Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fenomén Maier byl nejrychlejší a patří do historie

31 2000
G a r m i s c h -
P a r t e n k i r c h e n, Z w i e s e l - Sjezdařská legenda současnosti se vyrovnala legendě minulé. Rakouské eso Hermann Maier triumfoval na těžké trati Kandahar v Ga-Pa, vyhrál sobotní sjezd Světového poháru a zároveň šestadvacátý závod kariéry. Srovnal tak krok se znamenitým krajanem Franzem Klammerem. Další vítězství mohl přidat včera v super-G, ale počasí bylo proti. Závod byl odvolán. Stejně dopadl celý víkendový program žen ve Zwieselu, kde se měl uskutečnit slalom a obří slalom. Kvůli dešti a obrovskému větru hrozí v ženském okruhu termínový chaos. Dohromady už bylo zrušeno šest závodů. Jediným lyžařským vítězem víkendu se stal Hermann Maier. Dominoval na trati, kde před třemi lety jako neznámý novic zažil první vítězství ve Světovém poháru. "Byl to nejtěžší sjezd sezony. Při tak špatných podmínkách bylo nemožné neudělat chyby," řekl sebevědomý sjezdař, přezdívaný Herminátor. Sedmadvacetiletý Maier pochybil ze všech nejméně. Do každé zatáčky se pouštěl typicky zarputile, s dobyvačným výrazem ve tváři, vyhlášenou trať projel v neustálém napětí. Než se stačil v cíli podívat na tabuli výsledků, zatnul pěst. Byl o víc než tři desetiny vteřiny rychlejší než Ital Kristian Ghedina. Ghedina je jediný muž, který v sezoně vzdoroval náporu rakouského týmu. V první desítce bylo osm Rakušanů. "To je hrozné. Kam se podíváte, všude samý Rakušan. Když nevyhraje fantastický Maier, vyhraje někdo další," povzdychl si italský sjezdař. Nadvláda Rakušanů je ojedinělá. Třeba Švýcarsko, další alpská velmoc, mělo nejlepšího závodníka v sobotním sjezdu až na 20. místě. Tři Švýcaři, Kernen, Cuche a Accola, vypadli. Maier, dvojnásobný olympijský vítěz, získal v kariéře už šest prvenství ve sjezdu, sedm v obřím slalomu, dvanáct v superobřím slalomu a jedno v kombinaci. Za tři roky zvládl totéž, co Klammer za jedenáct let. "Franz Klammer byl můj velký vzor. Chtěl jsem ho napodobit. On však závodil jenom ve sjezdu, protože tehdy se ještě super-G nejezdilo. To je důvod, proč jsem jeho skvělý výkon vyrovnal už teď." Dalším vítězstvím se Maier, před pár lety ještě pracující jako zedník ve Flachau, stane historicky nejúspěšnějším Rakušanem ve Světovém poháru. Mezi všemi lyžaři vede švédský slalomářský génius Ingemar Stenmark, který vyhrál 86 závodů. "Hermann je opravdu senzační. Když bude pokračovat stále stejně, je možné všechno," řekl Franz Klammer v narážce na zdánlivě nedosažitelný Stenmarkův rekord. Sjezdařský fenomén přítomnosti má před sebou další cíl. Brzy by měl překonat jiný rekord. V sezoně zatím nasbíral 1410 bodů, k nejlepšímu číslu 1699, které před osmi lety získal Švýcar Paul Accola, chybí málo. "Překonat tenhle rekord, to je teď moje motivace," neskrýval Rakušan.

Výsledky sobotního sjezdu: 1. Maier (Rak.) 1:55,77, 2. Ghedina (It.) - 0,32, 3. Trinkl - 1,28, 4. J. Strobl - 1,38, 5. Franz - 1,75, 6. Eberharter - 1,79, 7. F. Strobl (všichni Rak.) - 2,42, 8. Sivertsen (Nor.) a Schifferer - 2,55, 10. Knauss (oba Rak.) - 2,59.

Pořadí sjezdu: 1. Maier 610, 2. Ghedina 532, 3. J. Strobl 462, 4. Eberharter 382, 5. Trinkl 341.

Pořadí SP: 1. Maier 1410, 2. Aamodt (Nor.) 980, 3. J. Strobl 710, 4. Eberharter 672, 5. Ghedina 669, 6. Schifferer 608, 7. F. Strobl 506, 8. Franz 446, 9. Raich (Rak.) 401, 10. Trinkl 385.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze