Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ley Percy a Khalshani. Festivalové dostihy se nesly ve znamení návratů

ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

9 2015
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech má už za sebou také svůj dostihový mítink. V Letní ceně klisen navázala Ley Percy na své vítězství z roku 2013, v Poháru Josefa Váni osmiletý valach Khalshani znovu potvrdil, že karlovarská steeplechase nejvyšší kategorie Národní listed bývá jednoznačnou záležitostí pro své favority.

Mezinárodní filmový festival momentálně vládne Karlovým Varům. Ovšem nežije jím pouze centrum města. Atmosféra rozmanitého světa pohyblivých obrázků se v neděli za přítomnosti herců a přátel kinematografie na několik hodin přesunula na Hipodrom Holoubek, kde se prolínala s krásou, ladností a rychlostí plnokrevníků. Třetí letošní mítink moderovaný Bořkem Slezáčkem se svou atraktivitou zařadil mezi vrcholy celé karlovarské sezony.

Tradičně bezchybně připravenou dráhu si vyzkoušelo šest desítek koní z Čech, Moravy i Slovenska. Oproti zvyklostem se nepotvrdilo, že ruku v ruce s příchodem festivalu do lázeňské metropole přichází chladné a deštivé počasí. Diváci i samotní aktéři byli tentokrát sužováni tropickým vedrem.

Letní cena klisen

Hlavní slovo v rovinovém programu dostaly čtyřnohé dámy ve dvoukilometrovém testu II. kategorie. Místní specialitu, Letní cenu klisen, letos pod záštitou primátora města Karlovy Vary, prosadili pořadatelé jako významnou srovnávací zkoušku nejlepších tříletých klisen se staršími v roce 2004.

Letošní ročník Letní ceny klisen ovládla Ley Percy, ryzka ze stáje Ekols Skalica připravovaná Václavem Lukou navázala na svá vítězství z roku 2013. „Ley Percy je šikovná kobylka, dlouho jsem se nemohl dostat v cílové rovině dopředu, ale jakmile dostala hlavu dopředu, tak už nebylo co řešit a lehce vyhrála, podala parádní výkon,“ mínil pro server dostihy.cz žokej Bajuržan Murzabajev, pro nějž to bylo v rámci festivalového mítinku už druhé vítězství v rámci odpoledne.

Že se v Karlových Varech po téměř dvou letech dokáže Ley Percy znovu prosadit, to naznačila už před měsícem ve Velké ceně Slovenska, kde finišovala sedmá.

V Letní ceně klisen stačil k vítězství nástup v cílové rovince a tentokrát svým soupeřkám nedala vůbec žádnou šanci.

Ley Percy na zdejší dráze prohrála v dubnu s Baratheusem a po dvou výkonnostních výpadcích opět ukázala svoji třídu. V kvalitním čase 2:06,74 minuty s jistotou dvou a čtvrt délky odrazila útok letošní dvojnásobné vítězky Money For Danny.

Početně převládaly klisny zahraničních chovů. Jediná česká rodačka Zamira byla zároveň jedinou tříletou klisnou v poli, ale ani výhoda nesené váhy jí k dotovanému místu nepomohla.

Podobně jako v letech předchozích se prosadila starší klisna. Čtyřletá Lužnice měla velký okruh fanoušků. Tradičně se jí totiž ve Varech daří. Před dvěma lety vyhrála Cenu Masise a těsně druhá skončila ve Svatováclavské zimní královně. Loni doběhla v Letní ceně klisen těsně druhá, tentokrát stačila při svém premiérovém letošním běhání na 6.místo. Pětiletá Sapsiree, někdejší účastnice Českého derby, druhá z českého Oaks a třetí z rakouského i slovenského Oaks, obhájila loňské třetí místo z Letní ceny klisen.

Pohár Josefa Váni

Ve filmovém duchu se neslo celé odpoledne, konané jako součást oficiálního doprovodného programu 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Stačí připomenout filmového producenta Jaroslava Boučka, který byl iniciátorem vzniku překážkového Poháru Josefa Váni (NL, 4500 metrů).

Letošní třetí ročník steeplechase náležející do nejvyšší kategorie National Listed se odběhl pod záštitou společnosti Agrofert. Představili se v něm domácí koně se zahraničními zkušenostmi, ale také slovenský host So Fantastic v sedle se svým trenérem žokejem Jaroslavem Brečkou. Devítiletému hnědákovi se bohužel dostih stal ostudným. Velmi snadno si s nástrahami trati poradil předloňský vítěz a loni třetí v tomto dostihu Khalshani. Cílovou pásku protnul s velkým náskokem před jedinou klisnou v poli Sunshine Of Gracie a neustále se zlepšujícím Zeusem.

„Na začátku to nebylo ideální, měl vyvrácenou hlavu, ale potom se do toho dostal a už podruhé mě zachránil,“ řekl o průběhu steeplechase trenér Khalshaniho Pavel Tůma pro web dostihy.cz. Žokej Lukáš Matuský, který Khalshaniho dostihem provedl, pak doplnil: „První kolo jsem ho nechal v klidu, potom jsem ho posunul na pozici, a když bylo potřeba, tak zabral a podařilo se vyhrát.“

Josef Váňa, ústřední postava dostihu dotovaného čtyřmi stovkami tisíci korunami, měl dvě želízka v ohni. Šestiletý valach No Time To Lose doběhl čtvrtý a Big Mago, který se po pěti zahraničních startech představil českému publiku letos poprvé, až jako předposlední.

Ve spojení se světem filmu se na závodišti stylově představil nový sponzor, společnost Barrandov Studio. Zástupci produkčního centra osobně dekorovali vítěze Ceny Barrandovské rovinky. Ve dvoukilometrovém testu se vydařila žokejovi Milanu Zatloukalovi riskantní taktika start – cíl. Spolu s bělkou Ottimou si vypracoval komfortní náskok hned v úvodních metrech a v cílové rovince odrazil lehce útok Pepy Havla.

Závěrečný překážkový dostih se podle očekávání stal jasnou záležitostí papírového favorita Mustamira. Čtyřletý svěřenec trenéra Františka Holčáka a českém území dosud nenašel přemožitele. Jubilejního stého vítězství kariéry dosáhla v sedle valacha Old Beer v Ceně Galerie umění Karlovy Vary Martina Havelková. „Moc jsem nevěřila, že bych se mohla prosadit s Old Beerem,“ usmívala se v cíli Havelková.

Nejúspěšnějším trenérem odpoledne se stal Václav Luka, který zaznamenal kromě triumfu v hlavním rovinovém dostihu ještě vítězství v úvodní Ceně EBF s tříletou Annaquou. Dvojnásobným jezdeckým premiantem je úřadující šampion Bajuržan Murzabayev.

Dostihový den Filmového festivalu Karlovy Vary

POHÁR JOSEFA VÁNI
steeplechase (4500 m, čtyřletí a starší koně, dotace 400 000 korun)
1. KHALSHANI (ž. Matuský, tr. Tůma, Stáj Charvátová), 2. Sunshine of Gracie, 3. Zeus.
Čas: 5:32,96. Výrok: zadrženě 6 - 2 1/2 - 1/2.

LETNÍ CENA KLISEN
rovinový dostih (2000 m, tříleté a starší klisny, dotace 100 000 korun)
1. LEY PERCY (ž. Murzabajev, tr. Luka, stáj Ekols Skalica ČR), 2. Money For Danny, 3. Sapsiree.
Čas: 2:06,74. Výrok: jistě 2 1/2 - 1/2 - krk.

DALŠÍ DOSTIHY
I. Annaqua (ž. Murzabajev) - Rachel Tiffany - Linngrid, II. Old Beer (ž. Havelková) - Honey Bunny -True Dream, III. Fabrisco (ž. Verner) - Samruk - Tycho Brahe, IV. Ottima (ž. Zatloukal) - Pepa Havel -Nee L’Amour, VII. Mustamir (ž. Novák) - Taras - Salient of Gracie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze