Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jícha je zpátky na hřišti: poprvé od operace si zahrál za Barcelonu

Házenkář Filip Jícha odpovídá českým novinářům v dějišti mistrovství světa v Dauhá. | foto: Pavel Lebeda/chf.cz

11 2016
Pořád je to jen dílčí krok, přesto pozitivní. Filip Jícha, kapitán házenkářské reprezentace a nejlepší český hráč, se po náročné operaci vrátil do soutěžních utkání. V „obnovené premiéře“ za Barcelonu nastoupil v ligovém duelu proti Aragónu a dal jednu branku. Což je slibná zpráva i směrem k národnímu týmu a letní baráži o mistrovství světa.

Není tomu ani měsíc, co házenkářské eso Filip Jícha líčil: „Hlavně chci být zdravý. Chci jít postupnými krůčky. V příštích dnech bych snad mohl začít běhat.“ Líčil to pořád jako rekonvalescent, když se dostával z náročné operace (více zde).

Tehdy kapitán národního týmu sledoval spoluhráče ve Zlíně jen jako divák. Ve středu se však konečně vrátil na hřiště jako aktivní házenkář: za Barcelonu naskočil do ligového duelu proti celku BM Aragón - katalánský gigant, jenž nemá v domácí soutěži konkurenci, vyhrál snadno 40:19 a Jícha si připsal jednu trefu.

Důležitější než čísla samotná je však prostý fakt: Jícha už zase hraje.

„Byli jsme v kontaktu a ráno po zápase jsem mu poslal zprávu: Vítej zpátky,“ usmál se Karel Nocar, manažer národního týmu a Jíchův letitý spoluhráč. „Je super, že se tak rychle dostal na hřiště. Ani optimistické varianty nepočítaly s tím, že by to šlo tak brzy; je vidět, že zázemí Barcelony je výborné. Ale zároveň je jasné, že všechno bude ještě chvíli trvat.“

O tom svědčí i slova samotného Jíchy. „DEN ZÁPASU! Je pro mě velkým krokem kupředu být zase s týmem, ale pořád jsou přede mnou mnohé hodiny a dny tréninku, než budu moci říci, že zase hraju házenou. Pojďme krůček po krůčku,“ napsal 33letý Jícha na Facebook.

Takové tvrzení má logiku. Jíchova operace byla vyvrcholením dlouhodobých zdravotních potíží - aby se dostal do formy, bude potřebovat mnoho tréninků a zápasů. Ale na druhou stranu: španělská soutěž je pro comeback v podstatě ideální. Barcelona soupeře převyšuje, Jícha tak mohl naskočit do duelu v klidu, bez výrazného tlaku na okamžitý výkon.

Pro národní tým je nyní nejdůležitější, aby jeho návrat plynně pokračoval a Jícha byl v ideálním případě fit pro letní baráž o světový šampionát proti Makedonii. Jak on sám, tak trenérské duo reprezentace Jan Filip, Daniel Kubeš společně zdůraznili, že dokud nebude zcela zdráv, nemá cenu se o nominaci bavit.

Ale první krok tímto směrem byl učiněn.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze