Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Filip Trejbal ničil v přípravě lyže

2 2006
Praha - Jedenadvacetiletý Trejbal prožil hektické léto. Trénoval mezi kameny, vybíral si lyže, hledal trenéra a servismana, zapomínal na svůj olympijský pád. Přesto je před startem nového ročníku pozitivně naladěn a vstupuje do něho s jediným přáním a cílem. Probojovat se konečně do elitní třicítky.

Jedním z mála spokojených českých sjezdařů je Filip Trejbal. Přípravu na novou sezony si velice pochvaloval.

"Příprava byla dobrá. Sice bylo kamení na sjezdovce, ale nebyl sníh, takže jsme jezdili po ledu, což je pro nás dobré. Trénink byl určitě kvalitnější, než kdyby bylo půl metru rozměklého sněhu," vysvětloval.

Zároveň i vyčíslil ztráty z přípravy na netradičním terénu. "Zničil jsem dva páry lyží, jedny slalomky a jedny obřačky, což není tak hrozné. A ani mě to moc nemrzelo, protože by šly stejně pryč," dodal s úsměvem.

Stejně jako většina tuzemských lyžařů se zaměřil na točivé disciplíny. "Tréninky jsem, co to šlo, směřoval na slalom, zkoušel jsem ale i sjezd a musím přiznat, že jsem se cítil dobře," narážel na svůj strašidelný pád na olympiádě.

Nejen přípravou si však Trejbal lámal v létě hlavu. "Měl jsem takový delikátní problém, dosavadní trenér Filip Braun se mnou skončil, takže jsem si hledal nového trenéra." Hledání však netrvalo dlouho, nového kouče našel závodník z Rokytnice téměř za humny.

"Dohodl jsem se s Michalem Kuncem z Harrachova, byli jsme spolu na jednom ledovci otestovat si spolupráci a myslím si, že to půjde," pochvaloval si Trejbal svoji volbu. "Bude samozřejmě chvíli trvat, než se všechno naučí, ale ta spolupráce bude určitě dobrá. Zároveň počítám s tím, že mi bude dělat i lyže, takže vzájemně hodně pracujeme i na této záležitosti."

Z elitní reprezentační čtveřice totiž jako jediný Trejbal nejezdí na Elanech, tudíž nemá nárok na "erárního" servismana.

"Zkoušel jsem také Elany, jako mají kluci, ale došel jsem k závěru, že u Dynastaru zůstanu," přiznal malé zaječí úmysly. "Důležité je, aby závodník měl lyže, které mu sedí a mému stylu jízdy více sedí Dynastary."

Do nové sezony vstupuje optimisticky naladěn, i když zásadní rozhodnutí jej ještě čeká. "Cítím se dobře. Potřeboval bych ale ještě chytit alespoň dva tréninky na tvrdém sněhu, protože si potřebuji konečně také vybrat lyže," šokuje deset dní před startem Světového poháru.

V něm má jednoznačnou motivaci. "Cíl je jasný, chci se dostat do druhého kola a udělat nějaké body," těší se na svůj první úspěch v seniorech. "Nechci se na to vymlouvat, ale mám pocit, že jsem měl někdy i trochu smůly. Doufám, že letos budu jezdit ještě líp a dvakrát třikrát to tam spadne."

Filip zatím na bodový zápis marně čeká. A to přesto, že je juniorským mistrem světa ve slalomu z loňského roku. "Ale to je velký rozdíl. Světový pohár je prostě úplně něco jiného, než všechny ostatní závody," poukazuje na vyšší kvalitu soupeřů i náročnost sjezdovek.

Vrcholem sezony bude pro Trejbala mistrovství světa. Sám si stanovil pro šampionát vysoké cíle. "Budu se opět soustředit na slalom a kombinaci. Ve slalomu bych chtěl skončit do patnáctého místa, v kombinaci bych chtěl být do desítky, s patnáctkou bych byl také ještě spokojen," odtajnil své plány.

Rodiče mi rozmlouvají sjezd, přiznává Trejbal

Řada fanoušků si určitě vybaví jeho hrůzostrašný pád v olympijském kombinačním sjezdu. Filip Trejbal si z pádu mnoho nevybavuje. Přiznává však, že jej několikrát viděl a dokonce na videu studoval příčiny pádu.

Jak probíhala léčba po tom karambolu?
Já jsem se zhotovil poměrně rychle. Pobyl jsem celé odpoledne v nemocnici, kde mi dělali různá vyšetření, rentgeny, "cétéčko" a podobně. Asi čtyři dny po pádu jsem měl volno bez tréninku, potom jsem začal pomaličku posilovat a snad týden potom jsem již stál na lyžích.

To vám opravdu nic nebylo?
Jediné, co mě trápilo, byly krční svaly. Dostaly velkou ránu, takže to bylo bolestivé a musel jsem čekat, až to povolí a přestane bolet.

Pamatujete si, co se vlastně stalo?
Nepamatuji si úplně detaily, od té doby, co jsem trefil první síť si nepamatuji vůbec nic. To byla taková rychlost, že jsem nic nevnímal.

Dovolím si obligátní otázku, viděl jste ten pád na videu?
Viděl. Věděl jsem ale, o co tam šlo, takže jsem jenom zkoumal, čím to vlastně bylo.

Říkal jste, že jste již zkoušel i sjezd, nějaký komplex u vás tedy nehrozí?
Zatím ne. Na tréninku jsme jeli docela těžký sjezd s dlouhým skokem a problémy jsem neměl. Uvidíme, jaké to bude při závodě.

Co říkají vašemu návratu rodiče?
Byli by raději, kdybych to nejezdil, ale já potřebuji také udělat nějaký výsledek a v kombinaci cítím šanci.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze