Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Film o tom, jak vznikají sportovní mýty (hlavně americké)

Legendární golfista Arnold Palmer jako fanoušek baseballu. | foto: Profimedia.cz

25 2010
Spojené státy americké jsou vysazené na svá důležitá data, nebo je možná tamní lidé umějí dobře vyhmátnout. Filmový dokumentarista Brett Morgen, v jehož kariéře je i nominace na Oscara, se vydal na sportovní pole a natočil ódu na 17. červen 1994. Tehdy své vrcholy prožívaly golf, fotbal, lední hokej, basketbal. A stalo se toho ještě víc.

Recenzenti o filmu hovoří jako o "poému". Jeho tématem jsou skutečně jen události, k nimž došlo v uvedený den. Snímek byl natočen na zakázku televize ESPN, která ho zařadila do třicetidílné retrospektivní série.

Na rozdíl od klasického dokumentu chybí výpovědi očitých svědků a odborníků na dané téma. Autor rezignoval na jakýkoli pozdější pohled na události staré šestnáct let. Jeho dílo končí se zobrazovaným dnem a nijak nereflektuje příští události.

Arnold Palmer na baseballu

Arnold Palmer na baseballu

"June 17, 1994" byl dnem, kdy Arnold Palmer odehrál poslední kolo na US Open. Byl to pátek, což znamená, že tehdy čtyřiašedesátiletý muž neprošel cutem do finálové části turnaje. Ke startu v Oakmontu se odhodlal po jedenáctileté absenci na tomto druhém major turnaji sezony.

Byl to symbolický návrat, protože právě pennsylvánské hřiště bylo dějištěm US Open nejen o oněch jedenáct let dřív, ale také v roce 1953, kdy se Palmer velkého turnaje zúčastnil poprvé. V roce 1994 potřeboval od pořadatelů zvláštní výjimku a jakožto rodákovi z nedalekého městečka Latrobe mu ji nikdo neupíral.

Arnold Palmer osmdesátiletý.

Arnold Palmer osmdesátiletý.

Nic z toho se publikum nedozvídá, musí na sebe nechat působit emoce z toho, jak golfová legenda hraje a zdraví diváky.

Podobně tomu je u dalších událostí, jež se vměstnaly do glorifikovaného data.

Sport i krimi

V Chicagu začalo zápasem Německo - Bolívie (1:0, branka Jürgen Klinsmann) fotbalové mistrovství světa. Není řečeno, kdo se stal o měsíc později šampionem. Naopak se v ten den v New Yorku konala velkolepá oslava vítězů Stanley Cupu, ale že ho Rangers získali v sedmi zápasech finálové série proti Vancouver Canucks, je smlčeno.

Jürgen Klinsmann se raduje z úvodního gólu mistrovství světa 17. června 1994.

Jürgen Klinsmann se raduje z úvodního gólu mistrovství světa 17. června 1994.

Čím byl důležitý pátý zápas finále NBA mezi New York Knicks a Houston Rockets (91:84), když se série hrála na sedm, vědí jen zasvěcení.

Pamětníci ale vědí, že mezi drama pod koši a hokejové oslavy v Madison Square Garden střihaly televizní stanice záběry z ulic Los Angeles, kde policie zatkla bývalého hráče amerického fotbalu O. J. Simpsona, podezřelého z vraždy bývalé ženy a jejího přítele.

Televizní záběry ze zatýkání O. J. Simpsona na dálnici policií v Los Angeles 17. června 1994.

Televizní záběry ze zatýkání O. J. Simpsona na dálnici policií v Los Angeles 17. června 1994.

Pro Američany je to vzpomínka na jeho bílý Ford Bronco, nikoli na pozdější kontroverzní soudní přelíčení.

Morgen sice ukazuje například špatné rány Arnolda Palmera, to ale hráči neubírá na charismatu legendy. Film vlastně pomáhá i pochopit, jak sportovní legendy a mýty vznikají.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze