Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Věčně druhá, říkali o ní. Pak napodobila matku a vede Světový pohár

Federica Brignoneová slaví triumf v obřím slalomu v Söldenu. | foto: Reuters

3 2015
Otec lyžař. Matka lyžařka a ne ledajaká. Maria Rosa Quariová v 80. letech minulého století vyhrála čtyři závody Světového poháru, patnáctkrát byla na pódiu. Jaké lepší geny by si mohla její dcera přát? A čím jiným by se měla Federica Brignoneová - vítězka úvodního dílu Světového poháru - živit než alpským lyžováním? Přitom lyžařskou kariéru měla nahradit pěveckou.

Když se dostala na svět, přesně 14. července, byla si jistá, že bude zpěvačkou. „Řvala jsem už v první minutě svého života, vyplivla dudlík a řvala. Sestřičky se snažily, jak mohly, ale mně bylo jasné, že ze mě bude zpěvačka,“ vzpomínala po čase Brignoneová.

Zároveň se narodila na francouzský národní svátek dne dobytí Bastily. „Tehdy jsem byla přesvědčená, že všechny ty ohňostroje jsou na mou počest. Často jsme ve Francii pobývali,“ smála se.

Na lyže si poprvé stoupla v roce a půl. Tehdy je nosila všude s sebou a jezdila s nimi po koberci v bytě. Ve čtyřech letech odjela maminka jako žurnalistka na olympijské hry do Lillehammeru a malou Federicu nechala s babičkou Adrianou. „Šoupla mě do lyžařské školky a tam si mě každý den přehazovali mezi skupinami. Tak rychle jsem se zlepšovala!“

Rodiče pro ni byli lyžařskou oporou už odmala.

„Jasně, mí první sponzoři byli rodiče, to bez debat. Tím, že se ve světovém lyžování pohybovali, jsem to měla o to snazší. Měla jsem skvělý materiál, zázemí, prostě všechno. Ale postupně jsem si na všechno vydělala sama svými výsledky,“ prozradila pětadvacetiletá lyžařka.

Brignoneová opravdu v kariéře postupovala rychle, v 17 letech si poprvé vyzkoušela Světový pohár. V Lienzu ale obří slalom nedokončila.

V roce 2009 se stala juniorskou světovou šampionskou v kombinaci a poprvé se dostala i na pódium Světového poháru. To už její matka Maria Rosa Quariová seděla v mixzóně a z pozice reportérky sledovala snažení své dcery. „Pro mě je hrozně zajímavé sledovat Frederičinu kariéru. Zároveň jsem ale dost nervózní,“ přiznala tehdy maminka.

Dceru sledovala i na olympijských hrách ve Vancouveru a těšila se, kdy poprvé vystoupí na první místo ve Světovém poháru a stane se další pokračovatelkou rodu, které se něco podobného v alpském lyžování podaří.

Sama asi nečekala, že to bude trvat tak dlouho. Přitom to tak vůbec nevypadalo...

Brignoneová v roce 2011 přidala k juniorskému zlatu stříbro z dospělé kategorie - tentokrát v její nejoblíbenější disciplíně, obřím slalomu. V tom o rok později zářila - čtyřikrát dojela na pódiu, z toho třikrát druhá, jednou třetí.

Tehdy se jí začalo říkat věčně druhá a Italka měla jediný cíl - dokázat všem, že vítězit umí.

A v tom přišla rána.

První Světový pohár sezony 2013 v rakouském Söldenu nedokončila, v Levi ani v Aspenu se dokonce nedostala do druhého kola slalomu ani obřího slalomu! Něco bylo špatně. Vždyť v minulé sezoně to byla úplně jiná lyžařka.

„Došla jsem do bodu, když už to dál nešlo,“ vysvětlovala své prozatímní výsledky na tiskové konferenci. „Bolest byla postupně horší a horší, nakonec jsem už skoro nemohla chodit. Lyžování pro mě už nebylo zábavou, ale bolestí. Pořád jsem mladá, takže věřím tomu, že až se stoprocentně doléčím, budu ještě silnější.“

Federica Brignoneová na trati obřího slalomu v Söldenu.
Italská lyžařka Federica Brignoneová slaví triumf v obřím slalomu v Söldenu.
Vítězku Federicu Brignoneovou doplňují na stupních vítězů Mikaela Shiffrinová...

Federica Brignoneová si v Söldenu dojela pro první vítězství ve Světovém poháru.

Brignoneová měla problémy s cystou v kotníku, nezávodila od prosince 2012 až do října příštího roku. Předloňská sezona ale ještě nebyla tou průlomovou, Italka se sice v obřích slalomech pohybovala v nejlepší desítce, ale na stupně vítězů se nedostala.

Tam se vrátila loni v Aspenu, v obřím slalomu nestačila jen na Bremovou a Zettelovou. A to bylo vše.

Až do prvního závodu SP aktuální sezony v Söldenu. Brignoneová zajela perfektní první kolo, kdy vedla před Američankou Schiffrinovou o 95 setin. Náskok si udržela i v kole druhém a konečně ze sebe shodila nálepku věčně druhé.

„Fakt nemůžu uvěřit tomu, co se teď děje. Když jsem v cíli viděla svůj čas zeleně, bylo to neuvěřitelné. Nohy mi hořely, ale je to skvělé,“ pronesla nadšeně po závodě. Zároveň necítila žádnou zášť, že pořád musela snášet druhá místa. „Doteď jsem nevyhrála jednoduše proto, že jsem si to nezasloužila.“

Rodačka z Milána si tak mohla vychutnat nejen prvního vítězství ve Světovém poháru v kariéře, ale také uznání jedné z největších soupeřek - olympijské vítězky Mikaely Schiffrinové. „Federica první kolo absolutně napálila, v tom druhém už si to pohlídala. Myslím, že dneska by ji neporazil nikdo.“

Brignoneová se tak stala jednou z mála dcer vítězky závodu SP, která svého rodiče napodobila. Vše nasvědčuje tomu, že ne naposled.Najdete na iDNES.czmobilní verze