Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ferrari chystá útok na Red Bull. V Maďarsku rozhodně není bez šancí

Před týdnem v Německu kroužili po dráze jezdci Ferrari před red bully. Zopakují to také v Maďarsku? | foto: AP

1 2010
Na první pohled by se mohlo zdát, že dramatický šance na souboj o vítězství mezi Red Bullem a Ferrari patří při Velké ceně Maďarska do kategorie science-fiction. Ale jen na první pohled. "Red Bull to měl zatím zde hodně snadné, v závodě jim to chceme trochu ztížit," plánuje Fernando Alonso.

Ferrari má pravidelně lepší starty a Alonso s Massou budou na roštu stát v neděli jen osm metrů za Vettelem s Webberem. V první zatáčce klidně mohou být před jedním, možná před oběma závodníky Red Bullu. A pokud se jim to podaří, šance na vítězství jim stoupnou hodně vysoko - v Maďarsku se za normálních podmínek předjíždět nedá.

"Start je v Maďarsku zásadní," říká Alonso. "Řekl bych tak šedesát, sedmdesát procent úspěchu. Soustředíme se na něj od pátku," říká dvojnásobný mistr světa.

Podle všech propočtů je nejpravděpodobnější, že v úvodní zatáčce Grand prix budou na prvních dvou místech Vettel právě s Alonsem. Budou čekat na zhasnutí světel na prvním a třetím místě. A liché pozice jsou na startovním roštu v jízdní stopě, tedy na pogumované části trati.

"Na žádném jiném okruhu v seriálu není rozdíl v přilnavosti mezi levou a pravou stranou dráhy tak velký," říká vítěz kvalifikace Vettel. "Být zde třetí v kvalifikaci je určitě lepší než druhý," lituje svého týmového kolegu Marka Webbera.

Jakmile závodníci protnou cíl prvního kola, ke změnám pořadí dochází na Hungaroringu až na naprosté výjimky pouze při zastávkách v boxech, letos tedy při jediném přezouvání na tvrdé gumy. Ale ani v této závodní činnosti nemá Ferrari potíže. Pokud ani jeden z týmů při zastávce výrazně nechybuje, pořadí se při ní letos nemění.

A další věc hraje do karet bojovníkům z Maranella - v jízdě na jedno kolo byl sice v trénincích tým Red Bull jasně rychlejší, ale pouze do okamžiku, kdy mechanici natankovali plné nádrže. S těžšími vozy se jejich výkonnost dala s Ferrari srovnávat, chvílemi byl dokonce Alonso o něco lepší.

A v neděli na startu budou mít všechna auta benzinu až po víčko. Pro Ferrari ideální podmínky. Teď ještě, aby vyšel ten start.

Sebastian Vettel i Mark Webber sice hovořili na tiskové konferenci po sobotním měření sil hodně sebevědomě, ale musí se mít na pozoru. Pro tým Red Bull je v letošní sezoně oblíbeným sportem ovládnout kvalifikaci a poté padnout v závodě. Oba však doufají, že se k nim po čase přikloní štěstí i v závodě.

Výsledky kvalifikace najdete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze