Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Finálový luxus: Berdycha vozí při Turnaji mistrů z hotelu do haly loď

Účastníci tenisového Turnaje mistrů v Londýně pózují s trofejí pro vítěze. Zleva Andy Roddick, Tomáš Berdych, Novak Djokovič, Rafael Nadal, Roger Federer, Robin Söderling, Andy Murray a David Ferrer | foto: AP

22 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - O tenisová esa je v Londýně při Turnaji mistrů náramně postaráno. Osobní řidič, osobní strážce, pro každého jedna šatna v impozantní O2 Areně... Snad jen Berdychův trénink ve 12 stupních Celsia se z toho přepychu vymykal.

duel djokovič - berdych sledujte v on-line reportáži od 15 hodin zde

Pod obří plachtovou kupolí londýnské O2 Areny se schovává celá jedna městská čtvrť. Kino, muzeum populární hudby, obchod s artefakty z Titaniku, restaurace, kavárny... A na jednom náměstíčku září jasně modrý kurt, na němž včera odpoledne bušil do míčů Tomáš Berdych.

Vedle korzovali lidé v zapnutých kabátech. Okolo procházející bývalá wimbledonská šampionka Jana Novotná si hřála ruce v rukavicích. Berdych s trenéry Tomášem Krupou a Davidem Vydrou za celou dobu neodložili teplákové bundy.

Vítězové Turnaje mistrů

Posledním vítězem je Rus Nikolaj Davyděnko a Londýn, kde se hrálo loni poprvé, se stal už 14. dějištěm tohoto turnaje.
Nejčastěji jej vyhráli Pete Sampras a Ivan Lendl, oba pětkrát. Letos se jim může vyrovnat Roger Federer, čtyřikrát zvítězil i Ilie Nastase. Tří triumfů dosáhli Boris Becker a John McEnroe. Z letošních účastníků vedle Federera turnaj vyhrál už jen Novak Djokovič.

"Dvanáct stupňů není na tenis právě ideální teplota," pravil Krupa s úsměvem. "Ale přizpůsobili jsme se. Trénink byl kratší, intenzivnější. A jakmile jsme skončili, pospíchali jsme pryč, aby Tom neprochladl."

Když pak vysprchovaný a převlečený Berdych vykročil na studenou chodbu, měl až po oči naraženou červenou čepici. "To je v pohodě. Včera jsme trénovali ještě v jiné části haly a tam bylo příjemněji. I na centrkurtu je fajn," řekl.

Finále tenisové sezony pro 8 nejlepších hráčů (a 8 deblových párů) je jinak naprosto luxusní akcí, při níž se Nadal, Federer a spol. cítí ještě pohodlněji než třeba na grandslamových turnajích. Pořadatelé se totiž mohou koncentrovat na výrazně menší počet sportovců.

A tak každý má svou šatnu, svého řidiče, který je kdykoliv k dispozici, a taky osobního strážce. "Ten náš se jmenuje Chris, takový méďa," popisoval kouč Krupa. "Trochu ho hecujeme, aby pořádně dával pozor."

Jednou velice praktickou výhodou je možnost cestovat z hotelu do haly lodí po Temži. Berdych se svým týmem vykročí z hotelu Marriott, hned vedle obřího vyhlídkového kola zvaného Londýnské oko nastoupí na palubu a za půl hodinky vystupuje u O2 Areny.

"Všechno se dá naplánovat, nemusíme se bát zácpy," líčí Berdych. "Jednou jsme cestu zkusili autem a trvalo to přes hodinu." Ani tenisové superhvězdy se v monstrózní hale přirozeně nevyhnou nevzhledným servisním chodbám se špinavou podlahou.

Účastníci tenisového Turnaje mistrů v Londýně na setkání s britským premiérem Davidem Cameronem (třetí zleva).

Účastníci tenisového Turnaje mistrů v Londýně na setkání s britským premiérem Davidem Cameronem (čtvrtý zleva).

To když se Turnaj mistrů před časem konal v Šanghaji, žili si v ještě větším komfortu. "Tam se totiž hrálo v tenisovém areálu, ne v pronajaté aréně, takže všechno bylo ještě útulnější. Všude teplo, koberce. Nemuselo se nikam přejíždět," říká Berdych, jenž byl před třemi lety na Turnaji mistrů v roli náhradníka.

Ve svých pokojích měli dokonce hráči na povlečení ozdobně vyšité iniciály. "Jsou to samozřejmě příjemné věci, člověka potěší, ale klidně bych se bez nich obešel," tvrdí Berdych. Větší dojem na něj udělala čtvrteční audience osmi finalistů u britského premiéra Davida Camerona v Downing Street. "To bylo něco," řekl Berdych. "Dovnitř se asi moc lidí nedostane."

V jednu chvíli se oficiální ráz návštěvy rozptýlil díky Cameronovu nápadu zapinkat si v jídelně s domácím reprezentantem Andym Murraym. "Zrovna v té místnosti nebyly stoly, takže tam na sebe pálili míčky," popisoval Berdych.

"Premiér byl dost aktivní a Murray měl dost starostí, aby tu výměnu ukočíroval. Chvílemi to lítalo nebezpečně blízko lustru a ten nevypadal zrovna obyčejně." Když se člověk protlačí mezi osm nejlepších tenistů světa, dostane se vskutku do nevšedního světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze