Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Federer se chvíli trápil a tenisový svět se zastavil

ROGER FEDERER. Jeho kultu neuniknete ani letos. | foto: AP

20 2010
Melbourne (Od spolupracovníka MF DNES) - Výjimečná tenisová hvězda a ještě vzorňák, který se láskyplně stará o rodinu. Na leckoho působí Roger Federer až příliš ideálně. Švýcar téměř neprohrává, a když už k tomu dojde, je to pro něj taková rána, že se rozbrečí i před stovkami milionů lidí, kteří na něj koukají v televizi.

Přesně jako to udělal před rokem, když na Australian Open prohrál finále s Nadalem. Jeho kultu nejde uniknout ani letos.

Sotva v Melbourne vystoupíte z letadla, hned na vás Federer vzhlíží z reklamních panelů. Těsně před turnajem navíc přichází s nápadem, že uspořádá dobročinnou exhibici a výtěžek pošle na zubožené Haiti.

Do hlediště centrálního kurtu nakonec přišlo 15 tisíc lidí a Federer dojatě ohlásil, že na Haiti poletí 200 tisíc dolarů. Jestli existuje Bůh, právě v tu chvíli mu snad musel vystavit volnou vstupenku do nebe.

Teď už zbývá jen maličkost: počtvrté vyhrát Australian Open. Právě kvůli Federerovi přišly včera do Melbourne Parku tisíce lidí, švýcarské vlajky byly všude, občas se ozvalo cinkání kravských zvonců.

Jenže co se to děje? Federer kazí, s Rusem Andrejevem prohrává první set, pere se skoro o každý svůj servis a vypadá to, že by mohl padnout už v 1. kole. Poměrně klidné novinářské centrum ožívá. Ačkoli se v tu chvíli hraje přes 20 dalších zápasů, všechny zajímá jen jediný.

Stejné vzrušení vládne i mezi diváky. Půlka jich povzbuzuje švýcarského hrdinu, půlka chce zažít senzaci a žene Andrejeva. Senzace se nakonec nekonala, Federer vyhrává 3:1 a vychutnává si ovace.

"Jeho vyřazení by byla bomba, po které všichni touží, ale on je tak dokonalý, že mu to snad nikdo nemůže přát doopravdy," trefně to komentuje noblesní tenisový novinář, který pamatuje snad i dobu, kdy tu v 50. letech hrával Jaroslav Drobný.

Federerův kult přetrvává. A já dál doufám, že až půjdu na záchod, třeba načapám Rogera, jak tam tajně kouří.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze