Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Finové mají skvělé zázemí, říká florbalový reprezentant Slaný

Štěpán Slaný | foto: www.wfc2008.cz

11 2010
Cenné remízy se Švédskem a Švýcarskem a vysoká prohra s Finskem. Tak zní účet české florbalové reprezentace z poslední generálky na prosincový světový šampionát, kterou byl turnaj Euro Floorball Tour ve finském Espoo.

"Pozitivně mě šokoval náš zápas se Švédy, kde jsme byli tři vteřiny od historického vítězství," říká českolipský florbalista Štěpán Slaný, obránce národního týmu.

Bylo vaše herní vytížení ve Finsku podle vašich představ?
Hrál jsem všechny tři zápasy po boku Tomáše Chrápka, se kterým nastupuji už téměř rok v jedné obraně. Je to určitě dobrý signál vzhledem k mé případné nominaci pro nadcházející šampionát. Naše lajna nezahrála špatně, se Švédskem jsme ve sledované statistice byli v +/- na nule, s Finskem -1 a se Švýcarskem opět na nule.

Jak hodnotíte svůj herní příspěvek?
V reprezentaci mám především defenzivní povinnosti. Pravidelně hraji ve speciální formaci na oslabení, které se nám velmi dařilo, z dvanácti jsme neubránili jen dvě, což proti severským týmům je velmi dobré. Pár šancí ke vstřelení branky jsem měl, ale bohužel ujala se až nastřelená hokejka Švýcarem Stuckým, která skončila v naší brance.

A hra českého týmu jako celku?
Zaměřovali jsme se především na obranu, ze které jsme chtěli vyrážet do rychlých brejků, což se poměrně dařilo, až na utkání s Finskem. Finové ukázali velkou sílu, využili domácího prostředí a nasadili třicet hráčů do pole, což se v konečném měření velmi projevilo. V českém týmu lze vyzdvihnout asi jen jméno brankáře Davida Rytycha, který doslova vychytal Švédy.

Překvapilo vás něco na turnaji ve Finsku?
Pozitivně mě šokoval náš zápas se Švédy, kde jsme byli tři vteřiny od historického vítězství. Co překvapilo mě osobně, je úroveň a zázemí finského florbalu. Jedna tréninková hala měla čtyři podlaží, kde bylo celkem deset hřišť a na každém se hrálo od rána do večera, ve druhé hale byla hřiště jen čtyři a v poslední pět. Všechny haly byly od rána do večera obsazené. Hodinová sazba pro registrovaný klub v Helsinkách je patnáct eur, což je při životní úrovni v této zemi neskutečné. V porovnání s našimi cenami bychom trénovali asi za sto korun za hodinu. Už se nedivím, v čem jsou Finové před námi!

Jaké jsou reálné šance naší reprezentace na prosincovém mistrovství světa ve Finsku?
Již několik let je realita taková, že se severskými týmy můžeme uhrát jednou za čas dobrý výsledek při shodě okolností, která nastala teď ve Finsku. Švédové na nás vyslali 102 střel, přesto se prosadili jen čtyřikrát, kdežto my jsme v první třetině dali dvě branky ze tří střel! Zápas se Švýcarskem je naprosto vyrovnaný a otevřený a budou rozhodovat detaily.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze