Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fenoméni sportu? Jedničkou je Pelé!

14 2003
Praha - Michael Schumacher je jako první v historii pošesté světovým šampionem formule 1. Je legendou. Zatím však jen sportovní. Schumacher píše dějiny, hlásá německý deník Welt. Další titulky? Nahoře nade všemi, Král všech králů, Bůh za volantem. Euforie okamžiku vkládá do úst velká slova. Kam skutečně patří německý pilot v dějinách sportu? Mezi deset nejslavnějších zřejmě ano.

Vděčí za to velkolepé sledovanosti divadla jménem formule 1. Pobláznil desetitisíce fanoušků. Nad tím, zda by se vešel také do desítky nejlepších, vyvstávají pochybnosti.

Má k dispozici nejlepší vůz. Podíl jeho jezdeckého umění na titulech šampiona je sporný. A patří mezi deset sportovních šampionů, kteří změnili svět? Odpovídáme ne.

Protože Michal Schumacher skvěle řídí, řídí, řídí... Nepřidal cosi navíc. Nebyl ministrem jako Pelé, nekonvertoval jako Ali, nehájil gaye jako Navrátilová. Není společenským symbolem, ani sportovním revolucionářem.

MF DNES sestavila žebříček deseti šampionů. Co rozhodovalo?
1. Být absolutní špičkou ve svém oboru, vlastnit světové, olympijské či grandslamové tituly. 2. Přesáhnout hranice sportu. 3. Vyvolat mimořádný zájem.

Ruská tenistka Kurnikovová, umělá mediální hvězda bez jediného turnajového vítězství, nesplňuje hned první kritérium. Do absolutní špičky ještě nedorostl ani módní "návrhář" a fotbalista Beckham. Dobrodruh Messner zlezl všech čtrnáct osmitisícovek, jenže závodil jen sám se sebou.

Jistě, celý žebříček je porovnáváním zdánlivě neporovnatelného. Co člověk, to názor. "Hledat takhle nadčasově, má to vůbec smysl?" ptá se prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek. "Ale napadá mě Věrka Čáslavská. Byla symbolem s politickým dosahem. A v cizině? Lyžař Killy mi je blízký. Autorita jako sportovec i jako diplomat."

Olympijská vítězka Dana Zátopková připomíná manžela Emila. "Změnil pohled na sportovní trénink. A jinak? Nezlobte se, většinou vnímám jen ty sportovní výkony."
Do elitní desítky by mohli patřit fenomenální hokejista Gretzky, bosý maratonec Bikila, svalnatý guvernér Schwarzenegger. Ale nevešli se.

Koho byste vybrali vy? V našem žebříčku zvítězil fotbalista Pelé, jednička v nejsledovanějším sportu.

Sportovní šampioni, kteří změnili svět

1.

Bůh Pelé (Brazílie, fotbal)

Když se řekne fotbal, znamená to Pelé. Nikdo nikdy nebyl víc než Edson Arantes do Nascimento. Třikrát vyhrál titul mistra světa, byl brazilským ministrem sportu.

2.

Muslim Muhammad Ali (USA, box)

Narodil se jako Cassius Clay, z boxu udělal show. Odmítl jít do války ve Vietnamu, přijal muslimské jméno a byl svatořečen Afričany. Trpí parkinsonovou chorobou.

3.

Symbol vzdoru Jessie Owens (USA, atletika)

Černý atlet byl králem olympijských her 1936 v Berlíně před očima Hitlera! Vytočil nacisty, pošlapal teorii o nadřazenosti árijské rasy. Zemřel na rakovinu, bylo mu 67.

4.

Magnát Michael Jordan (USA, basketbal)

Uzavřel sportovní byznys století s firmou Nike. Vyhrál dvakrát olympiádu, má šest titulů v NBA, střelec, který překonával rekordy.

5.

Elixír mládí Martina Navrátilová (USA, tenis)

Dvacet wimbledonských titulů! Za rok se chystá na olympiádu, to jí bude 47. První ze slavných, kdo se přiznal homosexuální orientaci. Bojuje za práva menšin.

6.

Lidský počítač Bobby Fischer (USA, šachy)

Psalo se, že jeho mozek je výkonnější než celý Pentagon, nakonec se zbláznil. Sportovní symbol studené války mezi Sovětským svazem a USA.

7.

Skokan do budoucna Bob Beamon (USA, atletika)

Ukázal, že neexistuje hranice lidských možností. Světový rekord 890 centimetrů ve skoku do dálky z olympiády 1968 nikdo nepřekonal třiadvacet let.

8.

Ledová princezna Sonia Henie (Norsko, krasobruslení)

V patnácti mistryně světa, poté ještě devětkrát. Dívčí půvab prodala i v lední revue a na stříbrném plátně. Zemřela při leteckém neštěstí, bylo jí 57.

9.

Dítě - revolucionář Nadia Comaneciová (Rumunsko, gymnastika)

Patnáctiletá získala tři olympijská zlata v Montrealu 1976. zahájila revoluci útlých děvčátek v ženském sportu. Bojovala proti diktátoru Ceuaseskovi, emigrovala do USA.

10.

Statečné srdce Lance Armstrong (USA, cyklistika)

Přemohl rakovinu varlat a znovu triumfuje na Tour de France, za rok může vyhrát pošesté, to ještě nikdo nedokázal. Symbol fair-play a statečnosti.


Náhradníci elitní desítky


Jsou legendární, ale mezi deset sportovních šampionů, kteří podle MF DNES změnili svět, nepatří. Řadíme je podle abecedy.

Abebe Bikila (Etiopie, atletika).
Sportovní nástup Afriky, vyhrál dva olympijské maratony, ten první v Římě 1960 bos. Po autohavárii na vozíku, v roce 1973 zemřel.

Björn Borg (Švédsko, tenis).
Tichý muž s vizáží rokenrolové hvězdy. Za ním vtrhly fanynky do ukázněného sportu, pětkrát dobyl Wimbledon. Zkrachovalý manžel i podnikatel.

Věra Čáslavská (Československo, sportovní gymnastika).
V olympijském Mexiku 1968, dva měsíce po okupaci své země, byla čtyřikrát první. Žila v nemilosti režimu, podepsala petici 2000 slov. Poradkyně bývalého prezidenta Havla, dnes nemocná žena.

Joe DiMaggio (USA, baseball).
Druhý manžel zpěvačky Marilyn Monroeové, považovaný za nejlepšího baseballistu všech dob. Zpívají o něm Simon a Garfunkel, zemřel v roce 1999.

Wayne Gretzky (Kanada, lední hokej).
Vytvořil všechny myslitelné rekordy, ale jeho sportu celosvětová popularita chybí.

Garry Kasparov (Rusko, šachy).
Porazil i nejmodernější počítač. Velmistr, který způsobil rozkol v šachu: založil vlastní světovou federaci.

Carl Lewis (USA, atletika).
Famózní atlet! Čtyřikrát dominoval na Hrách v Los Angeles, čtyřikrát v řadě vyhrál olympijský závod v dálce. V Hollywoodu už neuspěl.

Michael Schumacher (Německo, formule 1).
Od neděle šestkrát světový šampion, vzkřísil značku Ferrari a pobláznil fanoušky jako málokdo. A ještě nekončí...

Arnold Schwarzenegger (USA, kulturistika).
Z Rakouska k triumfu v soutěži svalovců Mr. Universe a americkému občanství. Superstar akčních filmů, nyní guvernér Kalifornie.

Alberto Tomba (Itálie, sjezdové lyžování).
Když závodí, celá země prožívá kolektivní orgasmus. Slova z italských novin sedí. Tomba byl showman a milovník. Tím proslul víc než citem pro sníh a třemi olympijskými zlaty.

Johnny Weissmüller (USA, plavání).
Jako první plavec zaplaval 100 metrů pod jednu minutu. Od roku 1932 nejslavnější filmový Tarzan.

Katarina Wittová (Německo, krasobruslení).
Dvakrát olympijská vítězka, pak se svlékla pro Playboy. První dáma NDR, u nohou jí leží i společné Německo.

Tiger Woods (USA, golf).
Afroameričan, který si podmanil elitářský sport. Ročně vydělá 3,8 miliardy korun, je nejbohatším sportovcem současnosti.

Emil Zátopek (Československo, atletika).
Na olympiádě 1952 v Helsinkách třikrát zlatý, ve zdánlivě nemožné kombinaci od pěti kilometrů po maraton. Symbol jednoho malého národa.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze