Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ta, co rozesmutnila Vonnovou. A chci ještě víc, říká černovláska z Alp

ZLATÁ VLOČKA. Rakušanka Anna Fenningerová vyhrála super-G na MS alpských lyžařů v Beaver Creeku. | foto: AP

4 2015
Ráno jen těžce vylézala z postele, neměla náladu ani síly závodit. Anna Fenningerová proto celý den šetřila energii na dvě minuty, co rozhodnou. A ony rozhodly. O tom, že Rakušanka ovládla první závod mistrovství světa sjezdařů ve Vailu. Že k loňskému zlatu ze super-G na olympiádě v Soči přidala i to světové. A že zničila party, která měla patřit Lindsey Vonnové.

Americká favoritka Vonnová dojela do cíle a golfista Tiger Woods v kulichu a tmavých brýlích vyskočil radostí. „Yes,“ zakřičel si. Jeho přítelkyně vládla pořadí super-G. Radost však trvala sotva minutu a půl, než Tina Mazeová jedoucí hned vzápětí 12 setin ubrala. Tentokrát explodoval slovinský tým. Rýsovala se obhajoba ze Schladmingu.

Zase jen dočasně!

Vítr se opíral do branek, zvedal sněžnou mlhu a z ní se vynořila Anna Fenningerová. O 3 setiny rychleji než všechny soupeřky. Miniaturní rozdíl měl cenu zlata. A druhého světového titulu po superkombinaci z Garmische 2011. „Úžasné,“ výskala černovláska z podhůří Alp.

Nová Pröllová, začali jí říkat, když před lety posbírala čtyři juniorské tituly. Přešla do Evropských pohárů, pak s nadějí i do těch světových, jenže ve Vancouveru při první olympijské účasti padla na zem. Dvě 16. místa byla maximem. „Věděla jsem, že musím něco změnit. A to rychle.“

Období změn vyneslo dravé lyžařce od Salcburku světové zlato z Garmische, následně první pohárové vítězství, v Soči pak titul v super-G a stříbro z obřího slalomu. A teď v Americe i druhý titul mistryně světa. Poté, co loni ovládla i celkové hodnocení Světového poháru, její sbírka se zdá být kompletní.

Fotogalerie

To vše v 25 letech! „Úžasný pocit.“

Sezonu zahájila Fenningerová stylově, vyhrála obřák v Söldenu, ale na vrchol pódia se vrátila teprve v Beaver Creeku. Šestkrát ze třinácti závodů totiž dojela druhá a ve dvou super-G před vrcholem sezony skončila druhá právě za... Vonnovou. „Byla jsem blízko. Říkala jsem, že jediné, co potřebuju, je kousek štěstí. A to stálo při mně, protože právě takový kousek teď rozhodl.“

Rakušanka ví, co musela Vonnová na domácím sněhu zažívat, ona něco podobného zakusila před dvěma lety, když se o světové tituly bojovalo „u ní“ ve Schladmingu. „Ten tlak je obrovský. Je paráda, že má medaili, protože získat ji není tak jednoduché, jak se možná zdá.“

Američanka sice svým bronzem ukončila čtyřletý medailový půst, možná však čekala víc. Měl to být její den, jenže... „Dala jsem do toho maximum. Obvykle to stačí, ale dnes ne,“ přiznala. „Jsem zklamaná a šťastná současně,“ pronesla a už vyhlížela další šanci v pátečním sjezdu. „Přijela jsem sebevědomá a stále jsem,“ kývla.

Ovšem Anna Fenningerová nabuzená zlatou jízdou vyhlašuje: „Jsem připravená tady dokázat víc.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze