Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Vysočině umí malé zázraky. Kameny jen místy, chválil Kožíšek

Běžec na lyžích Dušan Kožíšek | foto: czech-ski.com

6 2014
Je tak trochu malý zázrak, že novoměstská Vysočina Arena je schopna i za těchto podmínek udržet alespoň na dvou kilometrech trati sníh. "Na tu bídu, co počasí letos předvádí, jsou tam velmi slušné podmínky," potvrdil reprezentant v běhu na lyžích Dušan Kožíšek.

To třeba v Jablonci nad Nisou slušné podmínky na lyžování rozhodně nemají. Odtud byl kvůli nedostatku sněhové pokrývky přesunut kontinentální pohár FIS Slavic Cup do Nového Města. Nešťastní jsou z letošní zimy i organizátoři 47. ročníku Jizerské padesátky. O jejím uskutečnění respektive neuskutečnění se rozhodne v pondělí. Pokud by vzešel verdikt, že se nepojede, stalo by se tak už popáté v historii.

A kdo se díval o víkendu na biatlon, tak viděl, že i ve vyhlášeném německém středisku Oberhof, kde se jel čtvrtý podnik Světového poháru, nebyla kvalita tratí také kdovíjak k pokoukání. No a když není potřeba tolik sněhu, tak zas zlobí vítr. Silné poryvy zapříčinily v Innsbrucku na Turné čtyř můstků skončení skoků na lyžích v průběhu druhého kola.

Kožíšek pořád dohání manko

Takže... To jen tak na vysvětlenou, proč lze považovat solidně nachystaný stadion na Vysočině za unikátní. "Organizátoři to zvládli výborně. Ani žádné kameny nebyly, jen místy," chválil Kožíšek.

Právě reprezentant České republiky, jenž skončil v Tour de Ski - kterou mimochodem také letos dost trápí počasí - před posledními třemi etapami, se na místě svěřil se svými pocity reportérovi MF DNES. "Vyhrál jsem kvalifikaci, tak to nemohlo být lepší. Maximálně jsem mohl vyhrát o víc, ale to není podstatné."

Kvalifikace na 1,6 km však nebyl jediný závod, jehož se stal králem. Favorit vládl také následnému finálovému sprintu volnou technikou. Přitom: "Před závody jsem se necítil nějak skvěle," přiznal medailista z mistrovství světa v klasickém lyžování z roku 2005 (Obersdorf) a 2007 (Sapporo), který pořád ještě dohání manko z podzimu, kdy měl pětitýdenní pauzu po operaci mandlí.

Skvělá generálka na sprinty

Výsledky ze Slavic Cupu jsou dobrou známkou před následujícím víkendem, při němž Nové Město na Moravě hostí sprinterský Světový pohár. "Už se těším, doma se mi většinou na Světových pohárech daří, tak pevně doufám, že nevypadnu z tradice." Dobré umístění v Novém Městě by mu pomohlo v cestě na olympiádu. "Pořád doufám, že to vyjde."

Na Vysočině bude mít nejen Dušan Kožíšek poslední možnost, jak získat body, aby splnil kritéria a mohl jet v únoru do ruského Soči na nejdražší olympijské hry v historii. "Uzavření nominace je někdy kolem 20. ledna," připomněl. Kdyby to nevyšlo, druhou variantou by bylo, že by ho vzal do Ruska reprezentační trenér Miroslav Petrásek, který má možnost donominovat závodníky podle toho, kolik jich umožnil olympijský výbor.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze