Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko uspořádá v roce 2018 MS florbalistů. Dostalo přednost před Finskem

U míčku je český florbalista Lukáš Veltšmíd. | foto: Martin Flousek, Český florbal

12 2014
Florbalové mistrovství světa bude v roce 2018 po deseti letech znovu hostit Česko. V souboji o pořadatelství vyhrálo nad Finskem.

Na svém jednání na světovém šampionátu v Göteborgu o tom   rozhodl výkonný výbor Mezinárodní florbalové federace.

V Česku se bude MS mužů konat potřetí. V roce 1998 se hrálo v Praze a Brně, o deset let později opět v hlavním městě a Ostravě.

„Česká florbalová unie získala pořadatelství nejdůležitější akce ve florbalu, kterou mistrovství světa mužů je. Fanoušci se mohou těšit, že v roce 2018 uvidí v České republice ten úplně nejlepší florbal,“ řekl novinářům prezident ČFbU Filip Šuman.

O pořadateli rozhodlo devět z jedenácti členů výkonného výboru, český ani finský zástupce nehlasovali. „My jsme se s delegátem z Finska nemohli zúčastnit toho finálního rozhodování, ale čekali jsme v zákulisí poměrně dlouho. Diskuze byla docela složitá, všichni členové se museli vyjádřit ke kandidatuře, protože Finové se také snažili nabídnout co nejlepší mistrovství světa. Nakonec to rozhodnutí padlo jednoznačně pro nás,“ uvedl Šuman.

Poměr hlasů je tajný. „Vzhledem k tomu, že výkonný výbor je politický orgán, tak ve finále rozhodl jednomyslně. O tom, jak se jednotliví členové vyjadřovali, se pravděpodobně dozvím až v zákulisí,“ prohlásil.

Jisté je, že šampionát bude v prosinci 2018 opět v Praze a vyvrcholí v O2 areně. „S tím jsme šli do kandidatury. Zda to bude pouze v Praze, nebo přičleníme ještě druhé město, to se teprve uvidí,“ řekl Šuman. V roce 2008 šampionát vytvořil se 104 018 platícími diváky historický rekord, který ale letos v Göteborgu byl už podle předprodeje před turnajem překonán.

V O2 areně v roce 2008 na finále Švédsko - Finsko zavítalo 14.208 diváků, což je druhá nejvyšší návštěva v historii MS. Zhruba o 900 příznivců odolal rekord z MS v roce 1996 ze Stockholmu (15.106 diváků). V kandidatuře ČFbU uvedla snahu zaútočit na hranici 200.000 diváků. Zmínila i oslavy stého výročí vzniku republiky.

Radost z úspěchu při volbě prý brzy vystřídá práce na přípravách. „Čas soustředit se na práci přijde, budou to opravdu tvrdé čtyři roky. Všichni víme, že uspořádat mistrovství světa je v dnešní době už obrovská akce, ale teď je to samozřejmě obrovská radost,“ prohlásil Šuman.

V Česku se loni poprvé konalo v Ostravě a Brně také mistrovství světa žen, teď se ČFbU chystá na čtvrtý velký šampionát. „Nároky se mezi rokem 2008 a 2013 výrazně zvedly. Jsem přesvědčen, že florbal se do roku 2018 ještě hodně posune, takže nás čeká nejen detailní příprava organizačních záležitostí, ale samozřejmě finanční starosti. Uspořádat tuto akci je obrovsky nákladné. Ale jsem přesvědčen, že jak jsme zvládli ty akce minulé, tak to zvládneme i tentokrát,“ uvedl Šuman. Rozpočet na pořádání turnaje odhaduje zhruba mezi 50 a 70 miliony korun.

Autor:


Nejčtenější

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze