Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Finové se chtějí zbavit stínu dopingu

23 2003
Düsseldorf - Zástupci finského běžeckého lyžování chtějí v letošní sezoně definitivně smýt dopingovou hanbu, která na tuto severskou zemi v minulých letech padla. Finové nasazují nejen nové borce, ale na závodní tratě se vrací i Mika Myllylä, který patři mezi hříšníky přistižené na světovém šampionátu v Lahti v roce 2001.

Finské období temna odstartovala dopingová kauza šesti běžců na šampionátu v Lahti. "Poté jsem si říkal, že potřebujeme podporu lidí, protože lyžování je pro Finsko důležité," řekl předseda svazu Seppo Rehunen.

Skandál z Lahti utichl, ale v únoru na mistrovství světa v Itálii přišla další krutá rána. Proti dopingovým pravidlům se tentokrát prohřešila Kaisa Varisová. Rehunen si ovšem myslí, že případ Varisové, i když byl zničující, mohl něčemu prospět. "Není to jenom negativní, někdy

je dobré pročistit vzduch," domnívá se Rehunen.

Doping však připravil svaz o podporu státu a finanční injekce sponzorů. Před novou sezonou Rehunen ujišťoval, že žádný další dopingový skandál z Finska nepřijde.

I proto svaz navrhl určitá pravidla, která musejí sportovci přijmout. Čtyřicet běžců podepsalo ve smlouvách, že pokud neprojdou testem, tak zaplatí pokutu ve výši 50 000 eur. "Když si vezmou podpůrné prostředky, svaz je potrestán a to není fér," uvedl Rehunen.

Finský lyžařský svaz se hodlá zaměřit na nadějné juniory a vychovat nové šampiony pro olympijské hry v Turínu 2006. "Budou silnější a odolnější, ale bez problémů," slíbil Rehunen.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze