Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Federer. Úžasný tenisový mocnář

31 2006
Basilej, Praha - Tenisový fenomén Roger Federer slaví tisící den v pozici světové jedničky. Když o víkendu vyhrál turnaj v Basileji, opět tím vzkázal soupeřům: Zapomeňte na mé svržení z trůnu! "Pořád mám před sebou nějaké cíle. Třeba vyhrát nejvíce grandslamů ze všech. Nebo být nejdéle kralující jedničkou," říká pětadvacetiletý hráč.

Je pro současný tenis tím, čím byl kdysi "nezničitelný" mocnář František Josef I. pro habsburskou říši.

Lidé kolem něj se mění.

On zůstává.

Jako vladař.

"Očekává se ode mě hodně. Vždycky to tak bude. Ale já už to umím snášet," tvrdí.

Nejlepším tenistou je nyní už 142 týdnů. To jej v historické tabulce řadí na 5. místo. Na čtvrtého McEnroea mu chybí 28 týdnů, na prvního Samprase ještě plných 144.

"Pravda ale je, že tak technicky vybavených hráčů tady tolik nebylo," říká česká tenisová legenda Jiří Hřebec. "Třeba Agassi neuměl chodit na síť, Sampras řešil problémy s bekhendem. To Federer je komplexní hráč."

Komplexní? A co antuka? Na ní přece prohrává s rivalem Rafaelem Nadalem. "Ale to je, jako když se psalo, že Lendl neumí na wimbledonské trávě. Jakýpak handicap, přece se na ní dostával do finále!" podivuje se Hřebec. "U Federera je to jen věc hlavy. Nemá na antuce vůli držet balon dlouho ve hře, moc pospíchá. I tak ovšem tu Paříž jednou vyhraje."

Roger Federer

Švýcarský tenista, narozen 8. srpna 1981. Světová jednička od 2. února 2004 (přes 142 týdnů). 24 zápasů v řadě neprohrál (popáté v kariéře se pyšní alespoň dvacetizápasovou vítěznou šňůrou, ta nejdelší trvala od června do listopadu 2005 a činila 35 utkání). Získal 44 titulů, Basilej byla pro něj čtvrtým turnajovým triumfem za sebou. V kariéře sehrál 603 utkání, vyhrál 478 z nich (79 procent). Za poslední tři roky má však daleko větší úspěšnost (242 výher/15 porážek = 94 procent). Letos prohrál jen pětkrát, z toho čtyřikrát (3x antuka, 1x tvrdý povrch) se světovou dvojkou Španělem Nadalem a jednou s Britem Murrayem.

Švýcar je už dnes komplexnější než třeba Borg. Psychickou odolností zase malinko připomíná Lendla.

"Jeho velkou výhodou je, že se na kurtu dokáže úplně uvolnit," všiml si nejlepší český tenista současnosti Tomáš Berdych. "Hraje naprosto bez emocí. Bez stresu. Forma mu i proto vydrží dlouho."

Federer je teď vlastně lepší než kdykoli předtím. V roce 2006 vyhrál 87 utkání, podlehl jen v pěti. Tak lichotivé skóre ještě neměl nikdy. "Moje současná forma? Připadá mi až neuvěřitelná," svěřuje se.

Však je také jediným, který v profesionální éře tři roky po sobě vyhrál za sezonu aspoň deset turnajů.

"Značí to velkou touhu po vítězství. S tím se lidi narodí. Teď záleží, jak dlouho mu tahle motivace vydrží," říká Hřebec, který si Federera vybavuje ještě jako juniora. Tehdy se mladý Švýcar často rozčiloval, mlátil s raketou. Aby došel až takhle daleko, musel se zklidnit.

A vida, právě taktická vyzrálost je nyní jeho velkou zbraní. "Dokáže hrát spoustu stylů," obdivuje ho Berdych. "My většinou hrajeme zažitým způsobem, ať už proti nám stojí kdokoliv, ať už zápas probíhá kdekoliv. Roger hraje něco jednu půlku setu a na tu druhou úplně obrátí taktiku. Vždycky je to výtečné. Soupeř nikdy neví, co může čekat."

Hřebec tvrdí, že Federer v podstatě nemá slabiny. Berdych ví snad o jediné. "Když má proti sobě hráče, kterého vůbec nezná, je malinko nervózní," popisuje. "Podobné to bylo i se mnou, když jsem ho porazil na olympiádě. Pokud by ale se mnou hrál teď, neměl by problémy."

Konečně má titul z rodného města

B a s i l e j,  P r a h a (tm) - Sedmkrát už Swiss Open v Basileji hrál. V letech 2000 a 2001 tu našel přemožitele ve finále. Loni i předloni se těsně před turnajem zranil. Letos však byl Roger Federer zdravý. A tak devítinásobný grandslamový šampion konečně zvítězil i ve svém rodném městě. "Kdo si počká, ten se dočká," psal potom švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Federer ještě v hale divákům s úsměvem tvrdil: "Nemohl bych skončit s tenisem bez titulu z Basileje. To bych raději hrál třeba až do 65 let." A co pověděl po turnaji švýcarským novinářům?

Co jste si bezprostředně po mečbolu řekl?
Pomyslel jsem si: Teď semi splnilo velké přání. Ale neříkal jsem si: Konečně! I kdybych ten titul nezískal, nešlo by o kdovíjakou katastrofu. Udělal bych i za rok všechno pro to, abych tu nastoupil v té nejlepší formě.

Okamžik, kdy vám předávali pohár, tedy nezůstane navěky otištěn ve vaší paměti?
Mnohem víc si budu pamatovat, jak jsem po zápase rozdával pamětní medaile sběračům. Kdysi dávno jsem tu i já sám takové medaile dostával.

Za poslední čtyři týdny jste vyhrál další tři turnaje. Jak byste charakterizoval vaši formu?
Připadá mi až neuvěřitelná. Vítězně jsem se vrátil z Tokia a hned na úvod halové sezony vyhrál v Madridu a Basileji. To je skvělá série.

Budete titul speciálně slavit? Třeba spoustou jídla?
Jsem docela dost unavený, nic jsme neorganizovali. Večeřel jsem se sběrači, které jsem pozval na pizzu.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze