Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční krize a sport: mísí se obavy i špetka nadějí

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

21 2009
Ptáte se, proč by hospodářská krize měla udeřit na český sport? Špatná otázka. Správná zní: A proč by neměla? "Sport a další dobročinné akce budou asi tím prvním, co podnikatelé a firmy ve svých rozpočtech seškrtají," tvrdí jeden z šéfů českobudějovického fotbalu Karel Poborský.

Pokud se jeho slova naplní, nebude nejbližší budoucnost českého sportu zrovna veselá. A jaká je přítomnost? Plná nervózního očekávání. Nejčastější odpověď lidí z vrcholového i výkonnostního sportu, u nichž MF DNES zjišťovala dopady recese, zněla: "Stávající smlouvy zatím běží, ale co bude za pár měsíců, nedokážeme odhadnout."

Krize visí nad českým sportem jako zlověstný mrak, ale bouřka s krupobitím se z něj dosud nespustila. Přesto už občas zahřmí první signály chudých časů.

Tak například:

- Hokejové Karlovy Vary nebudou hrát příští ročník Kontinentální ligy a na vině je podle manažera Miroslava Vaňka právě globální krize.

- Ve Vrchlabí seminimálně na neurčito odložily plány na stavbu nového fotbalového areálu, na kterém se měla firma Škoda podílet proto, že pro chystané rozšíření svého tamního závodu potřebovala pozemky pod stávajícím chátrajícím stadionem. V polovině loňského roku od toho však ustoupila, nic zatím stavět nebude, a tím také padly naděje na nový fotbalový areál. "Vedení automobilky tušilo, co nastane, proto vše zastavili," je přesvědčen šéf tamějších amatérů Josef Stránský.

- Vedoucímu týmu extraligy házenkářů ze Zubří byla několikrát odmítnuta žádost o sponzoring či reklamu. "Řekli mi: Počkej do jara, třeba se situace zlepší," líčí předseda klubu Martin Majer.

Sport a finanční krize - čtěte aktuální články k tématu:

Liberecký hokejový klub chce ušetřit až 50 milionů


Prezident zlínského klubu Michalovský: Snížíme náklady

Hokej v Plzni je na rozcestí

Firmy teď vyčkávají, říká manažer Sigmy Olomouc

Fotbalový útočník Opic si váží své práce. Je hasičem

Je to bomba, mít nejlepší motorku na světě, těší se Abraham na tovární stroj

Jičínští házenkáři se obávají, co s partnery udělá situace v automobilce


Počkejte do jara, slyší od sponzorů prezident Zubří

Tesařík: Jestli máme hokej rádi, přizpůsobíme se  


Daňkův memoriál je v ohrožení


Krize se dotkne velkých sportů, tvrdí triatlonista Vabroušek


Problémy nás určitě můžou potkat, zní z volejbalového Zlína


Přijdeme o milion, očekává šéf volejbalistů Ústí


Hamza o finanční krizi: Všichni jsou z toho vyplašení

A tak by se dalo pokračovat, krize se patrně nevyhne žádnému odvětví na žádné úrovni. Asi nejvíc zasáhne takzvané velké sporty čili hlavně profesionální fotbal a hokej, které "spolknou" nejvíc peněz. Kluby budou snižovat rozpočty, upravovat hráčské smlouvy, diskutuje se, že se ve fotbale sníží počet profesionálů.

"Za úspěch budeme považovat, pokud se v této sezoně dohrají profesionální soutěže ve stejném počtu účastníků, v jakém se začaly, což nám bylo od všech klubů přislíbeno," prohlásil včera místopředseda svazu Jaroslav Vacek po zasedání Ligového shromáždění.

Všechno zlé je ale k něčemu dobré, otřepané pořekadlo lze vztáhnout i na krizi, jež může být ozdravným procesem, který nepřežijí ti "nemocní".

"A také možná zase půjde víc o sport než o peníze," míní Martin Gerža, manažer volejbalistů JMP Brno.

Ano, do obav se mísí i špetka nadějí.

Čtěte ve středu v MF DNES

Ilustrační foto

V regionálních přílohách MF DNES vychází téma o dopadech finančních krize na sport. Přečtěte si o zkušenostech sportovců či klubů ve vašem regionu.

.
Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze