Novak Djokovič opouští kourt poté, co rozhodčí kvůli dešti přerušil finále

Novak Djokovič opouští kourt poté, co rozhodčí kvůli dešti přerušil finále Roland Garros, | foto: Reuters

Nadal vede nad Djokovičem 2:1 na sety. Ale Paříž pozná vítěze až v pondělí

• 129
Finále mužské dvouhry udělá z vítěze tenisovou legendu. Odpověď na otázku "vyhraje Roland Garros posedmé v historii Rafael Nadal, nebo zvítězí na grandslamu počtvrté za sebou Novak Djokovič" však padne až v pondělí. Blíže k Poháru mušketýrů má Španěl. Za stavu 6:4, 6:3, 2:6, 1:2 však bylo nedělní finále přerušeno kvůli dešti. Dohrávat se bude v pondělí od 13 hodin.

Třiatřicátý vzájemný souboj světové jedničky a druhého hráče žebříčku ATP má nečekaného soupeře navíc - počasí.

V Paříži v neděli vládly teploty kolem 16 stupňů Celsia a déšť. Celkem dvakrát muselo být finále kvůli nepřízni počasí přerušeno. Podruhé hráči odešli do šaten za stavu 6:4, 6:3, 2:6, 1:2 z pohledu šestinásobného šampiona Rafaela Nadala.

A zpátky na kurt už se nevrátili. Vítěz pařížského grandslamu bude známý v pondělí odpoledne, dohrávka je naplánována na 13. hodinu. Komu prospěje pauza?

ON-LINE

Blíž k trofeji má Rafael Nadal. Právě Španěl však z deštivého počasí a těžkých míčů neměl vůbec radost. Vedl 6:4, 6:3, ale pak získal na mokrém kurtu větší převahu Djokovič, který sérií osmi her v řadě vyhrál třetí set a zajistil si vedení 2:1 ve čtvrtém dějství. Když pak rozhodčí utkání přerušili, byl Nadal z průběhu finále pořádně rozladěný...

Úvod pro Nadala

Přitom Španěl začal téměř ideálně. Djokovičova agresivní hra a přemíra snahy totiž byla Srbovi ze začátku spíše na škodu. V úvodních výměnách až příliš často končily míčky z jeho rakety v autu, a tak zakrátko vedl šestinásobný šampion z pařížské antuky Nadal 3:0.

Pak se projevila další Djokovičova vlastnost - bojovnost. Bělehradský rodák přidal na agresivitě, prodloužil délku úderů a víc se snažil hrát Nadalovi do bekhendu.

Rafael Nadal ve finále Roland Garros.
Novak Djokovič dobíhá míč ve finále Roland Garros.

Španěl si sice bekhend několikrát oběhl, ale také se nevyhnul zaváhání a Djokovič vyrovnal na 3:3. Ale pak si při svém podání Srb neodpustil dvojchybu. Jelikož tomu tak bylo při brejkbolu, poslal turnajovou dvojku do vedení 4:3.

Vzápětí si šestadvacetiletý rodák z Malorky vybojoval první setbol, po dlouhé výměně skvělým způsobem zkrátil hru a Djokovič, ač má rychlé nohy, na jeho čopovaný úder neměl šanci. Výborným forehandem Nadal zakončil první set - 6:4.

Vzteky zničená lavička

Druhý set začal také lépe španělský tenista, Djokovič mu totiž stejně jako v prvním setu hned v úvodu daroval podání - opět dvojchybou při brejkbolu. Rozladěný Srb nespokojeně gestikuloval  směrem ke své trenérské loži a ačkoli - i díky skvělému  lobu z bekhendu - za chvíli srovnal na 2:2, vyslechl si pískot francouzského publika. V páté hře totiž hodil raketu o zem...

Možná mu to pomohlo, vzápětí se totiž poprvé v zápase dostal do vedení 3:2. To už antukový kurt skrápělo mrholení. Nadal se nenechal vyvést z míry, skvěle rozdával vítězné údery a opět otočil vývoj na 4:3 ve svůj prospěch. V jedné z těchto her ukázal srbský tenista smysl pro fair play, když přiznal míč soupeři.

Ale vzápětí nechal Djokovič opět promluvit svou frustraci - první tenista světa vzteky raketou dokonce rozbil sponzorský nápis na hráčské lavičce na kurtu. Francouzští diváci jej vypískali a umpirový rozhodčí mu udělil napomenutí.

Vzápětí levoruký Španěl suverénně potvrdil brejk čistou hrou, zvýšil vedení na 5:3 - a pak se oba hráči odebrali do šaten. Kvůli dešti byl finálový zápas přerušen... Po návratu na kurt Nadal druhý set ovládl bez zaváhání.

Srb předvedl sérii osmi her v řadě

A suverénně vykročil španělský tenista také do třetího setu. Nejdříve odvrátil brejkbol, pak skvěle zatlačil Djokoviče a vedl 2:0. Jenže vzápětí se v utkání na mokrém kurtu s těžkými míči nasáklými vodou rázně o slovo přihlásil Srb.

Sérií výborných returnů a forehandů získával postupně na své konto fiftýny i po delších výměnách a byť ho to stálo hodně sil, vyhrál svěřenec slovenského trenéra Mariána Vajdy šest her v řadě a třetí set poměrem 6:2.

A zkraje čtvrtého setu mu v euforii vestoje tleskala celá jeho lože včetně rodičů a přítelkyně Jeleny, Djokovič totiž sérii vítězných her v řadě natáhl na osm a vedl 2:0. Krátce na to, za stavu 2:1 ve prospěch srbského tenistu, však znovu přišel na kurt turnajový supervisor s jasnou zprávou: zápas se přerušuje.

A kvůli dešti zahalila pařížský centrální kurt zelená plachta...