30)

Od středy do soboty následuje play-off.

Proč nastalo za ty dva roky tolik změn?
Upřímně - nečekal jsem, že by ta změna oproti předcházejícímu mistrovství měla být tak razantní. S řadou hráček, které tu teď nejsou, jsme počítali, že by měly vytvořit jádro. Ale plány jsme museli pozměnit, protože florbal odsunuly na druhou kolej nebo do své minulosti. Z mé optimální sestavy se tak třetina obměnila.

Bylo pro vás prioritní, aby byl u nich florbal číslem 1?
Ano, ten signál byl jasný. Když se bavíme o druhém největším sportu v Česku, kterým florbal dle členské základny je, tak nemůžeme neustále dělat nějaké kompromisy, jestli bude reprezentantka splňovat představy přípravy reprezentační hráčky. Nastavili jsme proto jasná kritéria, že musí plnit určité individuální úkoly. Nemůžeme vzít hráčky, které na přípravu kašlou nebo k ní nepřistupují tak precizně, protože co bych pak řekl osmnácti dalším, které si své úkoly plní.

Pozitivem ale je, že se v kádru zvýšil počet florbalistek, které hrají ve špičkové švédské a finské lize. Bude to trend, který sledujeme u mužů?
Přál bych si to. Má to několik důvodů. Česká soutěž nedosahuje takových kvalit, které by umožnily produkovat kvalitní hráčky. Pokud se podíváme na poslední top zápas Herbadent versus Chodov, tak z hlediska české extraligy měl nadprůměrnou kvalitu, ale když se bavíme o mezinárodních parametrech, tak opravdu zaostáváme. Proto jsem podporoval, aby hráčky, které jsou na to připravené, do zahraničí odešly. A ohromným pozitivem je, že naprostá většina z nich odešla do top týmů. Je rozdíl, když se odejde do Finska, do devátého desátého týmu nebo do prvního či druhého.

Jak se to projevuje?
Hráčky absolvovaly jiný typ letní přípravy a po třech měsících nám přijely na sraz se zcela jasně nejlepšími kondičními výsledky. To není náhoda. Když se podíváme na poslední turnaj Euro Floorball Tour, tak hrají stejně tvrdě jako Finky a Švédky. Máme kvalitní hráčky, ale prostředí tady je nerozvíjí a možná trošičku deformuje. Věřím, že právě těch pět hráček ze severských lig bude patřit mezi tahounky na mistrovství světa.

To začíná už v pátek, vy do něj vstoupíte v sobotu. Jaký máte cíl?
Ten minimální je ten, že musíme potvrdit postavení ve světové čtyřce. Pokud by tomu tak nebylo, tak jsme ho nesplnili. Ve chvíli, kdy se tým dostane do semifinále, tak má dvě šance na medaili. My se chceme pokusit minimálně v jednom z těch zápasů uspět. Když jsem osobně nastoupil k reprezentaci, tak jsem hráčkám na prvním mítinku řekl, že mým cílem je se dostat do finále. Nevím, jestli už na tomto mistrovství, ale když si to vezmete podle rozložení sil, tak Švédky jsou opravdu ustřelené oproti ostatním týmům. Hrají opravdu fantasticky. Finky udělali obrovský kus práce. Snaží se stylem hry přibližovat Švédkám, naštěstí pro nás zaostávají ve věcech, jako je rychlejší kombinační hra. A Švýcarky jsou pořád lehký krůček před námi. Statistiky zápasů dokazují, že podle výher a proher nejsme ani v jednom z těch zápasů v roli favoritů. Ale věříme si, že s nimi šanci máme.

Nominace florbalistek na MS

Brankářky: Lenka Kubíčková (1. SC Vítkovice), Hana Ranochová (Chodov),
obránkyně: Denisa Billá, Martina Čapková (obě Herbadent Praha 11 SJM), Iveta Hyršlová (FbŠ Bohemians), Klára Leierová (FBC Liberec), Veronika Rybičková (Elite Praha), Hana Koníčková (NST Lappeenranta/Fin.), Denisa Ratajová (SB-Pro/Fin.),
útočnice: Anet Jarolímová, Martina Řepková, Jana Vojáčková, Eliška Vrátná (všechny Chodov), Veronika Enenkelová, Kamila Paloncyová (obě 1. SC Vítkovice), Adéla Bočanová (FbŠ Bohemians), Eliška Krupnová (Pixbo Wallenstam/Švéd.), Michaela Mlejnková (Red Ants Rychenberg/Švýc.), Hana Sládečková (SB-Pro/Fin.), Tereza Urbánková (KAIS Mora/Švéd.).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze