Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár ministryně skončil u mladých basketbalistů z Pardubic a Prahy

Lukáš Boháček coby kapitán pardubické Základní školy Studánka přebírá pohár pro vítěze Sportovní ligy ZŠ. | foto: sportovniligazs.cz

28 2016
Zatímco vrcholí Kooperativa Národní basketbalová liga, u Vajgaru se utkali žáci základních škol o své vlastní basketbalové vavříny. Jindřichův Hradec totiž po roce opět přivítal finálový turnaj Sportovní ligy ZŠ o Pohár ministryně školství.

Dvoudenního klání se v ligové hale jindřichohradeckých Lions zúčastnilo celkem 12 celků, po šestí v obou kategoriích. První den byl v základních skupinách soubojem o postup do vyřazovacích bojů. O den později už se rozhořely souboje o cenné kovy, kde jedno zaváhání znamenalo konec nadějí na zisk medaile pro svojí školu.

Ještě předtím ale nesmíme zapomenout na jednu vzácnou návštěvu. Do jižních Čech vážil cestu na besedu s žáky kapitán českých reprezentantů a basketbalistů Nymburka Jiří Welsch. Posluchače vzal na zajímavou cestu napříč svou kariérou s velkým důrazem na působení v zámořské NBA

„Beseda byla výborně připravená i dobře moderovaná, ukázky ze zápasů české reprezentace i hvězd NBA mladé hráče i hráčky určitě zaujaly. Snad jsem jim přiblížil období, kdy jsem byl do prestižní profesionální soutěže draftován a pak ji i hrál, a také některé z velkých hvězd - LeBrona Jamese, Kobeho Bryanta a Tima Duncana. Hodně otázek se točilo kolem olympijské kvalifikace, která nás v létě čeká v Srbsku. Tak doufám, že nám v ní budou všichni účastníci držet alespoň na dálku palce,“ připomněl Welsch vrchol letošní reprezentační sezony.

Kapitán basketbalové reprezentace Jiří Welsch během besedy s účastníky...

Kapitán basketbalové reprezentace Jiří Welsch během besedy s účastníky finálového turnaje Sportovní ligy ZŠ

Pojďme ale zpátky na jindřichohradeckou palubovku. V dívčí části turnaje znamenal semifinálový program pohromu pro dosud stoprocentní celky. Žákyně z Tachova a Bruntálu nenavázaly na své výkony z předchozího dne a shodně před branami finále podlehly týmům postupujícím z druhého místa.

Závěrečnou bitvu turnaje tak obstaraly hráčky ZŠ F. L. Čelakovského ze Strakonic a ZŠ gen. Janouška z Prahy, které se nakonec radovaly ze zlaté medaile. Nutno ovšem podotknout, že až po dramatickém závěru finále, které ovládly v poměru 35:31.

„Když jsme po příjezdu viděly soupisky, tak jsme mírně znervózněly, protože prakticky všechny soupeřky postavily basketbalové týmy, zatímco naše družstvo mělo v sestavě kromě čtyř hráček samé amatérky - dívky, které se basketbalu věnují jen ve škole. Po úvodní porážce jsme se však semkly a vzájemně se hodně podporovaly. Doufám, že za odměnu dostaneme den volna nebo alespoň velký dort,“ má o odměně za první místo jasno kapitánka Valerie Osvald.

To vítěz chlapecké části turnaje prošel všemi zápasy hladce. Největší problémy měl až ve finále, kde i přesto jasně triumfoval 35:22. O kom je řeč? O tradiční líhni basketbalových talentů z východu Čech ZŠ Pardubice-Studánka. Pozdější vítězové ve finále vyzvali pražskou ZŠ Donovalská, která si zápas o zlato vybojovala nejtěsnějším možným vítězstvím v semifinále nad prostějovským Gymnáziem J. Wolkera.

„Celý turnaj jsme zvládli super, dařilo se nám a myslím, že jsme v něm neměli žádnou slabší chvilku. Trochu nás jen pozlobily zbytečné fauly, ale nebylo to nic vážného. Naše hlavní zbraní jsou rychlost a rychlé protiútoky. S kluky hrajeme už tři roky, takže jsme také výborně sehraní. Oslava? No, asi žádná nebude. Zítra nás čeká písemka z přírodopisu, tak se musíme učit!“ musel čtrnáctiletý rozehrávač Lukáš Boháček po zápase hned zalehnout do svých poznámek a učebnic.

„Vzhledem k celkovému vývoji turnaje do finále postoupily opravdu nejlepší celky. V kategorii chlapců výkonnostně vyčnívaly první tři celky, z nichž byly zaslouženě nejlepší Pardubice. Ve svém středu měly čtyři velice kvalitní hráče, a to byl právě rozhodující rozdíl proti ostatním družstvům, která měla maximálně dva. Soutěž děvčat byla mnohem vyrovnanější a na stranu Pražanek se přiklonilo víc štěstí.“ glosoval na závěr turnaje jeho sportovní ředitel a bývalý ligový basketbalista David Musil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze