Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mezinárodní federace FIBA suspendovala Japonskou basketbalovou asociaci

Momentka z basketbalového utkání MS žen Česko (bílá) vs. Japonsko | foto: www.fiba.com

26 2014
Reprezentační basketbalové výběry Japonska se nesmějí účastnit žádných mezinárodních soutěží. Federace FIBA suspendovala na neurčito národní asociaci JBA za to, že v Japonsku stále existují dvě ligové soutěže, což podle FIBA dokazuje, že národní svaz nemá basketbal v zemi pod kontrolou.

V Japonsku fungují dvaadvacetičlenná Japonská basketbalová liga a třináctičlenná Národní basketbalová liga. FIBA tvrdí, že existence dvou lig je porušením jejích regulí, a už dříve vyzvala svaz, aby se zasadil o sloučení. K tomu však nedošlo.

„Je nám líto, že situace se dostala až do takového bodu, z něhož není návratu,“ uvedl generální sekretář FIBA Patrick Baumann. „Jsme nicméně přesvědčeni, že po tolika letech varování a potíží nastal čas na to, aby pro dobro basketbalu v Japonsku došlo k důležitým změnám ve strukturách JBA a domácích soutěží.“

Výkonný výbor FIBA vyšle do Japonska svého zástupce, jenž se bude podílet na vytvoření skupiny, která by měla pomoci JBA dovést k potřebným reformám. Kvůli hrozbě suspendace a neschopnosti řešit patovou situaci před měsícem odstoupil prezident JBA Jasuhiko Fukacu.

Zastavení činnosti může mít neblahý dopad především na ženskou reprezentaci, jež loni po 43 letech vyhrála šampionát Asie a je na dobré cestě kvalifikovat se na olympijské hry v Riu de Janeiro 2016.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze