Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Finále Australian Masters aneb Jak Tiger Woods málem vyhrál turnaj

Tiger Woods zdraví diváky Australian Open 2010. | foto: AP

14 2010
Kdo by si nevzpomněl na slavná nedělní kola Tigera Woodse? I když jejich slávu mnohonásobně překryly jiné události kolem světového golfového fenoména. A přece je Američan schopen zase takové kolo zahrát. Dokázal to na Australian Masters a málem díky tomu zase získal turnajový titul.

Ten ale patří jinému muži. Jmenuje se Stuart Appleby, pochází z vnitrozemského zapadákova jménem Cohuna, od dějiště turnaje vzdáleného necelých 300 kilometrů. Přestože devětatřicetiletý úspěšný golfista žije v Orlandu na Floridě, jde vlastně o místního hrdinu.

Vítězi stačilo, aby na dálku držel s Woodsem krok. Zahrál stejný nedělní výsledek 65 ran a jedno ze svých šesti birdie zahrál na poslední jamce, čímž získal náskok na své krajany, původně soupeřící o titul.

Stuart Appleby, vítěz Australian Masters 2010.

Stuart Appleby, vítěz Australian Masters 2010.

Své konto Appleby obohatil o 270 000 australských dolarů, což je asi 266 000 amerických. "Dneska se mi moje hra líbila," smál se muž, jenž ve své vlasti vyhrál teprve druhý profesionální turnaj. "Prostě jsem zkoušel hrát, co to dá, a čekal, co se stane."

Pozdní atak

Diváci mohli být spokojeni. O tom, co předvedl Woods na závěrečných šesti jamkách, se bude ještě dlouho vyprávět nejen v Melbourne a celém státě Virginia. Pověsti o tom se budou ještě nějaký čas z Austrálie šířit všude po světě. Šest ze sedmi ran, o které Američan stlačil své skóre do mínusu, zahrál právě zde.

Takhle jednoduché samozřejmě golfové počty nejsou, ale je fakt, že ještě na 12. jamce byl hráč, před dvěma týdny sesazený z postu světové jedničky, na bilanci even par, což by v konečném pořadí znamenalo pozici někde na rozhraní druhé a třetí desítky. Pak to ale přišlo.

Tiger Woods, čtvrté kolo Australian Masters 2010.

Tiger Woods, čtvrté kolo Australian Masters 2010.

Po birdie na třináctce následoval první eagle na čtyřparu číslo 15 a vše korunoval excelentní závěr: sedmnáctka birdie, osmnáctka eagle. K prasknutí naplněné prostory kolem greenu finálové jamky s parem 5 by v tu chvíli mohly napájet okolní lampy elektřinou. Za tohle se pořadatelům ty tři miliony dolarů startovného pro Woodse vyplatily.

"Už dokážu takhle hrát. Naneštěstí se mi to nedařilo v úvodu turnaje. Ale to je normální, když člověk dělá nějaké změny své hry, chce to čas," komentoval svůj výkon Woods.

Australané v popředí

Dav byl vnitřně rozpolcen. Na jednu stranu by si přál vidět obhajobu čtyřiatřicetiletého Američana, jenž měl tak mizerný rok a od té doby, co zde oblékl zlaté sako, nic nevyhrál. Na druhou stranu je hezké, když hráče takových kvalit porazí domácí hráč, krajan. A to se stalo.

Nebyl to ale Adam Bland, koho diváci oslavovali. Přestože měl před Woodsem po třetím kole náskok deseti ran a nakonec ho o pouhé dvě porazil. Skončil ale až druhý. A nebyl to ani Daniel Gaunt, ač se na něj sázelo jako na černého koně. Zahrál pouze průměr a obsadil třetí místo.

Stuart Appleby, vítěz Australian Masters 2010.

Stuart Appleby si běží pro pocty vítěze Australian Masters.

Nikdo další se už před Woodse nevměstnal. Američan tak končí soutěžní rok bez jakéhokoli vítězství, jehož se může dočkat jedině na exhibiční prosincové akci, kterou v Kalifornii sám hostí.

"Musím takhle hrát od začátku. Musím takhle hrát po celých 72 jamek," dodal Woods na téma, kdy zase bude vyhrávat turnaje.

australian masters 2010 - konečné výsledky

Par 71: 1. Appleby 274 (71+69+69+65) -10, 2. Bland 275 (65+67+70+73) -9, 3. Gaunt (všichni Austr.) 276 (65+72+68+71) -8, 4. Woods (USA) 277 (69+72+71+65) -7, 5. Stolz 278 (67+67+72+72), Lyle (oba Austr.) 278 (69+70+69+70) oba -6.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze